Týden s hudbou (8)

  1. 1
  2. 2

Praha
Pražská komorní filharmonie
změnila po dvaceti letech působení v hudební branži název na PKF – Prague Philharmonia. Spojila původně neoficiální zkratku – PKF – a název užívaný pro zahraniční styk. Značka má zároveň nový vizuální styl. Vedení orchestru si myslí, že užívání dvojího názvu v české a anglické verzi působilo v doslovném významu problémy. PKF – Prague Philharmonia navíc zveřejnila program dvacáté koncertní sezony. Ta nabídne mimo jiné nové donátorské hudební večery a koncerty několika vyhledávaných hudebních osobností, například saxofonistu Philippa Portejoiea, flétnistku Magali Mosnierovou i trojici pěveckých vycházejících hvězd Mary Bevanovou, Sama Furnesse a Vuyani Mlindeho. Filharmoniky budou dirigovat například Leo Hussain, Kirill Karabits, Enrique Mazzola i Ilyich Rivas. Abonmá na všechny koncertní řady, vstupenky na donátorský koncert a na mimořádné koncerty se začnou prodávat od středy 19. června. Jednotlivé vstupenky na ostatní koncerty bude možné koupit od 16. září. Zahájení sezony se uskuteční 2. října koncertem orchestrálního cyklu s šéfdirigentem Jakubem Hrůšou a norským barytonistou Audunem Iversenem.

Ve středu se uskutečnil koncert z Cyklu varhanních koncertů v Jeruzalémské synagoze. Na restaurované původní varhany varhaníka Emanuela Štěpána Petera z roku 1906 zahrála jedna z nejuznávanějších českých varhanic Irena Chřibková, která je titulární varhanicí pražské baziliky sv. Jakuba. Ve středu také zemřel ve věku 48 let v Praze zpěvák a básník Filip Topol. Byl vůdčí osobností kultovní kapely Psí vojáci. Pohřeb bude mít 26. června v Praze.

Od středy do pátku vystupoval v Praze slavný improvizátor, jazzman a zpěvák Bobby McFerrin.První dva koncerty se odehrály v Rudolfinu, kde představil po oba dva dny zcela jiný program – nejprve s mimořádným úspěchem s vlastním jazzovým ansámblem a kvartetem českých filharmoniků a poté s filharmonickou cimbálovou muzikou, speciálně utvořeným jazzbandem a smíšeným pěveckým sborem složeným z filharmoniků. Jeho pražské hostování vyvrcholilo v pátek open air koncertem na Staroměstském náměstí. Podle policie sledovalo koncert, který byl zdarma, přes 10 000 lidí.

Ačkoli zřejmě část posluchačů ani hudebních kritiků nezaznamenala technické potíže s ozvučením, Česká filharmonie překvapivě vydala v neděli tiskové prohlášení, v němž se omluvila všem návštěvníkům, že si neodnesli očekávaný zážitek. „Je nám líto, že v souvislosti s produkcí a zejména nazvučením koncertu, jakkoliv je to při podobných akcích složité, došlo k vážným nedostatkům. Kvůli nim měla část posluchačů zkažený dojem z koncertu. Upřímně nás to mrzí, především proto, že zakončit letošní výjimečnou koncertní sezonu České filharmonie s námi přišlo tolik lidí.“ Do dalšího ročníku si Českáí filharmonie přeje, aby zážitky s ní byly co nejlepší. Je otázkou, zda koncert byl skutečně natolik nekvalitní, že filharmonie musela vydávat tak sebekritickou omluvu. Pokud ozvučení nebylo skutečně v pořádku, měla problémy s ním řešit ihned již během koncertu a pro příští rok si z nich spíš mlčky vzít ponaučení…V neděli se odehrál ve Smetanově síni Obecního domu koncert k poctě 80. narozenin dirigenta Libora Peška, a to v rámci festivalu Prague Proms. Hostem večera byl mladý mexický tenor David Lomelí, mezzosopranistka Dagmar Pecková, trumpetista Jan Hasenöhrl a kytarista Lukáš Chejn. Pešek je šéfdirigentem Českého národního symfonického orchestru a významné životní jubileum oslavil 22. června.

Festival Prague Proms zahájil 16. června koncert ČNSO pod širým nebem na Václavském náměstí v Praze, pořádat se bude do 20. července.

Regiony
V neděli 
představil hudební festival Concentus Moraviae na zámku v jihomoravském Slavkově špičkový francouzský soubor Café Zimmermann z Aix en Provence. Před českým publikem vystoupil poprvé a pro tuto příležitost nastudoval program Vivaldiho smyčcových koncertů proslulého cyklu L´Estro Armonico. V barokním ansámblu se pod vedením cembalistky Céline Frisch a houslisty Pabla Valettiho soustřeďují virtuózní sólisté přitahovaní ideou oživení tvůrčí kultivované řevnivosti a umělecké konkurence panující v 18. století v lipském hudebním salonu Gottfrieda Zimmermanna. Jako sólista se představil respektovaný violoncellista Petr Skalka, který působí v zahraničí a vyučuje na proslulé akademii Schola Cantorum. jak už jsme zmínili v úvodu, koncert se opakuje dnes.

Pozitivní ohlasy u kritiků přinesl koncert na festivalu Smetanova Litomyšl, který se uskutečnil minulou neděli 16. června. Nabídl skladbu Sergeje Rachmaninova Zvony, poemu pro sbor, sóla a orchestr, v níž se jako sólisté představili Kateřina Kněžíková, Richard Samek a Vladimír Chmelo. Doprovodila je Filharmonie Brno pod taktovkou Jakuba Hrůši. Druhou část večera vyplnila známá Carmina Burana od Carla Orffa. O nadšených reakcích publika a excelentních výkonech hudebníků se dočtete v recenzi na našem serveru, jejíž název vypovídá vše: Triumf Brňanů v Litomyšli (najdete zde).
Výročí
65. narozeniny
oslaví toto pondělí 24. června švýcarský klávesista, pianista a skladatel Patrick Moraz.

80. narozeniny oslavil v sobotu 22. června mezinárodně uznávaný dirigent Libor Pešek.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments