Týden s hudbou (76)

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Co přinese tento týdenPrahaPo celý týden do soboty 18. října potrvá festival současného umění 4+4 dny v pohybu, který byl otevřen v pátek velkou skupinovou výstavou s …

Ve čtvrtek 16. října se v Praze uskuteční ve Smetanově síni Obecního domu Benefiční koncert Nadačního fondu Harmonie pod názvem Hudba dětem – darujme našim dětem Sistemu v Roce české hudby. Akce uspořádaná ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod patronátem dirigenta Jiřího Bělohlávka se koná na podporu a rozšíření hudebně vzdělávacího projektu El Sistema v České republice. Venezuelský projekt El Sistema, který slavný dirigent Claudio Abbado označil za „nejdůležitější projekt hudebního světa současnosti“, využívá intenzivního hudebního vzdělávání a práce v dětském orchestru jako nástroje k překonání sociálního vyloučení, získání sebedůvěry a zlepšení studijních výsledků. Rytířský sál zámku v Pardubicích je místem pravidelných koncertů souboru Barocco sempre giovane. Další koncert je naplánován na čtvrtek 16. října se sólistkou Kateřinou Javůrkovou (lesní roh). Program nabídne skladby Antonia Vivaldiho, Johanna Sebastiana Bacha, Georga Muffata, Georga Philipa Telemanna, Františka Xavera Richtera či Josepha Haydna.V neděli 19. října je na programu Malostranských komorních slavností klavírní recitál brazilské pianistky Patrície Bretas.

Diana Damrau přijede do Prahy se svým manželem, francouzským basbarytonistou Nicolasem Testé a za doprovodu PKF – Prague Philharmonia se v neděli 19. října uskuteční ve Smetanově síni Obecního domu jejich společný pěvecký koncert.

Regiony
V Hradci Králové začne v pondělí 13. října dvacátý ročník mezinárodního festivalu Jazz Goes to Town, který milovníkům jazzu nabídne koncerty na různých místech ve městě. Hlavní festivalový koncert je naplánován na sobotu 18. října. Festival po letošním ročníku skončí. Dvacáté výročí festivalu považuje pořadatel za vhodnou dobu pro změnu. Americký trumpetista Roy Hargrove bude hlavní hvězdou letošního třicátého prvního ročníku Jazzfestu, který se odehrává v Karlových Varech a Sokolově. Letos začne v pondělí 13. října a přinese koncerty známých i regionálních hudebních formací, a to nejen čistě jazzových. Karlovarská část festivalu začne ve čtvrtek 16. října koncertem v Husovce, kde vystoupí alternativní mezižánrová formace Limbo a americký Marc Bernstein International Quartet. Jedním z festivalových vrcholů bude v pátek 17. října světová premiéra klavírního koncertu f moll Brána k zahradám skladatele Kryštofa Marka, který zahraje Jindřich Henry Volf a Karlovarský symfonický orchestr.

Mladí dirigenti z celého světa, kteří se od čtvrtka účastní kurzů pod vedením finského mistra a dirigentského guru Jormy Panuly, předvedou výsledky své intenzivní práce s Janáčkovou filharmonií po koncertu minulou naděli ještě také v pátek 17. října v Domě kultury města Ostravy. Zazní díla Šostakoviče, Sibelia, Debussyho i Janáčka. Mezinárodní dirigentské kurzy se v Ostravě konají pravidelně. Letos přijelo dvanáct mladých dirigentů. Jejich věk se pohybuje okolo třiceti let.

Další koncert letošního Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka 2014 se uskuteční v neděli 19. října. V budově Husova sboru v Dobrušce se představí Prague Cello Quartet a Ivan Vokáč (violoncello).


Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Moskva se ve středu loučila s „patriarchou ruského divadla“, jak tisk překřtil režiséra Jurije Ljubimova, který v neděli zemřel v moskevské nemocnici ve věku devadesáti sedmi let. Místem rozloučení se stalo Vachtangovovo divadlo, kde Ljubimov svého času debutoval jako herec. Už před začátkem ceremonie stály před budovou na moskevském Starém Arbatu stovky lidí. Pohřební ceremonii určil sám Ljubimov. Přál si, aby se rozloučení odehrálo ve Vachtangovově divadle, jeho alma mater, kde začal cestu k umění. Nepřál si žádné proslovy, ani potlesk. Považoval to za nemístné. Stanovil také, aby veškeré náklady na pohřeb zaplatila rodina, bez příspěvků z jiných zdrojů.
Praha
Jednou z nejprodávanějších zpěvaček historie je s více než dvě stě padesáti miliony prodaných nosičů rodačka z řecké Kréty Nana Mouskouri, která 13. října oslavila osmdesátiny. Za svou půlstoletou kariéru nazpívala na tisíc pět set písní v tuctu jazyků, včetně turečtiny či čínštiny, a dostala desítky zlatých, platinových a diamantových desek. Mouskouri studovala operu na aténské konzervatoři, kterou ale údajně nemohla zakončit závěrečnou zkouškou, protože při studiích zpívala s jazzovou kapelou v nočních klubech.

Ve čtvrtek měl v pražském Národním divadle premiéru Pád Arkuna. Poslední opera Zdeňka Fibicha na libreto jeho spolupracovnice a partnerky Anežky Schulzové se na jeviště Národního divadla vrátila po více než osmdesáti letech. Pod režijním vedením Jiřího Heřmana, který na scéně s vizuálním ztvárněním moře zdůraznil souboj soků v lásce, se na premiéře představili Jiří Sulženko (Gunar), Dana Burešová (Helga), Roman Janál (Absolon), David Szendiuch (Dargun) nebo Alžběta Poláčková (Margit). Poslední představení v letošním roce se uskuteční 20. října. Rekonstrukce budovy Státní opery v Praze by měla začít 1. července 2016, na opravy provozní budovy a hlavní budovy půjde šest set šedesát pět milionů korun. Stavební práce mají být ukončeny v roce 2018. Během oprav bude s největší pravděpodobností snížen počet představení. Novináře o tom ve čtvrtek informoval ministr kultury Daniel Herman s tím, že rozhodl o zařazení rekonstrukce Státní opery do programu péče o národní poklad.

Osobnost týdne
Herec a zpěvák Ondřej Havelka oslavil 10. října šedesátiny.Je známým milovníkem jazzu, swingu a vůbec kultury z doby mezi dvěma světovými válkami. Původně působil dvě dekády v Originálním pražském synkopickém orchestru, než v roce 1995 založil vlastní kapelu Melody Makers. Její repertoár sahá od hollywoodských muzikálů až po vrcholná čísla swingových bigbandů. Narodil se v umělecké rodině, matka je známá herečka Libuše Havelková, otec pak byl hudební skladatel Svatopluk Havelka. Jako malý se Ondřej Havelka objevil v dětských filmech a později díky Ypsilonce zamířil studovat herectví na pražskou DAMU. Později se věnoval i operní režii na Janáčkově akademii múzických umění. Režijně je podepsán například pod inscenacemi Nagano (2004), Netopýr (2010) nebo Příhody lišky Bystroušky (2014).
***

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK je po České filharmonii druhým největším symfonickým tělesem v České republice. Za osmdesát let činnosti se před Pražskými symfoniky vystřídala plejáda světových dirigentů, orchestr doprovázel mnoho slavných sólistů, nahrával pro film. FOK, který má domovskou scénu v Obecním domě, byl založen v říjnu 1934 (někdy se uvádí 10. října), datum je ale nejisté, protože archiv tělesa shořel za druhé světové války.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na