Týden s hudbou (8)

Co přinese tento týden 
V pondělí  vystoupí na hradu Pernštejn soubor Café Zimmermann. Tato monumentální památka vítá hudební vystoupení pouze jedenkrát do roka v rámci festivalu Concentus Moraviae. Festivalu se podařilo realizovat tento finančně i organizačně náročný projekt tuzemské premiéry souboru Café Zimmermann díky mimořádné podpoře Francouzského institutu v Paříži. Koncerty cyklu L´Estro Armonico Antonia Vivaldiho, které na koncertech zazní, jsou zároveň nejnovější nahrávkou souboru Café Zimmermann pořízenou pro prestižní label Alpha Production. Nahrávka vznikne také ve Slavkově pro Český rozhlas.Na festivalu Smetanova Litomyšl se tento týden představí například legendární české soubory Spirituál Kvintet a Musica Bohemica, špičkový komorní sbor a cappella z New York City Khorikos New York a zazní Dvořákova opera Jakobín a Smetanovy Dvě vdovy. Neděle dopoledne bude patřit latinské Mši pro sóla, smíšený sbor a varhany jubilujícího opočenského rodáka Luboše Sluky komponované k poctě záchrany kostela Nanebevzetí Panny Marie v Neratově v Orlických horách. Mše zazní jako doprovod tradiční bohoslužby, kterou bude sloužit Tomáš Halík. Večer se bude pořádat závěrečný koncert. Jubilejní 55. ročník Smetanovy Litomyšle vyvrcholí provedením monumentálních symfonických a vokálně-instrumentálních kompozic, které jsou vzhledem k náročnosti na obsazení uváděny spíše výjimečně. Zazní Bernsteinovy Symfonické tance z West Side Story a Chichesterské žalmy, Rózsova suita z hudby k historickému velkofilmu Ben Hur a Exodus pro smíšený sbor a orchestr od Wojciecha Kilara.

Ve středu se ve Dvořákově síni Rudolfina uskuteční benefiční koncert, který pořádá Česká filharmonie na pomoc postiženým záplavami. Česká televize ho odvysílá v přímém přenosu na programu ČT2 od 20 hodin. Výtěžek poputuje na veřejnou sbírku organizace Člověk v tísni. Zapojit se do ní mohou i diváci, a to zasláním dárcovské DMS zprávy v průběhu večera. Na programu koncertu, který odehraje Česká filharmonie pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka, jsou symfonie Wolfganga Amadea Mozarta a Antonína Dvořáka.Ve čtvrtek se pražskému publiku představí v rámci koncertního cyklu Musica Orbis 2013 americký symfonický orchestr El Camino Youth Symphony. Jeho členové jsou mladí hudebníci ve věku od 13 do 18 let. Ve Dvořákově síni Rudolfina zahrají díla Rossiniho, Sibelia a Šostakoviče, pod taktovkou své dlouholeté dirigentky Camilly Kolchinské. V Arcibiskupském zámku v Kroměříži začne festival Vivat Amadeus. Potrvá do 29. června.

V pátek zazní v Moravském divadle v Olomouci světová premiéra inscenace opery brněnského skladatele Zdeňka Pololáníka Noc plná světla. Její předlohou je drama Zvěstování Panny Marie francouzského básníka a dramatika Paula Claudela.

V sobotu se uskuteční úvodní koncert letního hudebního festivalu Za poklady Broumovska. Již poosmé zažijí návštěvníci deset výjimečných hudebních podvečerů v unikátní atmosféře barokních kostelů. Festival otevře koncert sopranistky Kateřiny Šmídové Kalvachové a basisty Pavla Švingra. Přehlídka nabídne ale například i koncerty Kühnova smíšeného sboru, špičkového souboru zaměřeného na interpretaci staré hudby Collegium Marianum, koncertního mistra České filharmonie, houslisty Josefa Špačka a Stamicova kvarteta. Festivalové koncerty se konají mezi 29. červnem až 31. srpnem každou sobotu, vstupné je stejně jako v předešlých letech dobrovolné a výtěžek z něj půjde na péči o kostely takzvané broumovské skupiny.

Od pátku do neděle se v Jihlavě koná 56. ročník Festivalu sborového umění. Představí osm soutěžních a sedm přehlídkových pěveckých sborů, včetně dvou zahraničních. Zahajovací koncert bude patřit vokálně-instrumentálnímu vystoupení Foerstrova komorního pěveckého sdružení Praha a Filharmonie Gustava Mahlera Jihlava. Uvede Tres canti studiozorum od Zdeňka Lukáše a Tre notturni od Josefa Myslivečka.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Čínský disident a výtvarník Aj Wej-wej
v sobotu vydal své vůbec první hudební album pod názvem Divina Commedia (Božská komedie), kterým kritizuje autoritářský stát. Učinil tak u příležitosti druhého výročí jeho 81 dní trvající vazby, která byla úřady udržována v tajnosti. Album obsahuje heavymetalový snímek Dumbass, jehož videoklip uveřejnil již v květnu. Už ten obsahoval obscénnosti a metafory, kterými se Aj Wej-wej vysmívá čínské státní moci.

Poměry v moskevském Velkém divadle, uctívaném svatostánku ruského umění zmítaném zuřivými spory a žalobami, zhodnotila ruská operní diva Anna Netrebko bez jakéhokoli slitování a ostychu. Netrebko ve středu před novináři doslova prohlásila: „Všechny je třeba vyhodit, všechno je tam třeba změnit, obrátit vzhůru nohama.“ Netrebko tak reagovala na kauzu lednového brutálního útoku, jehož obětí se stal šéf baletního souboru Sergej Filin. Kyselinou sírovou na něj zaútočil jistý Jurij Zaruckij, kterého si najal sólista baletu Pavel Dmitričenko. Jako hlavní strůjce atentátu je označován další Filinův kolega, přední sólista baletu a pedagog Nikolay Tsiskaridze, se kterým vedení divadla nedávno ukončilo smlouvu. O vývoji celé kauzy jsme na Opeře Plus průběžně informovali.

Pražský filharmonický sbor podnikl zahraniční cestu tradičně na St. Gallenský hudební festival ve Švýcarsku. Jeho letošním titulem je inscenace rané opery Giuseppa Verdiho Atilla, jejíž premiéra se odehrála v pátek 21. června. Operní představení jsou v St. Gallenu již tradičně uváděna pod širým nebem na speciálně postaveném jevišti před barokním průčelím místní katedrály. Pražský fillharmonický sbor bude účinkovat v několika představením vedle sólistů Alexandra Vinogradova, Luky Grassiho nebo Mary Elisabeth Williamsové. Hudebního nastudování se ujal dirigent Antonino Fogliani.

Praha
Pražská komorní filharmonie
změnila po dvaceti letech působení v hudební branži název na PKF – Prague Philharmonia. Spojila původně neoficiální zkratku – PKF – a název užívaný pro zahraniční styk. Značka má zároveň nový vizuální styl. Vedení orchestru si myslí, že užívání dvojího názvu v české a anglické verzi působilo v doslovném významu problémy. PKF – Prague Philharmonia navíc zveřejnila program dvacáté koncertní sezony. Ta nabídne mimo jiné nové donátorské hudební večery a koncerty několika vyhledávaných hudebních osobností, například saxofonistu Philippa Portejoiea, flétnistku Magali Mosnierovou i trojici pěveckých vycházejících hvězd Mary Bevanovou, Sama Furnesse a Vuyani Mlindeho. Filharmoniky budou dirigovat například Leo Hussain, Kirill Karabits, Enrique Mazzola i Ilyich Rivas. Abonmá na všechny koncertní řady, vstupenky na donátorský koncert a na mimořádné koncerty se začnou prodávat od středy 19. června. Jednotlivé vstupenky na ostatní koncerty bude možné koupit od 16. září. Zahájení sezony se uskuteční 2. října koncertem orchestrálního cyklu s šéfdirigentem Jakubem Hrůšou a norským barytonistou Audunem Iversenem.

Ve středu se uskutečnil koncert z Cyklu varhanních koncertů v Jeruzalémské synagoze. Na restaurované původní varhany varhaníka Emanuela Štěpána Petera z roku 1906 zahrála jedna z nejuznávanějších českých varhanic Irena Chřibková, která je titulární varhanicí pražské baziliky sv. Jakuba. Ve středu také zemřel ve věku 48 let v Praze zpěvák a básník Filip Topol. Byl vůdčí osobností kultovní kapely Psí vojáci. Pohřeb bude mít 26. června v Praze.

Od středy do pátku vystupoval v Praze slavný improvizátor, jazzman a zpěvák Bobby McFerrin.První dva koncerty se odehrály v Rudolfinu, kde představil po oba dva dny zcela jiný program – nejprve s mimořádným úspěchem s vlastním jazzovým ansámblem a kvartetem českých filharmoniků a poté s filharmonickou cimbálovou muzikou, speciálně utvořeným jazzbandem a smíšeným pěveckým sborem složeným z filharmoniků. Jeho pražské hostování vyvrcholilo v pátek open air koncertem na Staroměstském náměstí. Podle policie sledovalo koncert, který byl zdarma, přes 10 000 lidí.

Ačkoli zřejmě část posluchačů ani hudebních kritiků nezaznamenala technické potíže s ozvučením, Česká filharmonie překvapivě vydala v neděli tiskové prohlášení, v němž se omluvila všem návštěvníkům, že si neodnesli očekávaný zážitek. „Je nám líto, že v souvislosti s produkcí a zejména nazvučením koncertu, jakkoliv je to při podobných akcích složité, došlo k vážným nedostatkům. Kvůli nim měla část posluchačů zkažený dojem z koncertu. Upřímně nás to mrzí, především proto, že zakončit letošní výjimečnou koncertní sezonu České filharmonie s námi přišlo tolik lidí.“ Do dalšího ročníku si Českáí filharmonie přeje, aby zážitky s ní byly co nejlepší. Je otázkou, zda koncert byl skutečně natolik nekvalitní, že filharmonie musela vydávat tak sebekritickou omluvu. Pokud ozvučení nebylo skutečně v pořádku, měla problémy s ním řešit ihned již během koncertu a pro příští rok si z nich spíš mlčky vzít ponaučení…V neděli se odehrál ve Smetanově síni Obecního domu koncert k poctě 80. narozenin dirigenta Libora Peška, a to v rámci festivalu Prague Proms. Hostem večera byl mladý mexický tenor David Lomelí, mezzosopranistka Dagmar Pecková, trumpetista Jan Hasenöhrl a kytarista Lukáš Chejn. Pešek je šéfdirigentem Českého národního symfonického orchestru a významné životní jubileum oslavil 22. června.

Festival Prague Proms zahájil 16. června koncert ČNSO pod širým nebem na Václavském náměstí v Praze, pořádat se bude do 20. července.

Regiony
V neděli 
představil hudební festival Concentus Moraviae na zámku v jihomoravském Slavkově špičkový francouzský soubor Café Zimmermann z Aix en Provence. Před českým publikem vystoupil poprvé a pro tuto příležitost nastudoval program Vivaldiho smyčcových koncertů proslulého cyklu L´Estro Armonico. V barokním ansámblu se pod vedením cembalistky Céline Frisch a houslisty Pabla Valettiho soustřeďují virtuózní sólisté přitahovaní ideou oživení tvůrčí kultivované řevnivosti a umělecké konkurence panující v 18. století v lipském hudebním salonu Gottfrieda Zimmermanna. Jako sólista se představil respektovaný violoncellista Petr Skalka, který působí v zahraničí a vyučuje na proslulé akademii Schola Cantorum. jak už jsme zmínili v úvodu, koncert se opakuje dnes.

Pozitivní ohlasy u kritiků přinesl koncert na festivalu Smetanova Litomyšl, který se uskutečnil minulou neděli 16. června. Nabídl skladbu Sergeje Rachmaninova Zvony, poemu pro sbor, sóla a orchestr, v níž se jako sólisté představili Kateřina Kněžíková, Richard Samek a Vladimír Chmelo. Doprovodila je Filharmonie Brno pod taktovkou Jakuba Hrůši. Druhou část večera vyplnila známá Carmina Burana od Carla Orffa. O nadšených reakcích publika a excelentních výkonech hudebníků se dočtete v recenzi na našem serveru, jejíž název vypovídá vše: Triumf Brňanů v Litomyšli (najdete zde).
Výročí
65. narozeniny
oslaví toto pondělí 24. června švýcarský klávesista, pianista a skladatel Patrick Moraz.

80. narozeniny oslavil v sobotu 22. června mezinárodně uznávaný dirigent Libor Pešek.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments