Týden s tancem

  1. 1
  2. 2

„Pečlivě se snažíme vybírat témata, která se nejvíce dostávají do hledáčku během našich celoročně poskytovaných konzultací. Spolupráce institucí, zřizované a nezávislé kultury se ukazuje jako naprosto klíčová. Bez společných hodnot a dialogu není kultivace našeho prostředí možná,” říká ředitelka Nové sítě Adriana Světlíková.

Kulturní formát OPEN MIC bude věnován studentské inciativě Ne!musíš to vydržet, jež vzbuzuje značnou pozornost i za zdmi jejího vzniku, tedy na pražské divadelní fakultě. Iniciativa má upozornit na šikanu, sexismus nebo vojenský dril v tamním vzdělávacím prostředí. Až dvanáct spíkrů v rámci konference přednese své postřehy, zkušenosti či reflexe na dané téma.

„Studenti DAMU odpálili bombu, která v našem prostředí doutnala již velmi dlouho, pro celou společnost je nezbytné nenechat toto téma odeznít do ztracena. Proto se i Nová síť rozhodla věnovat mu na konferenci prostor,” doplňuje Petr Pola.

V hlavní části konference odprezentují své příspěvky například: Jakub Vedral (člen rady Asociace nezávislých divadel ČR a viceprezident ITI), Yvona Kreuzmannová (zakladatelka Tance Praha, prezidentka ITI), Pavla Petrová (ředitelka IDU), Lenka Kolihová Havlíková (Předsedkyně Asociace nezávislých divadel ČR), Milan Němeček (náměstek pro řízení sekce živého umění MKČR), Květa Vinklátová (Asociace krajů ČR), zástupkyně a zástupci kulturní obce regionů ČR a další.

Dvoudenní setkání bude probíhat také online, v českém jazyce se simultánním tlumočením do anglického jazyka. Součástí konference je doprovodný divadelní program v podobě tří česko-berlínských performancí, které vznikly v rámci projektu Pralin.

Chystá se letošní ročník festivalu Zlatá Praha

58. ročník Mezinárodního festivalu Zlatá Praha

Ve dnech 22. – 25. září proběhne na Nové scéně Národního divadla již tradičně Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha. V letošním již 58. ročníku je ze světa tance připravena opět řada záznamů, tanečních filmů a dokumentů, které bude možné zhlédnout zdarma ve festivalové videotéce každý den od 10:00 do 19:00. Ke zhlédnutí budou na příklad balety Zkrocení zlé ženy Jeana-Christopha Maillota, Park Angelina Préljocaje, Sen noci svatojánské Johna Neumeiera nebo Notre Dame de Paris legendárního Rolanda Petita. Ke slovu se dostane rovněž indický tanec díky sérii Darbar a rovněž dokumenty sledující život tanečníků – Škola snů o nejstarší baletní vzdělávací instituci na světě, tedy Škole pařížské Opery nebo Když se přidá mateřství, sledující dvě tanečnice, jež se po porodu vracejí na jeviště a dokazují, že dítě neznamená automaticky konec kariéry.

Naplánovány jsou rovněž dvě premiéry filmů o tanci, 23. září od 20:00 bude promítnut dokumentární snímek režiséra Ondřeje Havelky My tancujeme swing. První projekt, který se zaměřuje na dějiny české swingové hudby i tance od jejich počátků až po současnost. Film hledá odpověď na otázku, čím swingová hudba a tanec už více než devadesát let vábí, mámí a svádí mládež a duchem mladé lidi též napříč dekádami, módními styly, šílenými salty mortale historie dvacátého století až po to naše milé jednadvacáté.

O den později, 24. září v 17:30 naváže taneční film Nehoda: Rodinný portrét choreografa Jo Strømgrena. Ve filmu přichází náhle a nečekaně smrt do rodiny, která se v nedávné době musela vyrovnat se sňatkem otce – hlavy rodiny s výrazně mladší ženou. Když dojde k náhlému otcovu úmrtí, snad při automobilové nehodě, začne být pro mladou novomanželku velmi důležité, aby uvedla v život dlouho odkládaný plán na pořízení nové rodinné fotografie. Jak však takovou fotografii pořídit, když jeden člen rodiny už není mezi živými a všichni ostatní kromě mladé novomanželky jen s obtížemi skrývají svoji nechuť vůči celému projektu? Pro fotografa se pořízení snímku stává groteskním úkolem, když se rutinně snaží všemi možnými způsoby navodit mezi svými klienty ve studiu příjemnou atmosféru. Všichni dobře víme, že narušit jakoukoliv atmosféru, rozdělit rodinu a zničit celou rodinnou kulturu snadno zvládne třeba i jen jeden člověk. Mladá novomanželka je právě takovou osobou.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments