Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Za tři dny začíná festival Ibérica, svůj program zveřejnil festival Mime Fest a připomínáme šanci pro domácí projekty zařadit se do výběru Aerowaves.
Festival Ibérica – Azahar (foto promo festivalu)

Festival Ibérica začíná za tři dny, hostem bude Kolumbie, hlavní hvězdou tanečnice María Moreno
Festival iberoamerických kultur Ibérica se letos uskuteční od 19. do 29. srpna v Brně, Praze a Čechách pod Kosířem. Kromě galakoncertu v romantických prostorách brněnského hradu Špilberk, jehož protagonisty budou 20. srpna již tradičně umělci současné flamenkové scény v čele s tanečnicí Maríí Moreno, se mohou návštěvníci těšit také na nefalšovanou atmosféru nostalgické i vášnivé hudby Jižní Ameriky. Pro vycházející hvězdu flamenka María Moreno je tanec totéž jako dech, tancem žije od dětských střevíčků.

María Moreno začala studovat v osmi letech na taneční konzervatoři v rodném Cádizu. Stala se profesionální tanečnicí a procestovala několik kontinentů a získala mnohá ocenění. V Česku však vystoupí vůbec poprvé, a to se svým nejnovějším projektem Recreo (Hra).

Čestným hostem festivalu je letos Kolumbie, jejíž kultura se otiskne nejen v přehlídce hispánské kinematografie v kině Art, kde se filmoví fanoušci dočkají pěti kolumbijských filmů, ale také v dramaturgii hudebních vystoupení. Jedním ze zástupců kolumbijské kultury je kolumbijsko-rakouské duo Das Kollektiv, které jedinečným způsobem mísí zvuk akordeonu a flétny. Das Kollektiv zahraje na nádvoří Místodržitelského paláce v Brně a také v pražském Jazz Docku.

Festival Ibérica – María Moreno (foto promo festivalu)

Z Kolumbie pochází i autorská dvojice Mantilla-Chaparro, jejíž uměleckou instalaci Unibirds inspirovanou nesmírnou biodiverzitou Kolumbie bude možné zhlédnout po celou dobu konání festivalu v Alfa pasáži. Ani letos nebude na Ibérice chybět oblíbená Fiesta gastronómica na nádvoří Staré radnice, na níž se snoubí hispánské gurmánské zážitky s tancem a hudbou. Pro zájemce z řad začátečníků i pokročilých jsou připraveny tvůrčí dílny flamenkového tance, argentinského tanga, salsy či flamenkové kytary. Ibérica nabídne také koncert Iberoamerické hudební poklady – zpěvačka Andrea Široká, kytarista Petr Vít a tanečnice Verónica Roa na zámku Belcredi v brněnské Líšni představí program inspirovaný kulturním bohatstvím iberoamerického světa. Festival v Brně obohatí také přednáška malíře, grafika a přírodovědce Jana Dungela nazvaná Za ptáky do Kolumbie legálně aneb Vyprávění malíře pralesa.

V pražském Jazz Docku se kromě zmíněných Das Kollektiv představí chilské duo Emilia y Pablo, které unikátním způsobem spojuje latinskoamerický folklor, flamenco a scénické umění. Na jejich vystoupení se mohou těšit i návštěvníci brněnského galakoncertu, kde se představí v jeho první části. Na zámek v Čechách pod Kosířem pak festival zamíří s uskupením Azahar. Pro tento hudebně-taneční projekt s mezinárodním obsazením se stalo inspirací propojení vášnivého flamenka s vlivy latinskoamerické či sefardské hudby. Podrobný program festivalu a vstupenky jsou k dispozici na webu iberica.cz.

Za dobu svého trvání se stala Ibérica významnou kulturní akcí, která překročila rámec regionu a vytvořila unikátní prostor pro setkávání španělských, latinskoamerických, českých a slovenských umělců. Na minulý ročník zavítal rekordní počet návštěvníků – úctyhodných 4500. Ibérica se stala významnou kulturní akcí, která patří k největším festivalům svého druhu v celém středoevropském prostoru.

Debris Company: WOW (Slepá mapa světa), foto Juraj Chlpík

Zářijový Mime Fest zveřejnil program
Letošní jubilejní 10. ročník tradičního festivalu pantomimy, který se uskuteční od 22. do 25. září 2021, nabídne opět vystoupení umělců z řady evropských zemí. Po loňské česko-slovenské edici, vynucené celosvětovým omezením cestování, se organizátoři vrací k plnohodnotné formě mezinárodního festivalu. Účinkující ve vybraných inscenacích často reflektují aktuální dění kolem nás, projevující se zejména v pocitu nejistoty, ohrožení tradičních hodnot nebo tlaku společnosti na povrchní dokonalost. Diváci budou svědky znovuobjevování světa kolem nás i v nás samotných. I letos festival nabídne několik workshopů.

Turbulentním dějinným otřesům a jejich cyklickému propojení se v představení WOW (22. 9.) věnuje slovenské uskupení Debris Company. Pracuje se symbolikou potápějící se lodi na rozbouřeném moři a poukazuje na ošidné vidění cest a cílů, které se mohou snadno proměnit ve slepé uličky a scestí. S pocity ztracení, rozpaky a nalezení pracuje skupina Fysioart. Jejich představení nazvané Les Objets Perdus (24. 9.) využívá fyzické divadlo a masky ke znázornění ztráty racionálního pohledu na každodenní předměty a nalézá pro ně jinou realitu. Německo-švýcarské duo Felix Baumann a Sean Henderson v představení How Things Go (24. 9.) jen stěží hledá pevný bod pro vybudování něčeho stabilního a trvalého. Jejich plán selhává, stejně jako konstrukce objektů a pohybové struktury.

V programu Mime Festu je i letos několik one man show. Carlo Mô ze Španělska poznává v představení eMe (23. 9.) úskalí fyzického i emočního postižení, jeho základní rekvizitou jsou masivní berle a dlouhý plášť – tedy silueta připomínající válečného invalidu. Lída Ješutová přiváží sondu do mozku člověka, který bojuje s nedokonalostí, sebeúctou a přijetím sebe sama. Hrdinkou sólového vystoupení nazvaného „IF“ (22. 9.) je mladá žena, která se rozhodne stát se skutečnou živou panenkou Barbie.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments