Týden s hudbou (82)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden
Zahraničí
Tvůrčí tým kolem Ondreje Šotha se společně s vedením košického divadla rozhodl po tematicky náročné sezoně připravit divácky atraktivní titul. Půlnoční zkouška – příprava na muzikál přenese diváky do zákulisí přípravy divadelní premiéry – konkrétně premiéry ambiciózního muzikálu. Premiéra je naplánovaná na pátek 28. listopadu a diváci se stanou svědky toho, co bývá jejich oku obvykle skryté.
Praha
Další koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Obecním domě se odehraje v pondělí pod taktovkou dirigenta, zároveň též skladatele a aranžéra Jana Kučery. Na programu budou nejen originální partitury filmových hudeb, ale i některá nová aranžmá. Premiéry se dočká úprava filmových melodií Petra Hapky.

Další z pražských koncertů italské mezzosopranistky Cecilie Bartoli je ohlášen na pondělí do Dvořákovy síně Rudolfina, tentokrát s hudebními objevy z archivu petrohradského Mariinského divadla. Unikátní árie se objevují na nejnovější nahrávce Bartoli pro firmu Decca; album s názvem Cecilia Bartoli – St Petersburg, které je základem pro program turné, nabízí ukázky z oper, jež byly uváděny v osmnáctém století v Petrohradu za osvícené vlády tří výjimečných žen. Carevny Anna Ivanovna (vládla v letech 1730–40), Alžběta I. Petrovna (1741–62) a Kateřina II. Veliká (1762–96) hledaly v Evropě inspiraci, jak obohatit kulturní život ve své vlasti, a zvaly za tímto účelem do Ruska přední italské a německé skladatele.

Stoleté výročí narození významného filmového a divadelního režiséra Alfréda Radoka (17. 12. 1914 – 22. 4. 1976) připomene výstava, semináře, filmové projekce i nová kniha. Jubileum režiséra se odrazí i ve vysílání rozhlasu a televize, další akce připraví Městská knihovna, Městská divadla pražská či Knihovna Václava Havla. Osobnosti a tvorbě tohoto divadelníka je věnována i výstava, kterou Institut umění otevře v úterý 25. listopadu ve Veletržním paláci. Dalším příspěvkem bude i fotografická publikace ze stop díla Alfréda Radoka koncipovaná jako obrazový komentář k zásadním etapám jeho tvorby a doby. Její součástí bude DVD se záznamem televizní adaptace novely Stefana Zweiga s Rudolfem Hrušínským a Josefem Bekem Šach mat z roku 1963.Barokní podvečery pořádané souborem Collegium Marianum v autentických prostorách historické Prahy chtějí přiblížit bohatý hudební život v sedmnáctém a osmnáctém století. Ke spolupráci na druhém koncertě v úterý 25. listopadu Collegium Marianum přizvalo také vokální těleso Cappella Mariana. Společně přednesou v Refektáři kláštera dominikánů hudbu italských renesančních autorů.

V úterý 25. listopadu v Experimentálním prostoru NoD pokračuje koncertem Německý komunismus cyklus PKF – Prague Philharmonia Krása dneška.

Po úspěšném zahájení bude třiadvacátý cyklus Svátky hudby v Praze pokračovat svátkem klavírním. Piano nejen vážně představí v úterý 25. listopadu v sále Pražské konzervatoře úspěšný český pianista Ivo Kahánek spolu se svým žákem, teprve třináctiletým Martinem Chudadou. Tento rodák z Žiliny začal hrát na klavír již ve svých šesti letech a záhy se stal mimořádným žákem tamní konzervatoře. Koncertně debutoval již v deseti letech. Chybět nebude ani hostitel – houslista Václav Hudeček.Jednota pro zvelebení hudby v Čechách připravila druhý ročník festivalu Kultura v srdci PrahyPerkuse mají sólo je název dalšího pořadu, který se bude konat ve středu 26. listopadu. Jedná se o společný koncert v rámci série Ambassadors´ Concert Series. Žáci a absolventi oddělení bicích nástrojů přednesou koncerty za doprovodu Smyčcového orchestru Pražské konzervatoře, který bude řídit Chuhei Iwasaki. Na programu budou díla legendárního marimbisty Miroslava Kokošky, Chuhei Iwasakiho a Pavla Trojana.

Pražská konzervatoř má příští týden na programu hned tři akce. Ve čtvrtek 27. listopadu se v  Koncertním sále uskuteční koncert akordeonového oddělení k Roku české hudby – Pocta Václavu Trojanovi. Vystoupí Komorní sbor Pražské konzervatoře se sbormistrem Markem Valáškem a Trojanovo trio. V pátek má v Divadle Na Rejdišti premiéru Balada pro banditu v režii Michaela Taranta. A v sobotu se od 10.00 hodin koná v Koncertním sále Pražské konzervatoře devátý ročník soutěžní přehlídky mladých klavíristů – Mladý klavír.

Koncert Pražské jaro na podzim, který se uskuteční ve čtvrtek 27. listopadu v kostele sv. Vavřince, je součástí projektu, který tvoří most mezi českým a německým kulturním prostředím; tedy i program byl záměrně sestaven z děl autorů, kteří měli či mají vztah k německé kultuře. Půjde o velmi ojedinělý, velmi zřídka uváděný program, jenž zahrnuje skladby pocházející z osmnáctého až jednadvacátého století. Tomáš Jamník (violoncello), Konstanze von Gutzeit (violoncello) a Ivo Kahánek (klavír) představují interpretační špičky ve svých oborech a spojuje je mimo jiné i laureátství právě v soutěži Pražské jaro v letech 2012, 2006 a 2004. Hostem koncertu bude hráč na violoncello Jakub Mayer.Tradiční předvánoční cyklus adventních koncertů České filharmonie začne první adventní neděli 30. listopadu. V Sukově síni pražského Rudolfina vystoupí následně každou prosincovou neděli komorní soubory členů České filharmonie.

Závěrečný koncert Malostranských komorních slavností v neděli 30. listopadu bude patřit Komorní filharmonii Pardubice a klavíristce Jitce Čechové pod taktovkou Marka Štilce. I na tento koncert je vstup zdarma.

Regiony
V příštím týdnu se odehraje druhá polovina festivalu Janáček Brno. Program přinese reprízu nového nastudování opery Leoše Janáčka Věc Makropulos v režii Davida Radoka, slavnostní koncert ve Vile Tugendhat, ostravské Výlety páně Broučkovy, Příhody lišky Bystroušky v provedení Národního divadla v Praze i Komorního divadla Hudební fakulty JAMU, dále pak vedle dalších akcí i chorvatskou Její pastorkyňu, Graffovo kvarteto, Glagolskou mši.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat