Týden s hudbou. Kulturní přehled událostí naživo i online

  1. 1
  2. 2

Ostravský Svatováclavský hudební festival pokračuje novou sérií koncertů nazvanou Hudební výlety. V pátek v 18:00 v evangelickém kostele v Orlové vystoupí The Band Rudolf Antonín s repertoárem písní Rudolfa Antonína Dvorského z 30. a 40. let. V ostravském studiu Českého rozhlasu se tento koncert zopakuje v sobotu 30.  října od 18:00. Třetí repríza koncertu zazní v neděli 31. října v 16:00 sále radnice v Jablunkově.

Čeští interpreti v zahraničí

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 s dirigentem Václavem Luksem účinkují ve středu 27. října na festivalu Bachfest v Eisenachu. Zazní díla Johanna Sebastiana Bacha a Jana Dismase Zelenky.

Slovensko

Státní filharmonie Košice hostí v Domě umění v pondělí 25. října od 19:00 recitál sopranistky Evy Šuškové a klavíristy Ivana Kosky. Zazní písňová tvorba Maurice Ravela, Eugena Suchoně, Jána Cikkera, Roberta Schumanna a Bély Bartóka. Program doplní recitace Štefana Bučka z moderní slovenské poezie.

V úterý 26. října od 19:00 vystoupí v bratislavské Malé síni SF se svým recitálem klavírista Marek Kozák. Na programu jsou díla Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Adama Skoumala a Franze Liszta.

Slovenská filharmonie s dirigentem Ondrejem Olosem ve čtvrtek 28. října v Koncertní síni SF od 19:00 zahraje Dramatickou fantazii Jána Cikkera, symfonickou báseň V Tatrách Vítězslava Nováka a Symfonii č. 7 d moll, op. 70 Antonína Dvořáka.

Ve čtvrtek 28. října v košickém Domě umění v 19:00 vystoupí se svým recitálem klavírista Jakub Čižmarovič. Zahraje skladby Domenica Scarlattiho, Jeana Philippe Rameaua, Georga Friedricha Händela, Dašuana Martinčeka, Richarda Wagnera a Sergeje Prokofjeva.

Streamy a televizní přenosy

Na webu MDR Klasik si poslechněte květnový záznam premiéry inscenace opery Capriccio Richarda Strausse z drážďanské Semperoper. Operu nastudoval Christian Thielmann. V hlavních rolích účinkovali Camilla Nylund, Christa Mayer, Georg Zeppenfeld a Christoph Pohl.

V pondělí 25. října od 20:15 si na ČT Art poslechněte záznam předloňského koncertu České filharmonie s dirigentem Sirem Simonem Rattlem. Tehdy zazněla symfonická báseň Zlatý kolovrat, op. 109 Antonína Dvořáka a symfonie Das Lied for der Erde (Píseň o zemi) Gustava Mahlera. Spoluúčinkují Magdalena Kožená a Simon O’Neill.  

V úterý 26. února v 22:10 si na TV Noe poslechněte záznam kantáty Svatý Václav Josefa Bohuslava Foerstera z olomouckého chrámu svatého Mořice z roku 2018. Zpívají Tomáš Černý, Barbora Polášková, Michaela Zajmi, Ivo Hrachovec, Jiří Přibyl, Jakub Kettner, Jakub Rousek, Roman Hoza, David Szendiuch, recituje Jan Fišar, spoluúčinkuje dětský sbor KantilénaSbor opery ND moravskoslezského a Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Jakubem Kleckerem.

V pátek 29. října od 16:10 bude TV Noe vysílat záznam Requeim Gabriela Faurého v podání Hany Škarkové, Českého filharmonického sboru Brno a PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Petrem Fialou (2015).

V pátek 29. října od 19:00 si můžete poslechnout přímý přenos z Vídeňské Státní opery. Zazní opera Adriana Lecouvreur Francesca Ciley. V hlavních rolích vystoupí Elīna Garanča, Brian Jagde, Nicola Alaimo, Ermonela Jaho, Evgeny Solodovnikov, Andrea Giovannini, Ilja Kazakov, Angelo Pollak, Ileana Tonca a Patricia Nolz. Provedení řídí Asher Fisch

V sobotu 30. října bude v 19:00 na serveru OperaVision zpřístupněn přímý přenos opery Růžový kavalír Richarda Strausse v inscenaci Garsington Opera v koprodukci s Irskou Národní operou a Santa Fe Opera. V nastudování Jordana de Souzy a režii Bruna Ravelly se v hlavních rolích představí Miah Persson, Hanna Hipp, Madison Leonard, Derrick Ballard, Richard Burkhard, Rebecca von Lipinski, Colin Judson, Kitty Whately, Oliver Johnston, Julian Close, Kieran Rayner a řada dalších. Opera byla nastudována v německém originále.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments