Týden s hudbou (76)

Co přinese tento týden
Praha
Po celý týden do soboty 18. října potrvá festival současného umění 4+4 dny v pohybu, který byl otevřen v pátek velkou skupinovou výstavou s názvem Who is the Director. Výstava přináší desítky uměleckých děl v kurátorské koncepci Krištofa Kintery a Denisy Václavové. Centrem festivalu je stejně jako loni palác U Stýblů na Václavském náměstí, kde se kromě výstavy čtyř desítek autorů uskuteční i některá divadelní představení, budou z něj vycházet komentované procházky a bude v něm sídlit tradiční, výtvarně pojednaný festivalový bar.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu v pondělí 13. října ve Smetanově síni Obecního domu otevírá novou koncertní řadu s podtitulem Nové horizonty. První koncert cyklu pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta Tomáše Braunera slibuje výlet do krajiny jazzu – však také na pódiu vystoupí po boku SOČRu i Rozhlasový Big Band Gustava Broma. Klavírista Adam Skoumal se představí v „komorně pojaté“ Rapsodii v modrém, další sóla přednesou sopranistka Michaela Gemrotová či trumpetista Marek Zvolánek. Je připravena premiéra skladby Tokyo Pulsing od Jana Kučery, program otevřou podmanivé melodie a rytmy Leonarda Bernsteina. V závěrečném Sanctus z Requiem Ladislava Simona spoluúčinkuje Kühnův smíšený sbor.V pondělí 13. října bude v pražském Rudolfinu zahájen nový mezinárodní festival věnovaný skladatelskému odkazu a osobnosti Jana Dismase Zelenky – Zelenka Festival Praha. Festival zahájí Ensemble Inégal pod vedením Adama Viktory. Na programu je první ze Zelenkových pozdních mší, Missa Sanctissmae Trinitatis. Zazní i novodobá premiéra dosud neznámé verze Mše D dur op. 86 Antonína Dvořáka.

PKO – Pražský komorní orchestr zahajuje novou, už třiašedesátou koncertní sezonu, a to pod názvem Restart. Orchestr má nové vedení, logo, webové stránky, abonentní řadu i nového koncertního mistra. Na rozdíl od minulosti, kdy Pražský komorní orchestr charakterizovala hra bez dirigenta, se začíná jednoznačně přiklánět k angažování dirigentů na jednotlivé projekty. V nové sezoně s PKO vystoupí v Rudolfinu přední čeští sólisté jako Jiří Bárta, Kateřina Javůrková či Gabriela Demeterová. Na zahajovacím koncertu v úterý 14. října vystoupí Alice Sara Ott, a to v Beethovenově Klavírním koncertu č. 1.

Ve středu 15. října ve Velkém sále Novoměstské radnice v Praze představí Harmonie Universelle a Pražští barokní sólisté virtuózní i vznešenou orchestrální hudbu komponovanou Zelenkou k příležitosti oslav korunovace Karla VI. českým králem v Praze roku 1723. Poslední koncert festivalu bude ve čtvrtek 16. října v Rytířském sále Velkopřevorského paláce, kdy v provedení Ensemble Marsyas a jeho hostů zazní Zelenkovy Triové sonáty.

Struny podzimu tento týden poctí svojí návštěvou v úterý 14. října ve Foru Karlín Steve Reich, který společně s perkusionistou Colinem Curriem odehraje skladbu pro dva páry rukou Clapping Music. O perfekcionalismu ansámblu Colina Currieho a Reichově výlučném umění kompozice se návštěvníci přesvědčí v dalších legendárních skladbách Drumming či Sextet. Druhý koncert se uskuteční v neděli 19. října, kdy bude Dvořákova síň Rudolfina patřit Ahmadu Jamalovi. V jeho hudbě se zrcadlí sedm desítek let jazzové historie, od swingu přes bebop až po elektronický či moderní jazz. Do Prahy přijíždí s programem Saturday Morning za doprovodu kontrabasisty Jamese Cammacka, bubeníka Herlina Rileyho a perkusisty Manolo Badrena.

Vedle toho otevřou již po páté Struny dětem malým i velkým návštěvníkům brány do pestrého světa hudby, pohybu a nekonečné dětské fantazie. Divadlo Minor se na víkend 17. až 19. října opět stane místem, kde na zvídavé děti i jejich hravé rodiče čekají žánrově rozmanité koncerty, ale i další hudební, výtvarné, pohybové a jiné kreativní aktivity ve společnosti předních osobností domácí umělecké scény. Rodinné výpravy se mohou těšit například na legendární Spirituál Kvintet, oslnivé africké a brazilské rytmy, Hu(d)bohraní v podání vynikajícího beatboxera evropského formátu Ondřeje Havlíka aka End.ru, oblíbenou Vltavu, bláznivé Příhody kluka BomBarďáka v interaktivním koncertu či kapelu Skety.V úterý 14. října v Českém muzeu hudby vystoupí The Gary Bertini Israeli Choir, který proslul mimo jiné spoluprací s Izraelskou filharmonií a především svojí dramaturgickou rozmanitostí. Jeho repertoár představuje průřez od hudby renesanční až po současnou, žánrově osciluje od klasické a sakrální hudby až po world-music. Za svoji existenci sbor doprovázel například inscenace oper Mozartových či Orffových. Sbor vystoupil v uplynulém týdnu v Praze již dvakrát. Ve Španělské synagoze zazněly spíše liturgické písně, v Sále Pražské konzervatoře sbor představil společně s Pražským komorním orchestrem repertoár zahrnující Brahmse, Mendelssohna, Coplanda, Barbera a novinku od skladatele Chaima Permonta, který se inspiroval texty vytvořenými dětmi vězněnými v koncentračním táboře Terezín. Poslední koncert 14. října bude věnovaný Ladinu, jemenským tradičním písním a klezmeru za doprovodu izraelské formace Asamblea Mediterranea.

Pražští symfonikové komorně. Ne náhodou vybral Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pro zahajovací koncert cyklu komorní hudby symfonie Josepha Haydna Ráno – Poledne – Večer. Dávají totiž prostor pro sólové uplatnění orchestrálních nástrojů. Mezi interprety úterního koncertu 14. října v kostele sv. Šimona a Judy budou kromě členů FOK i nejlepší studenti Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy.

Ve čtvrtek 16. října se v Praze uskuteční ve Smetanově síni Obecního domu Benefiční koncert Nadačního fondu Harmonie pod názvem Hudba dětem – darujme našim dětem Sistemu v Roce české hudby. Akce uspořádaná ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod patronátem dirigenta Jiřího Bělohlávka se koná na podporu a rozšíření hudebně vzdělávacího projektu El Sistema v České republice. Venezuelský projekt El Sistema, který slavný dirigent Claudio Abbado označil za „nejdůležitější projekt hudebního světa současnosti“, využívá intenzivního hudebního vzdělávání a práce v dětském orchestru jako nástroje k překonání sociálního vyloučení, získání sebedůvěry a zlepšení studijních výsledků. Rytířský sál zámku v Pardubicích je místem pravidelných koncertů souboru Barocco sempre giovane. Další koncert je naplánován na čtvrtek 16. října se sólistkou Kateřinou Javůrkovou (lesní roh). Program nabídne skladby Antonia Vivaldiho, Johanna Sebastiana Bacha, Georga Muffata, Georga Philipa Telemanna, Františka Xavera Richtera či Josepha Haydna.V neděli 19. října je na programu Malostranských komorních slavností klavírní recitál brazilské pianistky Patrície Bretas.

Diana Damrau přijede do Prahy se svým manželem, francouzským basbarytonistou Nicolasem Testé a za doprovodu PKF – Prague Philharmonia se v neděli 19. října uskuteční ve Smetanově síni Obecního domu jejich společný pěvecký koncert.

Regiony
V Hradci Králové začne v pondělí 13. října dvacátý ročník mezinárodního festivalu Jazz Goes to Town, který milovníkům jazzu nabídne koncerty na různých místech ve městě. Hlavní festivalový koncert je naplánován na sobotu 18. října. Festival po letošním ročníku skončí. Dvacáté výročí festivalu považuje pořadatel za vhodnou dobu pro změnu. Americký trumpetista Roy Hargrove bude hlavní hvězdou letošního třicátého prvního ročníku Jazzfestu, který se odehrává v Karlových Varech a Sokolově. Letos začne v pondělí 13. října a přinese koncerty známých i regionálních hudebních formací, a to nejen čistě jazzových. Karlovarská část festivalu začne ve čtvrtek 16. října koncertem v Husovce, kde vystoupí alternativní mezižánrová formace Limbo a americký Marc Bernstein International Quartet. Jedním z festivalových vrcholů bude v pátek 17. října světová premiéra klavírního koncertu f moll Brána k zahradám skladatele Kryštofa Marka, který zahraje Jindřich Henry Volf a Karlovarský symfonický orchestr.

Mladí dirigenti z celého světa, kteří se od čtvrtka účastní kurzů pod vedením finského mistra a dirigentského guru Jormy Panuly, předvedou výsledky své intenzivní práce s Janáčkovou filharmonií po koncertu minulou naděli ještě také v pátek 17. října v Domě kultury města Ostravy. Zazní díla Šostakoviče, Sibelia, Debussyho i Janáčka. Mezinárodní dirigentské kurzy se v Ostravě konají pravidelně. Letos přijelo dvanáct mladých dirigentů. Jejich věk se pohybuje okolo třiceti let.

Další koncert letošního Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka 2014 se uskuteční v neděli 19. října. V budově Husova sboru v Dobrušce se představí Prague Cello Quartet a Ivan Vokáč (violoncello).


Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Moskva se ve středu loučila s „patriarchou ruského divadla“, jak tisk překřtil režiséra Jurije Ljubimova, který v neděli zemřel v moskevské nemocnici ve věku devadesáti sedmi let. Místem rozloučení se stalo Vachtangovovo divadlo, kde Ljubimov svého času debutoval jako herec. Už před začátkem ceremonie stály před budovou na moskevském Starém Arbatu stovky lidí. Pohřební ceremonii určil sám Ljubimov. Přál si, aby se rozloučení odehrálo ve Vachtangovově divadle, jeho alma mater, kde začal cestu k umění. Nepřál si žádné proslovy, ani potlesk. Považoval to za nemístné. Stanovil také, aby veškeré náklady na pohřeb zaplatila rodina, bez příspěvků z jiných zdrojů.
Praha
Jednou z nejprodávanějších zpěvaček historie je s více než dvě stě padesáti miliony prodaných nosičů rodačka z řecké Kréty Nana Mouskouri, která 13. října oslavila osmdesátiny. Za svou půlstoletou kariéru nazpívala na tisíc pět set písní v tuctu jazyků, včetně turečtiny či čínštiny, a dostala desítky zlatých, platinových a diamantových desek. Mouskouri studovala operu na aténské konzervatoři, kterou ale údajně nemohla zakončit závěrečnou zkouškou, protože při studiích zpívala s jazzovou kapelou v nočních klubech.

Ve čtvrtek měl v pražském Národním divadle premiéru Pád Arkuna. Poslední opera Zdeňka Fibicha na libreto jeho spolupracovnice a partnerky Anežky Schulzové se na jeviště Národního divadla vrátila po více než osmdesáti letech. Pod režijním vedením Jiřího Heřmana, který na scéně s vizuálním ztvárněním moře zdůraznil souboj soků v lásce, se na premiéře představili Jiří Sulženko (Gunar), Dana Burešová (Helga), Roman Janál (Absolon), David Szendiuch (Dargun) nebo Alžběta Poláčková (Margit). Poslední představení v letošním roce se uskuteční 20. října. Rekonstrukce budovy Státní opery v Praze by měla začít 1. července 2016, na opravy provozní budovy a hlavní budovy půjde šest set šedesát pět milionů korun. Stavební práce mají být ukončeny v roce 2018. Během oprav bude s největší pravděpodobností snížen počet představení. Novináře o tom ve čtvrtek informoval ministr kultury Daniel Herman s tím, že rozhodl o zařazení rekonstrukce Státní opery do programu péče o národní poklad.

Osobnost týdne
Herec a zpěvák Ondřej Havelka oslavil 10. října šedesátiny.Je známým milovníkem jazzu, swingu a vůbec kultury z doby mezi dvěma světovými válkami. Původně působil dvě dekády v Originálním pražském synkopickém orchestru, než v roce 1995 založil vlastní kapelu Melody Makers. Její repertoár sahá od hollywoodských muzikálů až po vrcholná čísla swingových bigbandů. Narodil se v umělecké rodině, matka je známá herečka Libuše Havelková, otec pak byl hudební skladatel Svatopluk Havelka. Jako malý se Ondřej Havelka objevil v dětských filmech a později díky Ypsilonce zamířil studovat herectví na pražskou DAMU. Později se věnoval i operní režii na Janáčkově akademii múzických umění. Režijně je podepsán například pod inscenacemi Nagano (2004), Netopýr (2010) nebo Příhody lišky Bystroušky (2014).
***

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK je po České filharmonii druhým největším symfonickým tělesem v České republice. Za osmdesát let činnosti se před Pražskými symfoniky vystřídala plejáda světových dirigentů, orchestr doprovázel mnoho slavných sólistů, nahrával pro film. FOK, který má domovskou scénu v Obecním domě, byl založen v říjnu 1934 (někdy se uvádí 10. října), datum je ale nejisté, protože archiv tělesa shořel za druhé světové války.

Po pětapadesáti letech spolupráce se ve středu v téměř zaplněné Smetanově síni pražského Obecního domu se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK loučil sedmaosmdesátiletý francouzský dirigent Serge Baudo. Při této příležitosti na úvod večera převzal cenu České hudební rady z rukou jejího ředitele Jaromíra Javůrka. Koncert s Franckovou Symfonií d moll a výběrem z Utrpení sv. Šebestiána Debussyho nabídl tentýž program, s nímž v roce 1959 na stejném místě Baudo začínal své první zahraniční angažmá. Jako hosté se představili Kateřina Kněžíková (soprán), Jana Wallingerová (mezzosoprán), Jana Sýkorová (mezzosoprán) a Kühnův smíšený sbor se sbormistrem Markem Vorlíčkem.Hlavní cenu festivalu Zlatá Praha dostal ve středu německý snímek Disportrét, který vypráví o práci slavného choreografa Nacha Duata a zejména o náhlé změně v jeho kariéře a hledání nové profesní cesty. Snímek dostal i Cenu České televize, pořadatele festivalu. Z českých autorů byl na přehlídce filmů s taneční a hudební tématikou oceněn režisér Martin Kubala za snímek Romantický vesmír Libora Peška. Dostal cenu Nadace Vize. Předáváním cen skončil padesátý první ročník festivalu, během něhož mohli zájemci zdarma vidět osmdesát jedna pořadů, které do soutěže poslali tvůrci ze sedmnácti zemí. Festival letos opustil tradiční místo svého konání v paláci na Žofíně a hostilo jej Divadlo Archa.

V pátek 10. října zemřel po dlouhé těžké nemoci ve věku třiasedmdesáti let dirigent a někdejší ředitel ústeckého divadla Petr Jonáš.

Regiony
V neděli 12. října měla ve Slezském divadle Opava premiéru opera Leoše Janáčka Její pastorkyňa v režii Jany Andělové Pletichové. V opavské verzi se představili Tereza Kavecká, Katarína Jorda Kramolišová, Michal Pavel Vojta, Juraj Nociar, Šárka Maršálová, Zdeněk Kapl a další. Kostýmy připravil Tomáš Kypta, scénu navrhl Jaroslav Milfajt.

Oblíbenou operu Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky přiblížil v neděli dětem v Brně zábavný program nazvaný Liščí stopou. Sdružení Opera na cestách jej uspořádala v parku Lužánky a Janáčkově památníku. Na jednotlivých zastaveních cesty v liščích stopách čekaly na děti úkoly, nejšikovnější získaly ceny. Kromě opery, od jejíž premiéry v listopadu uplyne devadesát let, připomněla akce také některé další osobnosti, události a místa spojená s Janáčkovým dílem. Z osobností to byli spisovatel Rudolf Těsnohlídek, malíř Stanislav Lolek, režisér Ota Zítek a scénograf Eduard Milén. Mexický tenorista Rolando Villazón v sobotu za doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů zazpíval v Kongresovém centru ve Zlíně, které bylo zaplněno do posledního místa. Filharmonie tímto koncertem zahájila turné s Villazónem po evropských městech. Villazón před zaplněným hledištěm kongresového centra zazpíval nejznámější operní árie. Vystoupila s ním jihoafrická sopranistka Pumeza Matshikiza. Filharmonii dirigoval ruský dirigent Guerassim Voronkov. Koncertem zahájené společné turné má název Bel canto. Filharmonici odehrají s Villazónem koncerty ve Vídni, Paříži, Mnichově či Hamburku.

Vojenský umělecký soubor Ondráš oslavil v pátek šedesáté výročí činnosti koncertem v Mahenově divadle v Brně. Na závěr koncertu poprvé zazněla skladba Ondrášovská suita, která dala celému večeru jméno. Formou hudební koláže zrcadlila historii souboru prostřednictvím jeho nejznámějších melodií. Suitu zkomponoval cimbalista a aranžér Jiří Gužík s primášem Jaromírem Kučerou. Počátky vojenského souboru sahají do roku 1954, původně se jmenoval Jánošík. Název změnil při dělení Československa. Z amatérského kolektivu se postupně proměnil v těleso tvořené jak profesionály, tak amatéry – a do roku 2004 i vojáky základní služby. Sestavení opravených varhan z dvacátých let devatenáctého století v piaristickém kostele v Litomyšli na Svitavsku potrvá varhanářovi Vítu Kadeřábkovi čtvrt roku. Stejnou dobu bude nástroj ladit. Z velké části zůstanou varhany v původní podobě, i když byly téměř celé poškozené. Desítky let chátrající kostel Nalezení svatého Kříže nechalo město nedávno s využitím evropských dotací opravit za sedmdesát milionů korun. Půl roku trvaly opravy varhan v dílně. Dřevo bylo napadené plísní, houbami i poškozené červotočem. Do listopadu budou varhany složené a předladěné a teprve příští rok v létě se mohou začít ladit. Píšťaly totiž potřebují teplotu vyšší než 15 stupňů Celsia. Zároveň už musejí být v kostele všechny výtvarné instalace i mobiliář.

Pohádkový Louskáček Petra Iljiče Čajkovského je první novinkou baletního souboru Národního divadla Brno v nové sezoně, která měla premiéru 10. října 2014. Svěží inscenace přenesená z Montrealu podle divadelníků udrží v pozornosti i nejmenší děti a je velkolepě scénicky a kostýmně vypravená. V Montrealu se Louskáček hraje už padesát sezon, kanadská verze slavila úspěchy také při svém prvním evropském uvedení v Bratislavě. Dne 11. října 2014 zemřel jeden z nejlepších českých sbormistrů posledních padesáti let – profesor Lumír Pivovarský. Jeho jméno zůstane navždy spjato s rodnou Ostravou, kde se 4. listopadu 1931 narodil.

Na repertoár baletu Národního divadla moravskoslezského se 12. října po krátké přestávce vrátil rodinný titul na motivy pohádky bratří Grimmů Sněhurka a sedm trpaslíků.

Výročí
Před sedmdesáti lety, 16. října 1944 se narodil Ctibor Turba, český herec nonverbálního divadla, mim, scenárista, pedagog a režisér.

17. října 1944, tedy před sedmdesáti lety zemřel v Osvětimi hudební skladatel Pavel Haas (narozen 21. června 1899).

Před sto deseti lety, 19. října 1904 se v Brně narodil Oskar Linhart (zemřel 11. června 1987), režisér Janáčkovy opery v Brně.

Foto archiv, Jan Malý, Hana Smejkalová, Pavel Bigoš, Petr Dyrc   

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat