Týden s hudbou (76)

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Co přinese tento týdenPrahaPo celý týden do soboty 18. října potrvá festival současného umění 4+4 dny v pohybu, který byl otevřen v pátek velkou skupinovou výstavou s …

Po pětapadesáti letech spolupráce se ve středu v téměř zaplněné Smetanově síni pražského Obecního domu se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK loučil sedmaosmdesátiletý francouzský dirigent Serge Baudo. Při této příležitosti na úvod večera převzal cenu České hudební rady z rukou jejího ředitele Jaromíra Javůrka. Koncert s Franckovou Symfonií d moll a výběrem z Utrpení sv. Šebestiána Debussyho nabídl tentýž program, s nímž v roce 1959 na stejném místě Baudo začínal své první zahraniční angažmá. Jako hosté se představili Kateřina Kněžíková (soprán), Jana Wallingerová (mezzosoprán), Jana Sýkorová (mezzosoprán) a Kühnův smíšený sbor se sbormistrem Markem Vorlíčkem.Hlavní cenu festivalu Zlatá Praha dostal ve středu německý snímek Disportrét, který vypráví o práci slavného choreografa Nacha Duata a zejména o náhlé změně v jeho kariéře a hledání nové profesní cesty. Snímek dostal i Cenu České televize, pořadatele festivalu. Z českých autorů byl na přehlídce filmů s taneční a hudební tématikou oceněn režisér Martin Kubala za snímek Romantický vesmír Libora Peška. Dostal cenu Nadace Vize. Předáváním cen skončil padesátý první ročník festivalu, během něhož mohli zájemci zdarma vidět osmdesát jedna pořadů, které do soutěže poslali tvůrci ze sedmnácti zemí. Festival letos opustil tradiční místo svého konání v paláci na Žofíně a hostilo jej Divadlo Archa.

V pátek 10. října zemřel po dlouhé těžké nemoci ve věku třiasedmdesáti let dirigent a někdejší ředitel ústeckého divadla Petr Jonáš.

Regiony
V neděli 12. října měla ve Slezském divadle Opava premiéru opera Leoše Janáčka Její pastorkyňa v režii Jany Andělové Pletichové. V opavské verzi se představili Tereza Kavecká, Katarína Jorda Kramolišová, Michal Pavel Vojta, Juraj Nociar, Šárka Maršálová, Zdeněk Kapl a další. Kostýmy připravil Tomáš Kypta, scénu navrhl Jaroslav Milfajt.

Oblíbenou operu Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky přiblížil v neděli dětem v Brně zábavný program nazvaný Liščí stopou. Sdružení Opera na cestách jej uspořádala v parku Lužánky a Janáčkově památníku. Na jednotlivých zastaveních cesty v liščích stopách čekaly na děti úkoly, nejšikovnější získaly ceny. Kromě opery, od jejíž premiéry v listopadu uplyne devadesát let, připomněla akce také některé další osobnosti, události a místa spojená s Janáčkovým dílem. Z osobností to byli spisovatel Rudolf Těsnohlídek, malíř Stanislav Lolek, režisér Ota Zítek a scénograf Eduard Milén. Mexický tenorista Rolando Villazón v sobotu za doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů zazpíval v Kongresovém centru ve Zlíně, které bylo zaplněno do posledního místa. Filharmonie tímto koncertem zahájila turné s Villazónem po evropských městech. Villazón před zaplněným hledištěm kongresového centra zazpíval nejznámější operní árie. Vystoupila s ním jihoafrická sopranistka Pumeza Matshikiza. Filharmonii dirigoval ruský dirigent Guerassim Voronkov. Koncertem zahájené společné turné má název Bel canto. Filharmonici odehrají s Villazónem koncerty ve Vídni, Paříži, Mnichově či Hamburku.

Vojenský umělecký soubor Ondráš oslavil v pátek šedesáté výročí činnosti koncertem v Mahenově divadle v Brně. Na závěr koncertu poprvé zazněla skladba Ondrášovská suita, která dala celému večeru jméno. Formou hudební koláže zrcadlila historii souboru prostřednictvím jeho nejznámějších melodií. Suitu zkomponoval cimbalista a aranžér Jiří Gužík s primášem Jaromírem Kučerou. Počátky vojenského souboru sahají do roku 1954, původně se jmenoval Jánošík. Název změnil při dělení Československa. Z amatérského kolektivu se postupně proměnil v těleso tvořené jak profesionály, tak amatéry – a do roku 2004 i vojáky základní služby. Sestavení opravených varhan z dvacátých let devatenáctého století v piaristickém kostele v Litomyšli na Svitavsku potrvá varhanářovi Vítu Kadeřábkovi čtvrt roku. Stejnou dobu bude nástroj ladit. Z velké části zůstanou varhany v původní podobě, i když byly téměř celé poškozené. Desítky let chátrající kostel Nalezení svatého Kříže nechalo město nedávno s využitím evropských dotací opravit za sedmdesát milionů korun. Půl roku trvaly opravy varhan v dílně. Dřevo bylo napadené plísní, houbami i poškozené červotočem. Do listopadu budou varhany složené a předladěné a teprve příští rok v létě se mohou začít ladit. Píšťaly totiž potřebují teplotu vyšší než 15 stupňů Celsia. Zároveň už musejí být v kostele všechny výtvarné instalace i mobiliář.

Pohádkový Louskáček Petra Iljiče Čajkovského je první novinkou baletního souboru Národního divadla Brno v nové sezoně, která měla premiéru 10. října 2014. Svěží inscenace přenesená z Montrealu podle divadelníků udrží v pozornosti i nejmenší děti a je velkolepě scénicky a kostýmně vypravená. V Montrealu se Louskáček hraje už padesát sezon, kanadská verze slavila úspěchy také při svém prvním evropském uvedení v Bratislavě. Dne 11. října 2014 zemřel jeden z nejlepších českých sbormistrů posledních padesáti let – profesor Lumír Pivovarský. Jeho jméno zůstane navždy spjato s rodnou Ostravou, kde se 4. listopadu 1931 narodil.

Na repertoár baletu Národního divadla moravskoslezského se 12. října po krátké přestávce vrátil rodinný titul na motivy pohádky bratří Grimmů Sněhurka a sedm trpaslíků.

Výročí
Před sedmdesáti lety, 16. října 1944 se narodil Ctibor Turba, český herec nonverbálního divadla, mim, scenárista, pedagog a režisér.

17. října 1944, tedy před sedmdesáti lety zemřel v Osvětimi hudební skladatel Pavel Haas (narozen 21. června 1899).

Před sto deseti lety, 19. října 1904 se v Brně narodil Oskar Linhart (zemřel 11. června 1987), režisér Janáčkovy opery v Brně.

Foto archiv, Jan Malý, Hana Smejkalová, Pavel Bigoš, Petr Dyrc   

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na