Týden s tancem

  1. 1
  2. 2

Přesně za týden bude mít premiéru nová inscenace Jany Burkiewiczové a souboru Burki&com: Největší přání s podtitulem Balet ironie a štěstí zkoumá fenomén tužby a motivace. Premiéra se koná 13. a 21. listopadu v pražském divadle La Fabrika v Holešovicích. Základem mozaiky divadelních prostředků, které inscenace využívá, jsou současný tanec a fyzické divadlo, ale nechybí například ani odkaz ke kabaretu. Nepřehlédnutelnou hudební složkou budou přímo na scéně hrající rapeři Mutanti Hledaj Východisko. Autorkami scénografie a kostýmů je dvojice mladých designérek Anna Štěpánková a Tereza Rosalie Kladošová, v loňském roce zařazená mezi objevy cen Czech Grand Design. „Hledali jsme největší přání našeho života. Hledali jsme štěstí. A pak je vystavili našim pochybnostem,“ říká Jana Burkiewiczová o svém novém projektu. Společně s Jiřím Mackem, který je spoluautorem libreta, i celým souborem se v představení Největší přání s nadsázkou a humorem ptají na velmi zásadní otázky: Co je v životě člověka nejvíc? Po čem toužíme a co si z něho vlastně pamatujeme? A pamatujeme si vůbec, co jsme si tak moc chtěli zapamatovat? A po čem začneme toužit, když se splní to, po čem jsme tak moc toužili? A je vůbec nějaké absolutní, největší toužení, které nás všechny spojuje? A je to jen modlitba, anebo opravdové přání, pro které jsme schopni něco udělat?

Burki&com: Největší přání (foto Vojtěch Brtnický)

„Každý z nás má pořád spoustu přání, spoustu věcí, co bych chtěl, potřeboval. Když dojdeme na absolutní přání, skončíme u míru a zdraví. Což jsou samozřejmě skvělé myšlenky, ale velmi abstraktní. Pokusili jsme se tedy najít podstatu našich přání, kde se berou, na kolik jsou opravdu našimi touhami, nebo jen zástupnými symboly a co vlastně tato přání vypovídají o naší společnosti,“ dodává Jana Burkiewiczová a zároveň odpovídá na otázku, proč jsou středobodem inscenace právě přání? „Přání je to to nejosobnější, co každý z nás má, a zároveň to, s čím velmi pracuje mechanismus současné společnosti. Politici, reklamy, média, hoaxy, silné značky, ti všichni pracují s našimi tužbami stejně jako se strachem. Rozlišit osobní rovinu od té nám vnuknuté jinými prostředky je často velmi obtížné, a tak jsme se k tomu chtěli sami nějak postavit a možná i trochu relativizovat mýtus tužby, která je většinou motorem našeho jednání.“ V inscenaci vystupují Markéta Jandová, Eva Stará, Jakub Sedláček, Filip Staněk, Jiří Konvalinka a Jan Vejražka.

Hostování v regionech: kam a na koho

  • Ve Slezském divadle Opava se 7. listopadu uskuteční představení Kytice z repertoáru Severočeského divadla opery a baletu. Vodník, Polednice a Zlatý kolovrat v choreografii Pavla Ďumbaly.
  • listopadu v plzeňském Moving Station jedna z posledních příležitostí vidět choreografii One Step before the Fall souboru VerTeDance
  • Uskupení Pulsar cestuje s inscenací Výročí Michala Záhory: 7. listopadu v Jičíně, 13. v Plzni.

Kam na balet do kina

  • V Praze 11. listopadu od 15:45 na přenos baletu La Sylphide z Velkého divadla v Moskvě do kina Lucerna.
  • V regionech přichází do některých kin za týden 13. listopadu Bajadéra z Královského baletu v Londýně. Přenos začíná ve 20:15 v Hradci Králové, Mariánských Lázních, Rýmařově, Šumperku a Trutnově. 18. listopadu se přenosu účastní odpoledne v 16:15 kino v Semilech, 19. listopadu pak ze záznamu v Golden Apple Cinema ve Zlíně.
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na