Týden s hudbou (1)

Co přinese tento týden 
Tento týden bude na hudební události bohatý, už proto, že začne Pražské jaro. Ještě před jeho nedělním zahajovacím koncertem se ale zejména v Praze mohou příznivci klasiky těšit na několik zajímavých koncertů.

Hned dnes večer bude Pražský hrad hostit recitál mezzosopranistky Magdaleny Kožené. Ve Španělském sále zazní v jejím podání skladby od Maurice Ravela, Haydnovy kantáty Ariadna na Naxu i méně známé lidové písně Bély Bartóka. Stejný program provede pouze v londýnském Barbican Centre. Program dnešního písňového recitálu nabídne například Ravelovy Historky z přírody, Hebrejské písně i Písně madagaskarské, v nichž ji doprovodí violoncellista Tomáš Jamník a flétnista Kaspar Zehnder. Ve Dvořákově síni uzavře Symfonický orchestr Českého rozhlasu svou 86. sezonu. Verdiho Requiem připomene 200. výročí narození italského skladatele. Český rozhlas Vltava bude vysílat koncert v přímém přenosu. Pražští symfonici se svým novým ředitelem Danielem Sobotkou dnes dopoledne představí na tiskové konferenci plány na příští sezonu. Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze s Pražským hradem pořádá v katedrále sv. Víta takzvaný Světový den varhan. Varhanní maraton začne dnes večer, Praha se tak připojí k oslavám 850. výročí pařížské katedrály Notre-Dame. V katedrálách, chrámech a koncertních sálech pěti kontinentů zazní přes 850 koncertů.

V úterý v Rudolfinu zazpívá uznávaná francouzská sopranistka Véronique Gens, uzavře tak první sezonu cyklu Hvězdy barokní opery. Doprovodí ji soubor Collegium 1704 pod taktovkou dirigenta Václava Lukse. Koncert nazvaný Revoluce v opeře představí díla velkých operních skladatelů druhé poloviny 18. století – W. A. Mozarta, Josefa Myslivečka a Ch. W. Glucka.

Ve středu se do Obecního domu vrátí světoznámý mexický tenorista Rolando Villazón, a to v rámci svého velkého jarního turné po Evropě k dvoustému výročí narození skladatele Giuseppa Verdiho. Orchestr bude řídit španělský dirigent ruského původu Guerassim Voronkov.Ve čtvrtek obdrží sbormistr Kühnova dětského sboru profesor Jiří Chvála medaili Artis Bohemiae Amicis. Ministryně kultury Alena Hanáková mu ji udělí za výjimečný přínos k šíření českého hudebního umění v zahraničí. Večer po 284 letech zazní barokní opera Siface od Nicoly Porpory. Novodobá světová premiéra se odehraje v sále Českého muzea hudby na pražském Újezdě. Hudebníci z mezinárodního souboru Hof-Musici provedou operu na dobových nástrojích. Režie a barokní gestiky s ujala Zuzana Vrbová a od cembala řídí Ondřej Macek.

V pátek začne v Poličce začne šestnáctý ročník hudebního festivalu Martinů fest. Příznivci klasické hudby se tak můžou těšit na pět koncertů. Přehlídku tradičně odpoledne předznamená pietní akt na místním hřbitově u hrobu poličského rodáka Bohuslava Martinů. První večer bude patřit Stamicovu kvartetu v Tylově domě, na festivalu se představí například i  klavírista Libor Nováček, francouzský varhaník Stéphane Béchy nebo Severočeská filharmonie Teplice.

V sobotu v Doubravníku nedaleko Brna budou požehnány nově restaurované varhany v kostele Povýšení sv. Kříže. Slavnostní událost doplní koncert ze skladeb starých mistrů. Varhany postavil v roce 1760 brněnský varhanář Jan Výmola, pokračovatel brněnské barokní varhanářské školy.

Hlavní událostí tohoto týdne bude nedělní zahájení 68. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Dopoledne ho tradičně předznamená pietní akt na Vyšehradském hřbitově, kde vedení festivalu a pozvaní hosté položí věnce a květiny u hrobů Antonína Dvořáka a Zdeňka Fibicha. Čest vzdají také zesnulému houslistovi Josefu Sukovi. Zahajovací koncert se Smetanovou Mou vlastí bude poté večer poprvé patřit francouzskému orchestru – Filharmonickému orchestru francouzského rozhlasu.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Praha
Nepochybně největší hudební událostí tohoto týdne se stal středeční koncert Berlínské filharmonie, která ve Španělském sále vystoupila s mezzosopranistkou Magdalenou Koženou a jejím manželem, šéfdirigentem Simonem Rattlem. Filharmonici oslavili 131. výročí slavného symfonického tělesa přesně v den jeho založení a zároveň předznamenali 68. ročník festivalu Pražské jaro. Tradiční prvomájové koncerty pořádají každoročně v jiné zemi, Praha jako jediná metropole měla to štěstí už třikrát v historii. V pořadí třiadvacátý Evropský koncert živě přenášely čtyři televizní stanice včetně České televize.

Ještě týž den večer zazpívala ve Dvořákově síni Rudolfina světoznámá finská sopranistka Karita Mattila, k České filharmonii se vrátila po pětadvaceti letech. Hvězda newyorské Metropolitní opery a dalších prestižních světových scén se na pódiu poprvé sešla s šéfdirigentem České filharmonie Jiřím Bělohlávkem.Koncert připomněl jubileum skladatele Richarda Wagnera. Mattila přednesla slavnou scénu Isoldiny smrti z lásky z Wagnerovy opery Tristan a Isolda. Na koncertu zazněla i Mozartova Koncertantní symfonie pro housle a violu a Klavírní koncert d moll. V nich se předvedli tři mladí čeští interpreti, kteří v současnosti dobývají mezinárodní koncertní pódia – koncertní mistr České filharmonie, houslista Josef Špaček, violista Jakub Fišer a klavírista Jan Bartoš. Ve Wagnerových Pěti písních na slova Mathildy Wesendonckové se představila švédská mezzosopranistka Katarina Karnéus. Koncert se opakoval ve čtvrtek a pátek.

Svou 19. koncertní sezonu završila v neděli v Rudolfinu Pražská komorní filharmonie. Na koncertu zazněly skladby Martinů, Honeggera, Bacha nebo Schuberta pod vedením japonského dirigenta Tacuja Šimona. Sólistou v Koncertu pro trubku Johana Sebastiana Bacha byl německý trumpetista Matthias Höfs.

Ve Stavovském divadle se 2. května uskutečnila obnovená premiéra opery  Olimpiade od Josefa Myslivečka. Na jeviště se vrátila po 234 letech od poslední reprízy, která se odehrála v roce 1778 v Neapoli. Jedno z vrcholných Myslivečkových děl zaznělo s velkým úspěchem v hudebním nastudování Václava Lukse a jeho orchestru Collegium 1704. V hlavních rolích se představili rakouský tenorista Johannes Chum jako král Clistene a Simona Houda Šaturová (Aristea), v původně kastrátských rolích dvou přátel milujících stejnou ženu Tehila Nini Goldstein (Licida) a Raffaella Milanesi (Megacle).

Letošní Cenu Antonína Dvořáka získal světoznámý tanečník a choreograf Jiří Kylián. Šestašedesátiletý umělec byl oceněn křišťálovým violoncellem, vyrobeným podle návrhu akademického architekta Jiřího Pelcla. Cenu získal za celoživotní přínos v oblasti propagace a popularizace české klasické hudby doma i v zahraničí.

Zlatou medaili For Arts Centra J. F. Kennedyho obdrží sedmaosmdesátiletá mezinárodně uznávaná operní pěvkyně a herečka Soňa Červená. Prestižní americké centrum pro hudební, dramatické a hudebně-dramatické umění je známé svými vzdělávacími a dalšími rozmanitými aktivitami, které fungují na principech tradičního vícezdrojového financování, na němž se podílejí výnosy ze vstupného, soukromé nadace a firmy a také individuální dárci – donátoři. Zástupci centra přijedou za Soňou Červenou osobně do Prahy, kde jí medaili předají 8. června.Soukromé zdroje přispějí také na dva finančně náročné projekty Národního divadla v Praze. Nadační fond Bohemian Herritage Fund zaručí jeden milion korun na Olimpiade a dva miliony korun na projekt 1914, právě ten by se měl uskutečnit v režii světoznámého Roberta Wilsona. Díky tomu možná “zlatá kaplička” uskuteční své plány, které se z počátku zdály být nerealizovatelné.

Regiony
V neděli 28. dubna se rozezněly Bazilikou na Starém Brně soudobé skladby na duchovní texty k oslavě 690. výročí od založení chrámu českou královnou Eliškou Rejčkou. Koncert připravila hudební fakulta JAMU ve spolupráci s Pěveckým sborem VUT v Brně Vox Iuvenalis.Vskutku netradičně naopak chtějí v Ostravě pojmout operu, tamní operní soubor vytvoří z výtahu operní orloj. Slavné árie bude zpívat z kabin páternosteru v budově ostravského magistrátu. Happening Opera ve výtahu uspořádají jako doprovodný program letošních Evropských operních dnů.

Ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku se uskuteční  mezi 22. až 26. květnem jubilejní desátý ročník Mezinárodního festivalu cimbálu. Představí například rumunského jazzového cimbalistu nebo projekt kapely Čechomor s muzikou Martina Hrbáče. Vznikne i Česká cimbálová škola.

Pamětní skleněnou mozaiku herečky, šansoniérky a tamní rodačky Ljuby Hermanové na počest stého výročí jejího narození budou mít v Neratovicích. Odhalení se ve Společenském domě chystá na 24. května v předvečer jazzového festivalu Salon 2013. Tamní radnice vyčlenila na vznik mozaiky 80 tisíc korun, v těchto dnech ji dokončuje akademická sochařka Jana Voldřichová, která se narodila také poblíž Neratovic. Na mozaice bude slogan “Život je jen náhoda”, protože právě tento evergreen Hermanové věnoval skladatel Jaroslav Ježek.

Rekordních 13 koncertů letos nabídne Hudební festival Antonína Dvořáka v Příbrami, je to o polovinu víc než loni. Díky tomu se přehlídka uskuteční nejen v divadle nebo Galerii Františka Drtikola, ale i na zámcích v Dobříši a Březnici, na Svaté Hoře či v cáchovně dolu Anna. Pětačtyřicátý ročník potrvá do 11. června a představí například sólisty z milánského operního divadla La Scala, Kubínovo kvarteto, klavírní trio ArteMiss, soubor Bona Fide Tango, sólisty Národního divadla v Praze nebo Ústřední hudbu Armády ČR.  Program zveřejnili minulý týden pořadatelé.

Květnové turné do Mnichova chystá Filharmonie Brno, plánuje zde odehrát dva koncerty k 200. výročí narození a 130. výročí úmrtí německého skladatele Richarda Wagnera.Orchestr v Mnichově povede jeho šéfdirigent Aleksandar Marković. Nejdůležitější akcí turné je náročné koncertní provedení Wagnerovy rané opery Rienzi, poslední tribun. Společně s Českým filharmonickým sborem Brno v něm vystoupí světoví pěvci Endrik Wottrich, Michelle Breedtová a Kateřina Sokolová-Rauer. Dohromady bude účinkovat 119 hráčů a 77 zpěváků.

Výročí
Sbormistr
a profesor Jiří Chvála, který vede již více než 46 let Kühnův dětský sbor, obdrží tento čtvrtek 9. května medaili Artis Bohemiae Amicis, přesně v den svých 80. narozenin. Udělí mu ji ministryně kultury Alena Hanáková za výjimečný přínos k šíření českého hudebního umění v zahraničí. K jubileu významného českého sbormistra se uskutečnil v sobotu mimořádný koncert ve Dvořákově síni Rudolfina.

Diamantovou desku za 635.000 prodaných nosičů dostane u příležitosti svých 80. narozenin dirigent Libor Pešek. Album zahrnuje více než pětihodinový výběr jeho nahrávek pro Supraphon. K této příležitosti se uskuteční koncert v rámci festivalu Prague Proms v pražském Obecním domě. Libor Pešek je v současnosti hlavní dirigent Českého národního symfonického orchestru (ČNSO). Patřit mu bude i zahajovací koncert 12. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Hudba tisíců v Jihlavě, který se tradičně zaměřuje na tvorbu Gustava Mahlera.

Čtyřicáté výročí by 1. května oslavil známý dětský pěvecký sbor  Bambini di Praga, který založil Bohumil Kulínský starší s manželkou Blankou. “Bambíňata” spolupracovala s předními českými orchestry, popularitě se těšila i v zahraničí, hlavně v asijských zemích – Jižní Koreji a Japonsku. Sborem prošly desítky tisíc dětí. Ztrátu prestiže a v podstatě konec sboru ovlivnila aféra sbormistra Bohumila Kulínského mladšího, který byl obviněn a souzen ze zneužívání sboristek. Po vleklém procesu byl odsouzen na 5 a půl roku vězení, v červnu 2011 byl podmíněně propuštěn. “Bambíňata” svou ztracenou slávu už zpátky nezískala, nejen proto předloni v červnu ukončila svou činnost.

Před 100 lety se v Praze narodil slavný klavírista Jan (Hans) Walter Süsskind. Před nacisty emigroval Süsskind do Anglie, kde později získal britské občanství. Již jako britský občan vystoupil v roce 1964 na hudebním festivalu Pražské jaro. Za války v Anglii vytvořil České trio, které tam koncertovalo i díky podpoře Jana Masaryka. Po válce působil několik let jako šéfdirigent skotského národního orchestru v Glasgow. V Austrálii vedl Melbournský symfonický orchestr, v Torontu šéfoval tamnímu symfonickému orchestru a vyučoval dirigování na královské konzervatoři.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments