Týden s hudbou (75)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Ve věku sedmadevadesáti let v neděli zemřel legendární ruský režisér Jurij Ljubimov, který patřil k největším osobnostem evropského divadla minulého století. V pátek byl se srdečními problémy ve vážném zdravotním stavu přijat na klinice v Moskvě.Jurij Ljubimov založil proslulé moskevské Divadlo Na Tagance, které od jeho vzniku v roce 1964 také řídil. Svými tamními inscenacemi trvale provokoval sovětskou moc. Série zákazů jeho představení, stejně jako statečné občanské postoje vyústily až v propuštění z divadla a vyhoštění ze Sovětského svazu. V roce 1983 byl jako „režimu nepohodlný“ zbaven sovětského občanství a ocitl se na čtyři roky v nucené emigraci. Režíroval poté po světě jako izraelský občan. Vrátit se směl až v době sovětských reforem v roce 1988. Je držitelem řady prestižních mezinárodních ocenění. K jeho nejproslavenějším inscenacím patří Hamlet s Vladimirem Vysockým nebo Puškinovo drama Boris Godunov. Ljubimov ale inscenoval po světě také řadu operních titulů. Režíroval kupříkladu světovou premiéru opery Luigiho Nona Když byl úsvit láskou ztěžklý v milánské La Scale. Loni v červnu moskevské Velké divadlo uvedlo premiéru opery Kníže Igor v Ljubimovově nastudování.

Praha
PKF – Prague Philharmonia pokračovala v oslavách dvacátého výročí svého založení, ke kterým připravila k zahájení jubilejní sezony tři slavnostní večery. Druhý z koncertů se konal ve středu 1. října, přichystal ho někdejší šéfdirigent orchestru Kaspar Zehnder s řadou pěveckých kusů ve stylu rakousko-uherských valčíků a čardáše. Třetí koncert patřil v neděli zakladateli PKF, v současnosti nejúspěšnějšímu českému dirigentovi Jiřímu Bělohlávkovi. Ten se představil v jemu vlastním tradičním programu – Symfonii D dur Jana Václava Huga Voříška a Beethovenově Deváté symfonii.

Ve čtvrtek pod taktovkou šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka zahájila v Rudolfinu Česká filharmonie svoji 119. koncertní sezonu. Jako hosta si přizvali vycházející hvězdu světových pódií – teprve čtyřiadvacetiletého uzbeckého pianistu Behzoda Abduraimova. Ten ve zcela zaplněné Dvořákově síni Rudolfina přednesl známý Prokofjevův Třetí klavírní koncert, stejnou skladbu, s níž zvítězil před pěti lety v londýnské klavírní soutěži a odstartoval svoji kariéru. Večer uvedla orchestrální skladba Luboše Fišera Patnáct listů podle Dürerovy Apokalypsy, druhá část vyvrcholila Sukovou symfonií Asrael. Koncert se opakoval se stejným programem i v pátek, čtvrteční večer mohli sledovat i televizní diváci na programu ČT art. Abduraimov nehrál s Českou filharmonií poprvé. Před čtrnácti dny koncertovali v Itálii a Prokofjevův koncert provedli minulou neděli už také v Bratislavě.Příběhem operní pěvkyně a herečky Soni Červené provede zájemce v Galerii Novoměstské radnice v Praze multimediální výstava, která byla otevřena ve čtvrtek. Připomíná osobní i profesní pouť umělkyně od první poloviny dvacátého století a představuje více než stovku velkoformátových fotografií. K expozici nazvané Tím vším jsem žila, kterou doplňují videoukázky, hudební dokumenty z operních i činoherních vystoupení, jevištní kostýmy a osobní předměty této devětaosmdesátileté umělkyně, vychází katalog.

Veřejnou sbírku na pořízení varhan do Betlémské kaple vyhlásil Spolek absolventů a přátel Českého vysokého učení technického. Chtějí sebrat peníze na nové píšťalové varhany namísto současných digitálních, které jsou podle organizátorů vzhledem k rozlehlosti a majestátnosti prostoru nedostačující. Tváří sbírky, jejímž cílem je shromáždit 12 milionů korun, se stala známá architektka a absolventka školy Eva Jiřičná. Betlémská kaple je reprezentativním místem ČVUT, které ji od roku 1987 spravuje. Na své náklady ji zrekonstruovalo a zpřístupnilo veřejnosti. Vedle akcí této univerzity se zde konají také například akce úřadu vlády nebo slavnostní bohoslužby Církve československé husitské.

Pražský komorní balet uvedl v neděli ve Stavovském divadle exkluzivní premiérový večer s názvem 3 české kvartety. Premiéra se konala v rámci Roku české hudby a představila tři choreografy různých generací tvořící na hudbu význačných českých skladatelů – Pavla Šmoka, Mária Radačovského a Hanu Polanskou Turečkovou. Slavnostní ráz celého večera podtrhla živá hudba v podání Zemlinského kvarteta.

Regiony
Hudbou dvacátého a jednadvacátého století Filharmonie Brno ve čtvrtek otevřela novou koncertní sezonu. Na úvod zařadila skladbu Györgye Ligetiho, následovalo dílo Benjamina Jusupova, hlavního umělce sezony, a Symfonie č. 5 d moll Dmitrije Šostakoviče. Největší úspěch sklidil Violoncellový koncert od Jusupova, většina publika tleskala hudebníkům i přítomnému autorovi ve stoje. Náročný sólový part odehrál ruský cellista Alexandr Kňazev. Přítomný autor jej odměnil objetím a uznalým poklepáním na rameno, publikum dlouhým potleskem. Stejný program odehrála brněnská Filharmonie i v pátek.

V pátek se po pěti letech od zatím poslední inscenace objevila znovu na programu ústecké opery Smetanova Prodaná nevěsta. Režie Zbyňka Brabce a hudební nastudování Milana Kaňáka je přitom již desátým nastudováním v novodobé poválečné historii divadla. Do hlavních rolí byli obsazeni Anna Klamo a Pavlína Senić (Mařenka), Jaroslav Kovacs a Jan Ondráček (Jeník) a Pavel Švingr (Kecal).

Výročí
Před pětapadesáti lety, 7. října 1959 zemřel americký tenorista a holywoodská filmová hvězda Mario Lanza. Užíval si slávy na konci čtyřicátých let a v letech padesátých. Jeho hlas mnozí považují za konkurenci hlasu Enrica Carusa, kterého Lanza hrál ve filmu z roku 1951 Velký Caruso.8. října 1834, tedy před sto osmdesáti lety, zemřel francouzský operní skladatel François-Adrien Boieldieu. Jeho nejznámějším dílem je Bílá paní

Před sto čtyřiceti lety, 11. října 1874 se narodila česká sopranistka Amálie Bobková, jedna z nejvýraznějších mladodramatických sopranistek Národního divadla prvního desetiletí 19. století.

Foto archiv, Decca/Ben Ealovega

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat