Týden s hudbou (90)

Co přinese tento týden
Zahraničí 
První premiérou Státního divadla v Košicích v novém roce bude v pátek 23. ledna uvedení loutkové – operní pohádky Gioacchino Rossiniho Popelka. Nový pohádkový titul vznikl jako společný projekt opery Státního divadla a Loutkového divadla. Hudebního nastudování se ujal dirigent košické opery Igor Dohovič, režie Pavel Uher. V realizačním týmu jsou i dramaturg Ľubomír Sarika a scénografka a kostýmní výtvarnice Irena Marečková. V operní části se představí sólisté Lenka Čermáková, Gabriela Hübnerová, Michaela Váradi, Anton Baculík, Marek Gurbaľ, Marián Lukáč a Michal Onufer, v loutkové části herci Mariana Bódyová, Erika Molnárová, Eva Ryšáková Cibulová, Juraj Fotul, Miroslav Kolbašský, Peter Creek Šeřík a Andrej Sisak.

Praha
Český spolek pro komorní hudbu připravil na příští týden hned tři koncerty. V pondělí 19. ledna odehraje Afflatus Quintet ve složení Roman Novotný (flétna), Jana Brožková (hoboj), Vojtěch Nýdl (klarinet), Ondřej Roskovec (fagot) a Radek Baborák (lesní roh) koncert ke dvacátému výročí vzniku souboru. Ve středu 21. ledna připomene večer s názvem Vítězslava Kaprálová a její inspirace výročí narození skladatelky. Vystoupí Irena Herajnová (housle) a Roman Janál (baryton) za klavírního doprovodu Markéty Janáčkové. Následně Kvarteto Apollon ve složení Pavel Kudelásek (1. housle), Radek Křižanovský (2. housle), Pavel Ciprys (viola), Pavel Verner (violoncello) a Daniel Wiesner (klavír) vystoupí v sobotu 24. ledna na dopoledním koncertě v sále Martinů v Lichtenštejnském paláci.Třetí koncert cyklu Krásy dneška, který přibližuje soudobou hudbu v podání orchestru PKF – Prague Philharmonia, se v úterý 20. ledna přenese do období americké meziválečné avantgardy. Podobně jako ostatní večery si i tento zachová svou komponovanost, tedy hudební a mluvenou část. Skladby stoupenců americké avantgardní tvorby Charlese Ivese, Ruth Crawford Seeger nebo Johanny Magdaleny Beyer připomenou v komorním složení hráči PKF – Prague Philharmonia, teoretickou sondu do této etapy pak podnikne historik umění Jaroslav Bláha.

Koncertní cyklus Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK Stará hudba se odehrává v kostele svatých Šimona a Judy. V úterý 20. ledna v jejím rámci vystoupí Tiburtina Ensemble. V jubilejní osmdesáté sezoně obnovil FOK oblíbený cyklus Obrazy a hudba a vrací se tak zpátky do koncertní síně kláštera sv. Anežky České. Ve čtvrtek 22. ledna se zde představí kytarista Lubomír Brabec. Jeho kytarový recitál přinese průřez tvorbou pro drnkací nástroje od anglické vrcholné renesance přes pozdní baroko až k nejpočetněji zastoupeným skladatelům přelomu devatenáctého a dvacátého století. Koncert bude zahájen krátkou přednášku kurátora Národní galerie k promítanému obrazu Pablo Picasso – Karta a plynový hořák.Na úterý 20. a středu 21. ledna připravilo Pěvecké oddělení Pražské konzervatoře pod vedením choreografky a režisérky Marcely Benoniové tanečně-divadelní představení Čas menuetu, zabývající se tématem „le grand siecle“ – tedy velkého sedmnáctého století. Tato látka je nevyčerpatelným zdrojem inspirace, a to nejen ze zájmu o hudbu, divadlo, dobové tance, ale i z úhlu pohledu na dobové konvence a chování společnosti. Ve čtvrtek 22. ledna se v Koncertním sále Pražské konzervatoře uskuteční koncert žáků skladatelského oddělení.

Rekordních osmnáct představení v průběhu jediného měsíce zahrnuje nejnovější, už dvanáctý ročník Festivalu hudebního divadla Opera 2015. Mezi 22. lednem a 21. únorem 2015 toto bienále nabídne v Praze inscenace všech českých a moravských profesionálních operních souborů, program tentokrát zahrnuje i představení všech tři profesionálních operních souborů slovenských. Tento týden nabídne festival ve čtvrtek 22. ledna inscenaci Národního divadla Praha Mefistofeles, v pátek 23. ledna v provedení souboru Opera Povera zazní opera Andrew Yin Svobody Martin Středa, v sobotu 24. ledna bude ve Stavovském divadle hostovat Slezské divadlo Opava s Janáčkovou Její pastorkyní a v neděli 25. ledna odehraje Moravské divadlo Olomouc Ullmannův Pád Antikrista.

Operu italského skladatele Arriga Boita Mefistofeles uvede Opera Národního divadla v nastudování jeho krajana, dirigenta Marca Guidariniho. Premiéra se uskuteční ve čtvrtek 22. ledna v pražské Státní opeře. V titulní roli se představí basista Štefan Kocán. V režii Ivana Krejčího se dále mezi sólisty objeví argentinský pěvec žijící v Rakousku Raúl Gabriel Iriarte jako Faust, Eva Urbanová jako Helena nebo Alžběta Poláčková v roli Marguerite. V titulní roli se v průběhu devíti večerů této sezony představí vedle Kocána také Peter Mikuláš a Jiří Sulženko.
Regiony 
Série koncertů připomene v Brně sté výročí narození skladatelky Vítězslavy Kaprálové. V sále Konzervatoře Brno zazní v pondělí 19. ledna skladby z doby studia Kaprálové. Kompozice z dětství a posledního tvůrčího období zase tvoří program druhého koncertu, který se uskuteční 9. února v sále královopolské základní umělecké školy, která dnes nese skladatelčino jméno. Spolek přátel hudby pro svůj koncert v Besedním domě stanovil termín 17. února. Zazní například vokální skladby Jablko z klína, Navždy, Sbohem a šáteček nebo klavírní cyklus Dubnová preludia. Závěr celého cyklu představují dva koncerty Filharmonie Brno, které se v Janáčkově divadle uskuteční 19. a 20. února.

Na sobotu 24. ledna připravilo Divadlo J. K. Tyla v Plzni premiéru italských oper, které tvoří dlouho nerozlučnou dvojici – Sedlák kavalír (Cavalleria rusticana) a Komedianti (Pagliacci) Pietra Mascagniho a Ruggera Leoncavalla, a to v režii Mariána Chudovského a v hudebním nastudování Ondreje Olose.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Legendární ruská operní diva Jelena Obrazcova zemřela ve věku sedmdesáti pěti let v Německu, kde se léčila. Oznámila to v pondělí ruská média. Podle dostupných informací byl bezprostřední příčinou jejího úmrtí infarkt. Obrazcova se narodila v Petrohradě, kde jako malé dítě přežila útrapy blokády tehdejšího Leningradu a začala také zpívat. Zlomovým bodem v jejím životě se stal rok 1962, kdy zvítězila na Světovém festivalu mládeže a studentstva v Helsinkách a na sovětské celosvazové soutěži mladých zpěváků Michaila Ivanoviče Glinky v Moskvě. Jelena Obrazcova patřila během své dlouhé kariéry ke světové mezzosopránové špičce; žádaná byla zejména její Carmen a Dalila. Od roku 1999 pěvkyně organizovala v Petrohradě soutěž mladých zpěváků, která nese její jméno.Česká filharmonie byla nominována na prestižní cenu The International Opera Awards 2015 přezdívanou „operní Oscar“. Cenu může získat za koncertní provedení opery Bohuslava Martinů Čím lidé žijí pod vedením šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka, a to v kategorii znovuobjevených děl (Rediscovered Work). Slavnostní vyhlášení prestižních cen se uskuteční 26. dubna v Londýně.

Ve francouzské metropoli se ve středu po sedmi letech výstavby otevřelo nové sídlo pařížské filharmonie, které navrhl architekt Jean Nouvel. Koncertní dům v areálu Parc de la Villette večer uvedl první koncert. Skladba Requiem od Gabriela Faurého byla věnována obětem teroristických útoků z minulého týdne a v hledišti si ji vyslechl i francouzský prezident François Hollande. Hliníkem obložená budova zdobená vkládanými obrysy ptáků uvnitř na šesti podlažích skrývá hlavní koncertní sál s kapacitou dva tisíce čtyři sta diváků, patnáct zkušeben, vzdělávací centrum a restauraci s kavárnou.Na poslední chvíli před závěrečnými zkouškami s napětím očekávané premiéry Donizettiho Lucie di Lammermoor povolala Bavorská státní opera Dalibora Jenise, aby v roli Enrica Ashtona nahradil nemocného rumunského barytonistu Levente Molnára. Dalibora Jenise tak už přespříští pondělí v Mnichově čeká nejen premiéra po boku Lucie v podání německé superstar Diany Damrau a Pavola Breslika coby Edgarda, ale i beznadějně vyprodané reprízy.

Mstislav Rostropovič se do dějin zapsal nejen jako geniální violoncellista, klavírista a dirigent, ale i jako obránce lidských práv. Za sovětského režimu zažil zbožňování i útlak, vynucený exil i triumfální návrat do země. Tomu předcházel výnos o navrácení sovětského občanství Rostropovičovi i jeho neméně slavné manželce, sopranistce Galině Višněvské, který vydalo prezidium Nejvyššího sovětu před dvaceti pěti lety, 16. ledna 1990.

Bývalá členka baletu Národního divadla Praha Edita Raušerová v pátek poprvé zatančila na domovské scéně Finského národního baletu Kitri v klasické inscenaci Dona Quijota od Patrice Barta, která se po tříleté přestávce vrátila na tamní repertoár.

Praha
V pondělí 12. ledna zemřel ve věku osmdesáti devíti let někdejší dlouholetý dirigent Opery Národního divadla Josef Kuchinka. V sedmdesátých letech dvacátého století byl současně šéfem opery v Liberci. Nastudoval řadu kmenových operních titulů, jako jsou například Její pastorkyňa či Jakobín. Na přání zesnulého se poslední rozloučení konalo v úzkém kruhu rodinném.

Rituální komedii s objevem souvisejícím se vznikem opery Kouzelná flétna připravili členové pražského Studia Ypsilon. Pod názvem Sežeňte Mozarta! a s podtitulem Hudební kratochvíle kolem flétny, která je kouzelná, měla komedie premiéru 18. ledna. Studio Ypsilon v ní prozrazuje, kdo nejspíš vyprovokoval Wolfganga Amadea Mozarta k napsání několika uměleckých hitů, jež zůstávají nezapomenutelné i pro příští generace. Novinka navazuje na slavnou inscenaci Mozart v Praze. Geniálního skladatele v ní představoval Jan Jiráň. V nové inscenaci se objevil ve stejné roli, ovšem nyní se Ypsilonka změnila v lidové Divadlo na Vídeňce. Postavu ředitele a Papagena hraje a zpívá Jiří Korn. Hlavním pěveckým spoluhráčem v roli Sarastra mu je operní pěvec Roman Janál, jehož protivnici Královnu noci představuje Jana Synková. Záhadného muže, inspirátora a improvizátora díla ztvárnil Oldřich Navrátil.Koncerty Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, které se uskutečnily ve středu a ve čtvrtek ve Smetanově síni Obecního domu, připomenuly letošní výročí Jeana Sibelia a Bohuslava Martinů. S Pražskými symfoniky vystoupil houslový virtuos Ivan Ženatý, dirigentem byl Heiko Mathias Förster. Vedle Sibeliovy Symfonie č. 2 D dur a Koncertu pro housle a orchestr č. 2 Martinů zaznělo Scherzo capriccioso Antonína Dvořáka.

Na koncertu PKF – Prague Philharmonia 18. ledna v pražském Rudolfinu vystoupil violoncellista Mischa Maisky. Lotyšský hudebník Maisky se představil ve Violoncellovém koncertu h moll Antonína Dvořáka, který loni provedl na vystoupení v olomoucké Redutě a na festivalu Pražské jaro. Orchestr nabídl i tuzemskou premiéru skladby Miroslava Srnky No Night No Land No Sky. Skladba vznikla na spoluobjednávku PKF a Kolínské filharmonie. Světovou premiéru měla loni 18. května v Kolíně nad Rýnem. Začátek večera patřil Schumannovi a jeho předehře k dramatu George Gordona Byrona Manfred. Jedná se o dílo, jež má v Schumannově tvorbě neobyčejný význam, sám autor jej označil za „nejsilnější ze svých dětí“.

Od roku 1992 se již po osmé uskutečnila soutěžní přehlídka taneční tvorby, kterou organizačně zajistilo Taneční sdružení České republiky s finanční podporou Ministerstva kultury a firmy Grishko. Inscenační přehlídka Balet 2014 představila to nejlepší z repertoáru českých baletních souborů, které měly v posledních třech letech alespoň jednu premiéru. Pětičlenná porota ve složení Lucie Dercsényiová, Jana Hošková, Zdeněk Prokeš, Roman Vašek a Igor Vejsada shromáždila devadesát odborných posudků k dvaceti šesti inscenacím, a vytvořila tak i významný dokumentačně-kritický materiál o současné české baletní tvorbě. Do soutěže vstoupilo celkem deset baletních souborů. Podle statutu soutěže rozhodla porota o udělení cen a prémií. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěžní přehlídky Balet 2014 a předání cen se uskuteční 4. února 2015 v Národním divadle v Praze před představením Čarodějův učeň.
Regiony
V Bozkově na Semilsku začala další etapa záchrany cenných varhan v poutním kostele Navštívení Panny Marie. Cenný nástroj je v havarijním stavu, práce na jeho záchraně začaly v roce 2013. Na opravu varhan může přispět i široká veřejnost prostřednictvím veřejné sbírky, benefičních koncertů, ale také třeba adopcí píšťal. Zatím bylo adoptováno tři sta z dvanácti set devadesáti osmi píšťal a na opravu bylo získáno 159 400 korun. Píšťala přijde na 400 až 1000 korun, celá oktáva kolem 5000 korun. Bozkovské varhany jsou vzácným nástrojem z poloviny devatenáctého století. Pocházejí z dílny Josefa Predigera z Albrechtic v Jizerských horách.

Národní divadlo moravskoslezské uvedlo v jeden večer dvě baletní představení. Baletní inscenace Barocco na hudbu Johanna Sebastiana Bacha a Carmina Burana bavorského skladatele Carla Orffa měly premiéru 15. ledna. Taneční večer nazvaný Barocco & Carmina Burana představil publiku výsledky první spolupráce ostravského baletu s významnými evropskými choreografy. V Ostravě se poprvé představil Polák Jacek Przybylowicz a rodák z Budapešti Youri Vàmos. Na inscenaci se podílel pod taktovkou Marka Prášila i operní sbor, sólisté, hosté opery a poprvé v divadle vystoupil držitel nejvyššího ocenění Evropské unie umění v oblasti operního zpěvu Zlatá Europea barytonista Filip Bandžak. Součástí choreografie Barocco jsou i vstupy Markéty Kubínové na violoncello.Filharmonii Brno čeká v únoru atraktivní zájezd do Ománu. V moderním a luxusním koncertním sále v Maskatu dvakrát doprovodí Hamburský balet při provedení Louskáčka od Petra Iljiče Čajkovského. Filharmonici letos předvedou své umění také v Německu, Rakousku, Slovinsku a na podzim se po dvou letech vrátí do Japonska.

Na čtyři tisíce lidí se v sobotu krátce po šestnáctéhodině vydaly ve čtyřech průvodech na centrální plzeňské náměstí, aby tam sledovali zahajovací show k projektu Plzně jako Evropského hlavního města kultury. Na shromaždiště průvodů, které symbolizují čtyři plzeňské řeky, lidé začali přicházet před patnáctou hodinou. Čekalo na ně mimo jiné vystoupení tanečníků a divadelníků. V čele jednoho z průvodů lidé nesli asi deset metrů vysokou postavu anděla. V průvodech šli členové kulturních spolků, sportovci, zástupci více než padesáti škol i další nadšenci z celého Plzeňského kraje. Nechyběly ani historické a alegorické vozy.

Výročí
19. ledna 1895, tedy před 120 lety se narodila spisovatelka a libretistka Marie Červinková-Riegrová (zemřela 9. srpna 1854), která mimo jiné stála u zrodu Dvořákova Jakobína.

Před patnácti lety, 22. ledna 2000 zemřel dlouholetý dramaturg a dirigent Janáčkovy opery v Brně Václav Nosek (narozen 5. dubna 1921), zanícený propagátor operní tvorby dvacátého století. 

Foto archiv, Lenka Hatašová, Hana Smejkalová, Vladimir Vyatkin, Oliver Wainwright/Guardian, Martin Popelář, Zbyněk Schnapka

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat