Týden s tancem

Aktuality a pozvánky ze světa tance a pohybového divadla: MOVE Fest Ostrava začíná 29. září, festival Film a architektura představí i dance for camera, dvakrát současný tanec v Buranteatru, Nová generace, zahraniční hosté na Jatkách 78 nebo první pozvánka na Signal Festival:
Eliška Brtnická – Hang Out (foto Markéta Bendová, Malá inventura 2021)

Koná se 8. ročník festivalu MOVE Fest Ostrava, začne již 29. září
Ostrava hostí 8. ročník festivalu, který do ní přiváží současný tanec, pohybové divadlo i nový cirkus: „Vezmeme Vás na výlet do krajiny města, krajiny pohybu, krajiny těla a krajiny tvorby. Pojďte s námi prozkoumat své město, pohyb, tělo i tvorbu tak, jak je neznáte. Zavedeme vás na nová místa, za novými zážitky a novými uměleckými formami,“ slibují organizátoři. Festival se koná od 29. září do 3. října.

Festival začne ve Studiu G, které se na jeden večer promění v rozpohybovaný Obývací pokoj Lukáše Karáska. Obývací pokoj je výpravou lidské představivosti do neprobádaného teritoria nábytku. Odehrává se mezi zdmi jediné místnosti – světa nábytku existujícího paralelně vedle našeho. Tady má každý předmět svůj vlastní charakter, každý jedná svým jedinečným způsobem.

Hned druhý festivalový den, v pátek 1.10., se MOVE Fest vydá do veřejného prostoru. Slovenské duo Andrej Štepita a Miriam Budzáková na jedno odpoledne ovládnou prostory ostravského Hlavního nádraží se svou site-specific inscenací Passing/Station. Pohybovým uměním a živou hudbou odmění ty, kteří cestují ekologicky.

Do hudebně-vizuální krajiny se v pátek večer můžete nechat unést Vránami v jedinečném spojení dívčího souboru Holektiv, violoncellistky Terezie Kovalové a tajemného prostoru bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia. Tématem je koloběh zrodu, života a zániku.

Sobotní odpoledne se v Komenského sadech představí studenti nonverbálního a fyzického divadla HAMU a JAMU. Od loňského podzimu intenzivně zkoumali tzv. vertikální tanec a jeho možné spojení s přírodou, která nás obklopuje. Nabídnou několik možných odpovědí na otázku „Co všechno jsou stromMY?

Treatment of Remembering (divadlo Ponec, foto Vojtěch Brtnický)

Company PocketArt uvede v sobotu večer v industriálním prostoru ostravského Trojhalí inscenaci Treatment of Remembering – terapii rozpomínání se na přírodu, kterou už možná nahradily umělé výdobytky lidské společnosti.

Na nedělní odpoledne je u Domu kultury města Ostravy připraveno vystoupení dua Johnny & Jenny vhodné pro děti od 5 let v podání Jonatána Vnoučka a Michaely Staré. Na závěr vystoupí Eliška Brtnická se site-specific performance Hang-Out u Nové ocelárny.

Doprovodný program pro ty, kteří se chtějí zapojit také aktivně, nabízí trojici workshopů. Třídenní Tektopárty pod vedením Zdenky Svítekové nabídne netradiční umělecké sdílení a tvoření v tanečním studiu i outdooru. Dvoudenní Ako nevyhoriet v tanci slovenského lektora Lukáše Bobalíka rozvíjí efektivní koordinaci těla s využitím dynamické rovnováhy. Koho láká o tanci a pohybovém divadle referovat, psát a recenzovat ho, může se zapojit do seminářů projektu Dance and Performing Arts Criticism in Europe a zúčastnit se panelové diskuze mezi kritiky a tanečníky o alternativních tanečních formách a psaní o nich.

Pozvánka do Brna – v pátek současný tanec v Buranteatru
V pátek 1. října má v brněnském prostoru Buranteatr premiéru rezidenční skupina Fade in: a Rose s projektem Sea / Moře. Režíruje Silvie Kudelová, choreografy i interprety v jednom jsou Roberta Legros Štěpánková, Tereza Lepold Vejsadová a sama Silvie Kudelová. Fade in: a Rose, z. s. je rezidenční skupinou zóny nezávislého umění – Co.Labs.

Více o choreografii napoví anotace: „V jejím těle je zapsán pohyb moře. Celou svou plochu otevírá, aby nabídla všechna místa, kde může být uhlazena. Mění se v tvary – ostrý zub, kde je třeba výrazu, a měkkost, kde chybí plody. Souvisí se světem, který objímá.

Sea/Moře je obrazem rozmanitosti, krásy i děsu. Je pozvánkou k pozorování neutichající proměnlivosti, přizpůsobení se vnějším vlivům i příkladem mohutné síly. Ačkoli je vše v pohybu, vše stále kotví v hlubokém klidu samozřejmosti tohoto dění.

Vlastnosti vodního elementu zrcadlí neustálý pohyb a proměnu člověka. Charakter vody je spojován s ženským charakterem. Otázka ženského poslání z archetypálního hlediska je nosným tématem děje, který scénu po scéně odkrývá rozličné vlastnosti a úlohu žen.

A současný tanec se na jeviště vrátí i o týden později, 7. a 8. října – premiéru Eight Cups and the Devil uvádějí Roberta Legros Štěpánková a Tomáš Janypka:

Novinka dvojice Roberta Legros Štěpánková a Tomáš Janypka plynule navazuje na spolupráci v projektu IMMEDIATUS / Série okamžitých nocí, který rozvíjejí od léta 2018. Autory zajímá propojovat tanečně-pohybovou práci s tělem s divadelním pojetím expresivity a dramatičnosti. Základy pro duet leží v dosavadní tvorbě a výzkumu v kontextu instantní kompozice – choreografie vznikající v pulzu přítomného okamžiku. Dílo vzniká na pomezí divadla, tance a soudobé hudby. Název představení pochází z dvou tarotových karet, které si autoři vytáhli na začátku procesu zkoušení.

Tvůrci díla si kladou otázky: kde jsou hranice logiky každodennosti a logiky snění, jak necháváme promluvit nežité části nás a jak se tělo stává proudivým prostorem pro zpřístupnění podvědomých signálů?

Vstupenky na www.buranteatr.cz/program/

Body-Buildings (still z filmu, archiv festivalu Film a architektura)

Festival Film a architektura představí taneční dokument Body-Buildings i performance 420PEOPLE
Pět dnů, dvacet mezinárodních a tuzemských snímků, diskuze s režiséry a odborníky a taneční performance. Festival Film a architektura zavítá ve dnech 30. září – 4. října do sedmnácti měst. Desátý ročník svým programem zcela naplňuje letošní téma „Spojení“, poukazující na nezastupitelnou roli architektury nejen coby pojítka lidí, míst a kultur, ale také uměleckých a společenských disciplín.

Promítání vizuálně poutavého snímku Body-Buildings propojujícího tanec s unikátními architektonickými lokacemi v Portugalsku světově uznávaných architektů, jakými jsou João Luís Carrilho da Graça, Álvaro Siza Vieira, Eduardo Souto de Moura, João Mendes Ribeiro či Paulo David, bude uvedeno taneční performance souboru 420PEOPLE s názvem Through Glass. V pražském CAMPu proběhne také diskuze s režisérem snímku Henriquem Pinou.

Film Body-Buldings oživuje pohybem tančících těl statickou povahu staveb od světově uznávaných architektů a podtrhuje jedinečnost každé z nich. Šest zcela odlišných choreografií pracuje s vybranými prostory zcela individuálně, přesto tvoří kompatibilní filmařský celek. Snímek bude kromě Prahy promítán také v Brně, Hodoníně, Mikulově a Ostravě. Festival Film a architektura dále uvede celovečerní i krátké dokumenty.

„Hned šestnáct snímků je uváděno poprvé, a v Čechách pravděpodobně naposledy. Jedná se tak o unikátní příležitost vychutnat si záběry architektury na velkém plátně. Jednotlivé projekce jsme doplnili o menší filmařská díla. Právě jejich prezentace nám dává možnost podpořit mladé a začínající filmaře. V letošním roce jsme v otevřené výzvě vybrali tři snímky – Over the Walls, Three patios for the Sun a architektonický roadtrip Trasa po unikátních nádražních halách od architekta Josefa Dandy, “ říká kurátorka programu Karolína Vacková.

Festival Film a architektura probíhá v Brně, Břeclavi, Hodoníně, Jeseníku, Karlových Varech, Liberci, Mikulově, Nymburce, Olomouci, Ostravě, Plzni, Praze, Řevnicích, Vratislavicích nad Nisou, Vsetíně, Zlíně i slovenských Piešťanech paralelně se Dnem architektury. Ten láká od 1. do 7. října festival na 300 akcí v osmi desítkách měst a obcí v České republice i na Slovensku. Bohatý a zdarma přístupný program nabízí na výběr z exkurzí do běžně nepřístupných budov, procházek, cyklovyjížděk, výlety vlakem či lodí s odborným výkladem, ale také z přednášek, filmových projekcí, výstav i workshopů. Na začátku října se pod heslem Hurá dovnitř! otevřou veřejnosti běžně nepřístupné budovy.

Nikki & JD – Knot (foto Fabio Affuso)

Jatka78 uvedou ve dvou reprízách akrobatický duet Knot oceněný na festivalu Fringe v Edinburghu
Londýnské duo Nikki & JD věnující se párové akrobacii vzbudilo na festivalu Fringe v Edinburghu pozornost. Jejich debut Knot si v roce 2019 odvezl významnou cenu Total Theatre & Jacksons Lane Award v kategorii nový cirkus i ocenění Herald Angel Award. Show vypráví prostřednictvím akrobacie a tísnivého tance o až bizarní blízkosti dvou akrobatů. Premiérové české uvedení je naplánované na pátek 1. října na Jatkách78 v Pražské tržnici. Další den bude následovat jediná repríza. Mezi dalšími zahraničními hosty divadla se v této sezóně objeví hvězdy světového nového cirkusu Gravity and Other Myths z Austrálie v listopadu 2021 či kanadští mistři z Barcode Circus Company v lednu 2022.

Knot je autorským počinem Nikki Rummer a JD Broussého. Duet těchto talentovaných umělců je kombinací párové akrobacie a tance a vypráví příběh náročné volby: „Jak k sobě můžeme být upřímní, aniž bychom ubližovali těm, které milujeme?“ Představení vzniklo ve spolupráci s celosvětově uznávaným choreografem Benem Dukem z Lost Dog Dance Company.

„Že chceme v Praze ukázat Knot, jsme věděli už v průběhu tohoto impozantního, a přitom intimního představení, tedy ještě předtím, než bylo oceněno jako nejlepší novocirkusové představení ročníku 2019. Nikki a JD se tak zařadí k Familie Flöz či Thomu Moncktonovi, s jejichž prací jsme se také poprvé setkali na edinburském Fringe a jsou od té doby našimi pravidelnými hosty,“ říká ředitel divadla Jatka78 Štěpán Kubišta. Původně se představení mělo uskutečnit již v květnu 2021, kvůli pandemii covidu-19 bylo přesunuto na říjen. Již zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.

Jatka78 mají na programu i další esa světového nového cirkusu. Čtyři podzimní dny od 17. do 20. listopadu rozzáří australská parta Gravity and Other Myths a jejich výkony inscenace A Simple Space, která je určena pro celou rodinu. Kromě adrenalinových výkonů sedmi protagonistů a živé hudby se diváci mohou těšit i na atypicky uspořádané hlediště, díky kterému budou mít triky australských akrobatů na dosah.

V lednu 2022 Jatka78 přivítají Barcode Circus Company z Kanady, jeden z nejvíce oceňovaných novocirkusových souborů na světě. Uvedou Sweat & Ink, neuhlazenou, bolestivou a současně zábavnou show o zkoumání paměti a vztahů prostřednictvím akrobatické metafory. Představení nazkoušeli v roce 2019 právě na Jatkách78 během svého rezidenčního pobytu a v Pražské tržnici proběhla i beznadějně vyprodaná premiéra.

V září na Jatkách78 i na letní scéně Azyl78 proběhly také tři premiéry domovských souborů divadla. Sezónu v Pražské tržnici v pondělí 6. září zahájila Proměna, Kafkova povídka vyprávěná groteskou tanečního souboru DEKKADANCERS. Významným bylo uvedení dlouho očekávané inscenace Cesty, dosud největšího projektu souboru Cirku La Putyka, v šapitó Azyl78. A do třetice příznivci alternativní činohry mohli vidět producentskou novinku HEAVEN‘S GATE Viktora Tauše, intimní drama Do tmy s herečkou Magdalénou Borovou v hlavní roli, které se dočká několika repríz i v říjnu a listopadu.

Nová generace – M. Dzurovčínová – Za zavretými dverami (foto Anna Benháková)

Nová generace zahajuje sezonu
S novým akademickým rokem na HAMU také automaticky přichází večery Nové generace, platformy sloužící pro prezentaci prací studentů Katedry tance. První v této sezoně proběhne 8. října v Divadle DISK od 19:30. Během tohoto večera představí své choreografie studentky třetího ročníku Michaela Dzurovčínová a Ester Trčková.

Obě choreografie večera řeší svým osobitým způsobem závažná témata. Dílo Za zavretými dverami Michaely Dzurovčínové se věnuje problematice násilí. Je zpovědí niterných pocitů ženy, která prožívá něco, o čem neví ani její nejbližší a ona sama by tomu nejradši nevěřila. „Říkával, že jsem vidoucí. Že vidím až za ty hrozný věci, že vidím, že není psychopat. To mě drželo v pozici, že jsem ten člověk, který vidí do podstaty věcí. Často říkával: “Ty seš svatá, ty máš na mě takovej vliv.” A pak taky, že: “nikdy nikoho tak nemiloval“. A proto dělá takový věci.“ Choreografie nabitá napětím a surovými emocemi.

Druhá choreografie večera Artificial zpracovává hořkosladké téma – cukr. Jak píše sama autorka Ester Trčková, „cukr je rafinované téma k diskuzi, stal se předmětem naléhavých obav odborníků a zdravotnických organizací a je považován za hlavní příčinu mnoha zdravotních problémů jednotlivců i populace. Přesto jeho celosvětová konzumace závratně roste.

Obě choreografky ve svých dílech spolupracovaly mimo jiné s dalšími studenty z různých kateder a oborů AMU (skladba, zvuková tvorba, jazzová hudba, scénografie, režie a dramaturgie ad.), diváci se proto jistě mohou těšit celistvý divadelní zážitek. Více informací naleznete na FB události akce.

Signal Festival – V.E.K.T.R.O.S.K.O.P-Reflexe (foto Petr Vacek)

Když robotická ruka ovládá piano: Signal Festival chystá audiovizuální experiment v Divadle Archa
Signal Festival se blíží. Vedle hlavního programu na 4 trasách čeká návštěvníky 9. ročníku také bohatý doprovodný program. Audiovizuální performance V E K T R O S K O P nabídne živou hudbu, piano ovládané robotickou rukou, programované mobilní objekty, fyzickou improvizaci i laserové paprsky. Během čtyř denního programu od 14. do 17. října tak vystoupí pod režií audiovizuálního umělce Davida Vrbíka skladatelka, pianistka a zpěvačka Beata Hlavenková, zvukový designér a hudebník Stanislav Abrahám nebo performer na modulární syntezátor Leoš Hort (HRTL). Za realizací stojí Signal Festival společně s kreativní dílnou PrusaLab a Divadlem Archa.

V E K T R O S K O P bude „oslavou audiovizuální korelace, setkáním trendsetterů a archeologů medií,“ slibují organizátoři. Umělci jazzové a taneční elektronické scény budou konfrontováni účinkováním programovaných a robotických objektů. Společným prvkem večerního programu se stane kinetická socha Reflexe. Tento velký kinetický zrcadlový objekt je výsledkem otevřené výzvy Signal Calling, kterou pořádá Signal Festival ve spolupráci se společností PrusaLab na podporu nejmladší generace českých audiovizuálních, světelných a digitálních umělců. Dvojice architektů Adam Cigler a Petr Vacek vytvořila počítačem ovládanou mobilní sochu, která úspěšně debutovala na Signal Festivalu v roce 2019. V prosinci roku 2020 se dílo stalo součástí prvního unikátního testovacího experimentu v Divadle Archa. V rámci programu Nehrajeme, tvoříme! reagujícího na pandemickou situaci měli umělci možnost po několik dní zkoumat a testovat různé možnosti práce se světly, s precizním laserem a se zvukem generovaným sochou samotnou. Audiovizuální performance V E K T R O S K O P, která proběhne od 14. do 17. října vždy od 20:00 do 21:30 hodin, tak navazuje na tato dřívější kreativní setkání.

Během čtyřdenního programu sestaveného audiovizuálním umělcem Davidem Vrbíkem vystoupí choreograf, tanečník a performer Tomáš Krivošík, skladatelka a pianistka Beata Hlavenková, umělkyně Soňa Koutová, audiovizuální umělec Ondřej Skala (JTNB), audiovizuální performer Stanislav Abrahám a Leoš Hort (HRTL) a další. „Naším cílem je navrhnout publiku ukázku, jak se mohou setkat audiovizuální, taneční a prvky fyzického divadla a prostřednictvím svých charakteristických prostředků komunikovat na různých úrovních prostorů, kvalit, impulzů a fyzikalit. Chceme prozkoumat tanečně tělesné postupy a jejich vztah k objektům a audiovizuálnímu umění,“ popisuje audiovizuální umělec a režisér projektu David Vrbík. Vstupenky na představení v Divadle Archa lze pořídit za 290 Kč. Studentská vstupenka stojí 190 Kč, držitelé festivalového Signal Passu zaplatí 220 Kč.

Signal je festival digitální a kreativní kultury. Spojuje současné vizuální umění, městský prostor a moderní technologie. Stal se nejnavštěvovanější kulturní událostí v České republice. Program je tvořen renomovanými zahraničními i českými umělci z oblasti light designu, vizuálního a digitálního umění, umělé inteligence a konceptuálního umění. Festival rád vzdělává sebe i návštěvníky. Spojuje historické kulisy milované Prahy s nejnovějšími technologiemi a současnými společenskými tématy. Signal Festival je jedním z největších producentů současného umění u nás. Podporuje nejmladší české tvůrce, stál u vzniku více než osmdesáti originálních instalací, které byly vytvořeny speciálně pro festival. Pořádá doprovodné programy pro děti, odbornou veřejnost i studenty. Spolupracuje s celou řadou zahraničních festivalů a kulturních institucí. Devátý ročník Signal Festivalu proběhne od 14. do 17. října 2021, s programem každý den od 19:00 do 24:00 hodin. Více na www.signalfestival.com.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments