Týden s hudbou. Přehled hlavních hudebních událostí v Česku a na Slovensku, TV záznamy

V Týdnu s hudbou vám přinášíme přehled živých hudebních produkcí a TV záznamů významných hudebních událostí pro poslední únorový týden. V hlavních kulturních centrech Česka vystoupí přední hudební a pěvecká tělesa, čeští i zahraniční sólisté, zazní díla tradičního klasického repertoáru i díla soudobých autorů. Ani tentokrát nechybí doporučení k online shlédnutí výjimečných uměleckých počinů.
Yuja Wang, Česká filharmonie  – Praha 6. 12. 2017 (zdroj ČF / foto © Petra Hajská)
Yuja Wang, Česká filharmonie – Praha 6. 12. 2017 (zdroj ČF / foto © Petra Hajská)

Praha

Symfonický orchestr Českého rozhlasu vystoupí v pondělí 21. února v 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina s dirigentem Josephem Bastianem. Zazní Symfonie č. 1 D dur Klasická, op. 25 Sergeje Prokofjeva, Koncert pro klavír a orchestr č. 14 Es dur K 449 Wolfganga Amadea Mozarta, Koncert pro klavír a orchestr č. 1 c moll, op. 35 Dmitrije Šostakoviče (sólistka obou koncertů Gabriela Montero) a Symfonie č. 4 C dur, op. 47 Sergeje Prokofjeva.

V sále Novoměstské radnice v pondělí 21. února v 19:30 hodin vystoupí laureát soutěže Pražského jara Kukal Quartet. Zazní Smyčcový kvartet č. 12 F dur Americký a Smyčcový kvartet č. 13 G dur Antonína Dvořáka.

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 na tento týden chystá program Leçons de ténèbres. V úterý 22. února ve 14:00 hodin v kulturním centru Vzlet (Holandská 1) proběhne veřejná komentovaná zkouška, koncert se uskuteční tamtéž ve střed 23. února v 19:30 hodin. Zazní díla tematicky patřící do Svatého týdne z pera Françoise Couperina, Marina Maraise a Roberta de Visée. Jako sólistky vystoupí sopranistky Tereza Zimková a Pavla Radostová.

V úterý 22. února v 17:30 hodin v Sukově síni Rudolfina vystoupí se svým recitálem houslista František Novotný za doprovodu klavíristy Igora Ardaševa. Zazní Tři romance, op. 22 Clary Schumann, Sonáta pro housle a klavír č. 2 d moll, op. 121 Roberta Schumanna a Sonáta pro housle a klavír Es dur, op. 18 Richarda Strausse.

V úterý 22. února v 19:00 hodin v Národním domě na Smíchově pořádá PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Leošem Svárovským koncert Talent Prahy 5, kdy se v sólových partech představí laureáti této soutěže. Zazní Věneček Zdeňka Lukáše (dětský sbor Svítání) a výběr z koncertantních skladeb Camilla Saint-Saënse, Josepha Haydna, Felixe Mendelssohna-Barholdyho, Alessandra Marcella, Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena.

Semjon Byčkov (zdroj Česká filharmonie)
Semjon Byčkov (zdroj Česká filharmonie)

Česká filharmonie vystoupí tento týden společně s Pražským filharmonickým sborem pod taktovkou svého šéfdirigenta Semjona Byčkova ve středu 23. února, ve čtvrtek 24. února a v pátek 25. února vždy od 19:30 hodin v Dvořákově síni Rudolfina. Na úvod koncertů zazní česká premiéra dvojsborového Agnus Dei Martina Smolky pro dva smíšené sbory a capella, dirigovat bude sbormistr PFS Lukáš Vasilek. Před přestávkou pak zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 1 fis moll, op. 1 Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova (sólistka Yuja Wang) a po přestávce Glagolská mše Leoše Janáčka (sólisté Evelina Dobračeva, Lucie Hilscherová, Aleš Briscein, Boris Prýgl a varhanice Daniela Valtová Kosinová).

Eve Quartet s Igorem Orozovičem vystoupí ve čtvrtek 24. února od 20:00 hodin v divadle Viola s programem Romain Rolland o Beethovenovi. Kromě Rollandova románu Život Beethovenův zazní mistrův Smyčcový kvartet č. 3 D dur, op. 18 Lobkovický.

Koncert určený dětskému publiku pořádá Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Janem Kučerou v sobotu 26. února v 11:00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu. Zazní výběry z baletů Louskáček a Šípková Růženka Petra Iljiče Čajkovského.

V sobotu 26. února se v 18:00 hodin a ve 20:00 hodin představí na festivalu Opera 2022 brněnský soubor Hausopera s operou Markéty Dvořákové a Ivo Medka Věčná slečna bledá aneb Operní nejistoty pro široké masy na libreto Josefa Škarky. V režii Jiřího Nekvasila a pod taktovkou Michala Jančíka vystoupí v sólových rolích Aneta Podracká Bendová, Josef Škarka, Lucie Matulová a Matěj Pytluk.

Dennis Russell Davies (zdroj Filharmonie Brno, foto Štěpán Plucar)
Dennis Russell Davies (zdroj Filharmonie Brno, foto Štěpán Plucar)

Brno

Studenti Orchestrální akademie Filharmonie Brno ve středu 23. února od 19:00 hodin vystoupí v Besedním domě. Zazní Sonáta a moll pro traverso Carla Philippa Emanuela Bacha (Štěpán Vicenec – fagot), Sonatina a trio pro klavír, flétnu a klarinet, op. 85 Florenta Schmitta (Aneta Herková – flétna, Věra Drápelová – klarinet a Bohumír Stehlík – klavír) a Smyčcový kvartet č. 1 c moll, op. 51 Johannese Brahmse (Kandinsky Quartet)

Druhý abonentní koncert Filharmonie Brno s Denissem Russellem Daviesem se uskuteční v pátek 25. února a v neděli 26. února od 19:00 hodin. Zazní Symfonie č. 4 d moll, op. 13 Antonína Dvořáka a Koncert pro klavír a orchestr č. 2 B dur, op. 83 Johannese Brahmse (sólistka Elisabeth Leonskaja)

Na Hudební fakultě Janáčkovy akademie múzických umění se posluchači mohou těšit hned na několik koncertů – především absolvujících studentů. Především se představí studenti katedry dechových nástrojů a katedry strunných nástrojů. Všechny koncerty začínají buď v 17:00 hodin, nebo v 19:00 hodin v sálech Hudební fakulty JAMU. Těšit se můžete na koncerty studentů hry na fagot, flétnu nebo trubku a z katedry strunných nástrojů na absolventský koncert oboru violoncello, kontrabas nebo housle.

Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Janem Kučerou tento týden vystoupí v úterý 22. února a ve středu 23. února v hale Gong v Dolních Vítkovicích vždy od 19:00 hodin s programem Bohemian Symphony. Spoluúčinkuje kapela Queenie, Koncertní sbor Permoník a sopranistka Petra Alvarez Šimková. Jedná se o náhradní termíny za 30. března a 31. března 2021.

Olomouc

Moravská filharmonie Olomouc vystoupí v pátek 25. února v 19:00 hodin v Redutě na závěr mezinárodních dirigentských kurzů pod patronátem Alexandera Polianichka. Pod taktovkou frekventantů zazní Leonora III. Předehra, op. 72b a Symfonie č. 6 F dur, op. 68 „Pastorální“ Ludwiga van Beethovena, Předehra k opeře Ruslan a Ludmila Michaila Ivanoviče Glinky a Symfonie č. 5 e moll, op. 64 Petra Iljiče Čajkovského.

Slovenská filharmónia - Charles Olivieri-Munroe - Bratislava 28.4. 2016 (foto © Jan Lukáš)
Slovenská filharmónia – Charles Olivieri-Munroe – Bratislava 28.4. 2016 (foto © Jan Lukáš)

Ostatní regiony

Ve čtvrtek 24. února v 19:00 hodin v Domě kultury Teplice vystoupí Severočeská filharmonie Teplice s dirigentem Charlesem Olivieri-Munroem. Zazní suita z baletu Sněhulák Ericha Wolfganga Korngolda, Koncert pro klavír a orchestr č. 3 E dur, Sz. 119 Bély Bartóka (sólista Sheng Cai) a suita z opery Háry János Zoltána Kodályho.

Orchestr Divadla F. X. Šaldy v Liberci uspořádá společně s dirigentem Martinem Doubravským v sobotu 26. února v 19:00 hodin orchestrální koncert. Zazní Koncert pro klavír a orchestr č. 3 d moll Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova (sólistka Natálie Schwamová) a Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského.

Musica Florea vystoupí v neděli 27. února v 17:30 hodin v Galerii umění v Karlových Varech s programem Hudební experimenty 17. a 18. století.

Češi v zahraničí

Český filharmonický sbor Brno se svým sbormistrem Petrem Fialou vystoupí v pátek 25. února v Bělehradě s Bělohradskou filharmonií a dirigentem Gabrielem Feltzem. V podání Českého filharmonického sboru Brno zazní Mše c moll Wolfganga Amadea Mozarta (sólisté Akiho Tsujii, Alexandra Yangel, Benjamin Glaubitz a Lucas Singer), program doplní Pohádková poema Sofie Gubajduliny a Pět kusů pro orchestr, op. 10 Antona Weberna.

Daniel Raiskin, Slovenská filharmonie, Otvárací koncert 73. sezóny (zdroj Slovenská filharmonie, foto Peter Brenkus)
Daniel Raiskin, Slovenská filharmonie, Otvárací koncert 73. sezóny (zdroj Slovenská filharmonie, foto Peter Brenkus)

Slovensko

Slovenská filharmonie vystoupí s dirigentem Danielem Raiskinem a Slovenským filharmonickým sborem ve čtvrtek 24. února a v pátek 25. února v 19:00 hodin v Koncertní síni SF. Zazní suita z baletu Pták ohnivák Igora Stravinského, Nu.Mu.Zu Giyi Kančeliho a kantáta Alexander Něvskij, op. 78 Sergeje Prokofjeva (Polina Shamaeva – mezzosoprán).

Státní filharmonie Košice vystoupí ve čtvrtek 24. února od 19:00 hodin v Domě umění s dirigentem Gudnim A. Emilssonem. Zazní Symfonie č. 88 G dur Josepha Haydna, Koncert pro klavír a orchestr a moll, op. 54 (sólista Henri Sigfridsson) a Předehra, scherzo a finále, op. 52 Roberta Schumanna a Variace na Haydnovo téma, op. 56a Johannese Brahmse.

Streamy a televizní přenosy

V pondělí 21. února od 20:15 hodin si na ČT Art poslechněte záznam opery Bedřicha Smetany Dalibor inscenace pražského Národního divadla z roku 2019 v režii Jiřího Nekvasila a pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka. V hlavních rolích účinkují Adam Plachetka, Dana Burešová, Alžběta Poláčková, Jiří Brückler, Jiří Sulženko, Jaroslav Březina a další.

V úterý 22. února si od 22:05 hodin na TV Noe poslechněte záznam koncertu z Freskového sálu Komenia v Olomouci Tomáše Flégra a Jankeese Braaksma, kteří představili kolekci klávesových nástrojů v evropské hudbě od 14. století do poloviny 17. století ve skladbách dobových autorů.  

Na TV Noe si v neděli 27. února od 21:10 hodin poslechněte záznam Symfonie č. 9 d moll, op. 125 Ludwiga van Beethovena z Podzimního festivalu duchovní hudby 2016 z katedrály sv. Václava v Olomouci. Kompozici uslyšíte v obsazení Lucie Silkenová (soprán), Jana Hrochová (mezzosoprán), Tomáš Černý (tenor), Gustáv Beláček (bas), Český filharmonický sbor Brno (sbormistr Petr Fiala) a Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Jaromíra Krygela.

Na webové stránce Bavorského rozhlasového sboru si v archivu poslechněte několik koncertů. K dispozici jsou například Bachovy Matoušovy pašije, BWV 244 se Sirem Simonem Rattlem nebo Missa solemnis Ludwiga van Beethovena se Sirem Johnem Eliotem Gardinerem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments