Týden s tancem

  1. 1
  2. 2

Ivan Liška se narodil 8. listopadu 1950 v Praze. Po absolvování pražské taneční konzervatoře odešel s rodinou do Spolkové republiky Německo. V letech 1977–1997 působil ve Státní opeře v Hamburku. V době svého vrcholného uměleckého vývoje současně hostoval na jevištích téměř po celém světě. Od roku 1998 do konce sezony 2015/2016 Ivan Liška řídil jeden z největších baletních souborů Německa – Bavorský státní balet v Mnichově. Za svoji práci – a to jak ve vedení baletu, tak za činnost taneční a tvůrčí, převzal řadu ocenění. Ivan Liška se také zasloužil o úspěšnou spolupráci s představiteli českého baletu. Stojí za řadou úspěšných projektů, prezentovaných na tanečních festivalech, pořádání mistrovských kurzů, autorských choreografií a inscenací.

Johana Pocková – K madoně se rzí (foto Radek Herold)

Úterní premiéra v Ponci: K Madoně se rzí
V úterý 21. září se v divadle Ponec uskuteční další premiéra současného tance, tentokrát projekt v produkci Tantehorse Johany Pockové:K Madoně se rzí. Kola mého bicyklu prorážela mlhu a rozjížděla kaluže na staré asfaltce v tichých kopcích Šumavy. Jeli jsme s tátou beze slov pochmurnou krajinou a přijeli k zchátralé kapličce. Zůstala jsem stát v úžasu. Ze strženého obrazu prorostlého rzí na mě hleděla Madona, jejíž tvář byla skrápěna deštěm.

Inscenace je inspirovaná osobním zážitkem jednoho nečekaného setkání, které se po letech opět vynořuje z hlubin paměti a ožívá. Sólový zpěv s tanečním pohybem, světlo s mlhou, voda s kovem, chvíle harmonie a chvíle úzkosti vedou společný dialog o věcech, kterých se smíme dotknout jen ve vzácných chvílích. Paměť léty zarůstá rzí a detaily malby v kapličce se vytratily. Místo toho vzniká obraz nový, složený ze vzpomínek, snů a asociací, které nabývají svou podobu v divadelním obrazu.

Jaké to je, zažít něco, co nás spirituálně přesahuje? Někomu se to stane v malé zapomenuté kapličce, jinému při setkání s výjimečným člověkem, někdo na tento moment čeká celý život. Tvůrci inscenace zvou ke společnému obřadu, malému zastavení a ztišení se.

Jihočeské divadlo, Rádio Svobodná Bystrouška (foto archiv divadla)

Rádio Svobodná Bystrouška zahájí baletní sezónu v Jihočeském divadle
V Jihočeském divadle startuje nová sezóna – a o premiéry nebude nouze. První baletní novinkou bude inscenace Rádio Svobodná Bystrouška. Po skoro roční pauze konečně představí JČD divákům taneční divadlo choreografa Petra Zusky. „Nahlédněte s námi do světa fantazie a zapomeňte na všední starosti. Příběhem o nezkrotné lišce vás provedou tanečníci Jihočeského divadla a nezaměnitelný hlas Karla Högera,“ slibuje produkce.

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích doufá v uvedení odložených premiér z minulé sezóny. Rádio Svobodná Bystrouška Petra Zusky a Štěpána Benyovszkého bude uvedena 25. září a představí netradiční zpracování známého humoristického příběhu o vychytralé lišce Bystroušce, která se tentokrát ocitne v nahrávacím studiu v 60. letech minulého století.

Studio Alta – Roselyne (Cécile da Costa, foto Vojtěch Brtnický)

Česká taneční platforma 2021
Na již 27. Ročník České taneční platformy, která se bude konat od pondělí 27. září do čtvrtka 30. září, zve své diváky Tanec Praha. Festival Česká taneční platforma konečně na živo představí výběr toho nejzajímavějšího ze současného tance a pohybového divadla.

Program zahrne 14 inscenací, ale

také doprovodné akce, jako je např. Umění dialogu, „svobodně plynoucí diskuse o uvedených představeních za spoluúčasti tvůrců a Maji Hriešik (SK) v roli facilitátora. Cílem diskuse není kritika ani vášnivá konfrontace názorů na jednotlivá představení, ale hlubší porozumění uměleckým záměrům, tendencím a sdílení co nejširšího spektra vnímání diváků,“ jak říkají organizátoři.

Festival Česká taneční platforma je skvělou příležitostí pro networking, představení současné tvorby. Je určená přijíždějícím zahraničním, ale také českým producentům, organizátorům a novinářům a vybízí k intenzivnímu navázání mezinárodních i tuzemských profesních kontaktů. Přesný program představení od 27. do 29.9. naleznete na stránkách České taneční platformy. Ve výběru je Generace X, Roselyne, Tumor: karcinogenní romance, Jáma lvová, Hang Out, Obrat konce, Odloučení, And Who Is Useless Now?, Duety, Effugio volume 2, Lavabo, Hic Sunt Dracones, Constellations III. a Treatment of Remembering.

Doprovodné akce:
Umění dialogu – 28. 9. od 11.30 DOX+
Umění dialogu – 29. 9. od 10:30 Studio ALTA
Umění dialogu – 30. 9. od 11:30 PONEC – divadlo pro tanec
Platformu zakončí netradiční Final Award Event 30. 9. od 13:00

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments