Týden s hudbou (94)

  1. 1
  2. 2

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Kompaktní disk s loňským živým provedením Dvořákovy opery Alfred z pražského Rudolfina označil britský server MusicWeb International za nahrávku měsíce. S originálním německým libretem byla opera provedena loni 17. září pod taktovkou německého dirigenta Heiko Mathiase Förstera, který se ujal nastudování a provedení díla místo zesnulého Gerda Albrechta. Na premiéře se podílel Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou.Po jednosezonní přestávce se na repertoár Slovenského národního divadla vrátí veristická dvojčata Sedlák kavalír a Komedianti Pietra Mascagniho a Ruggera Leoncavalla. Slovenské národní divadlo oznámilo, že v představení 18. září 2015 se jako Canio představí argentinská tenorová hvězda José Cura.

Praha
Na středečním koncertu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK zazněly dvě světové premiéry z pera českého rodáka Jaroslava Jakuboviče a 1. symfonie Gustava Mahlera. Orchestr vedl izraelský dirigent Elli Jaffe, sólistou na klavír byl Emil Viklický, na saxofon zahrál sám Jakubovič, který upravil pro jazzový kvartet a symfonický orchestr čtyři melodie z díla George Gershwina, Variace na témata z opery Porgy a Bess. Druhou světovou premiérou byl Jakubovičův koncert pro tenorsaxofon a orchestr Sára a Abrahám, který vznikl po skladatelově návštěvě Prahy v roce 2010 jako vzpomínka na zemřelé rodiče, po nichž je koncert pojmenován.Hudební skladatel Ennio Morricone ve čtvrtek v roli dirigenta naplnil tóny své filmové hudby vyprodanou O2 arenu v Praze. Šestaosmdesátiletý hudebník v rámci turné s názvem My Life in Music nabídl hudbu, kterou v průběhu své kariéry napsal k mnoha slavným filmům. Hrál Český národní symfonický orchestr, sóla zpívaly Sussana Rigacci a Dulce Pontes.

Téměř dvojnásobné zvýšení nákladů na rekonstrukci Státní opery vyžaduje i doplnění projektové dokumentace. Předpokládaná hodnota zakázky je šest milionů bez DPH a uzavřena bude s ateliérem Masák & Partner, který na projektu už pracuje. Vyplývá to z informací pro vládu, které jí v pondělí předloží ministr Daniel Herman (KDU-ČSL). Nadlimitní veřejná zakázka na dodatky k projektové dokumentaci bude zadána formou jednacího řízení bez uveřejnění. Důvodem je podle předkladatele to, že jedině ateliér, který již na dokumentaci pracuje, může splnit podmínky druhé zakázky. Obě dokumentace totiž musejí být v souladu, navazují na sebe a při vzniku dodatků se bude pracovat s údaji z té první. Dokumentace podléhá také autorskému zákonu.

Regiony
V Jihočeském divadle se v pátek uskutečnila premiéra klasického amerického muzikálu Zpívání v dešti. Inscenace v režii Oldřicha Kříže vznikla ve spolupráci s libereckým Divadlem F. X. Šaldy, kde měl muzikál premiéru před čtyřmi lety. Čtyři hlavní role obsadil režisér stejně jako v Liberci, a to hostujícími Janem Křížem, Janem Révaiem, Marií Blahynkovou a Kateřinou Šildovou. Zbytek rolí už patří členům opery a baletu jihočeské scény.Moravské divadlo v Olomouci uvedlo tento pátek premiéru opery Bedřicha Smetany Hubička. Podle divadla by měla navázat na úspěšnou Prodanou nevěstu, kterou zdejší soubor opery a operety uvedl před čtyřmi lety. Režie Hubičky se v hanácké metropoli ujal někdejší umělecký šéf olomoucké opery a operety Martin Dubovic. Autorem hudebního nastudování je Tomáš Hanák. Úlohu Vendulky alternují hned tři představitelky, vedle Eleny Gazdíkové je to Lucie Janderková a hostující Lenka Cafourková-Ďuricová. Postavu Lukáše zpívá Jakub Rousek v alternaci s Milanem Vlčkem. Scénu a kostýmy navrhli Martin Víšek a Eliška Zapletalová.

Sen noci svatojánské jako taneční představení, v němž se snoubí stará hudba se současnou, viděli diváci v páteční premiéře Severočeského divadla v Ústí nad Labem. Zatímco pojetí je moderní, obsah zůstává věrný předloze Williama Shakespeara. Kostýmy se nesou částečně v duchu třicátých let minulého století, částečně jsou pohádkové. Autorkou libreta a choreografie je Alena Pešková.

Severočeské muzeum v Liberci dokončuje novou expozici věnovanou historickým hudebním automatům. Muzeum má jednu z největších sbírek těchto nástrojů v zemi, v depozitářích je jich šest desítek. Velkou část sbírky najdou teď návštěvníci v samostatné expozici v měšťanském domě, který je součástí budovy muzea. A na exponáty se nemusejí lidé jen dívat, součástí je třeba model varhan či flašinetu, na něž si mohou zahrát. K nejcennějším exponátům patří podle autora expozice a restaurátora Radka Janouška pianola s přídavným bubeníkem, k vidění je i zřejmě druhý největší orchestrion v Česku.

Výročí
20. února uplyne 45 let od úmrtí jedné z největších českých mezzosopranistek minulého století, Marty Krásové (16. 3. 1901 – 20. 2. 1970). Mezi její parádní role patřily například Donna Isabella ve Fibichově Nevěstě messinské, Janáčkova Kostelnička, Verdiho Amneris či Bizetova Carmen.

Foto archiv A. Ghindina, Patrik Borecký, Martin Šandera, Martin Divíšek, Michal Siroň

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat