Týden s tancem

Co se chystá na české taneční scéně: čtvrteční DubNová generace zapojí Bohemia Balet, v pátek se v Olomouci koná premiéra Obrazu Doriana Graye v Olomouci, blíží se oslavy Mezinárodního dne tance, dubnová premiéra souboru Dekkadancers, ohlédneme se ještě i za Českým národním dnem na EXPO 2020, kde nechyběli ani artisté. Další zprávy čtěte v našem obsáhlém shrnutí tanečních událostí:
Nová generace – DubNová generace

DubNová generace: Bohemia Balet a benefice pro ukrajinské studentky
Již tento čtvrtek se uskuteční další z večerů Nové generace v divadle DISK. Bude to ale tentokrát velice speciální večer – Nová generace totiž hostí studentky Lvovské univerzity a benefičně uvede jejich choreografie. Dále také uvede dvě choreografie vytvořené pro soubor Bohemia Balet, z toho jednu premiérově. To vše 7. dubna od 19:30 v divadle DISK.

Nová generace je platforma pro studenty choreografie a nonverbálního divadla pražské HAMU, díky které mohou prezentovat své práce na veřejnosti a získat tak potřebnou jevištní praxi. V dubnovém večeru Nová generace netradičně hostí studentky z Ivan Franko National University of Lviv z Fakulty kultury a umění, Katedry režie a choreografie. Tyto studentky momentálně studují na Katedře tance HAMU. Celá AMU přijala pod svá křídla desítky studentů z Ukrajiny a snaží se jim pomoci v začlenění do života v Praze. V divadle DISK budou k vidění celkem čtyři choreografie. Jejich uvedení bude benefiční a vybrané peníze poputují přímo vystupujícím umělkyním.

V tak těžké době, jako zažíváme právě teď, jen hudba a tanec dávají určitou naději a klid v duši. Na Ukrajině naše skupina Tvorcha existuje už téměř rok. Tady v Praze je jen malá část našeho týmu, ale i přesto jsme rádi, že s vámi můžeme sdílet naší vizi tance.“ (skupina Tvorcha složená ze studentů Lvovské univerzity)

Dále Nová generace uvede dvě choreografie vytvořené pro Bohemia Balet – taneční soubor Taneční konzervatoře hlavního města Prahy, v němž vystupují absolventi a studenti školy. Od roku 2018 zahájila Katedra tance s Bohemia Baletem pravidelnou spolupráci, která spočívá ve vytváření choreografií přímo pro soubor. Každoročně tak studenti druhého ročníku bakalářského studia oboru choreografie kolektivně připraví pro tanečníky Bohemia Baletu nový autorský kus. Supervizorkou těchto projektů je MgA. Lucie Holánková, pedagožka choreografie HAMU.

Diváci se tak mohou těšit na premiéru choreografie Get over it vytvořenou studenty druhého ročníku bakalářského studia choreografie HAMU Annou Kroupovou, Kseniiou Serykh a Samuelem Lojem. Pro tvorbu choreografie se inspirovali životy lidí – obyčejných, ale zajímavých. Takových, kteří na první pohled vypadají, že nemají co říct, ale když se člověk pořádně zaposlouchá… Na závěr večera bude uvedena repríza choreografie Touched, která vznikla v loňském roce. Jejími autorkami jsou studentky nyní již třetího ročníku choreografie HAMU Michaela Dzurovčínová, Adéla Kašparová a Ester Trčková. Dílo Touched je inspirováno obrazy světových malířů. Více informací naleznete na facebookové události.

DEKKADANCERS – Strašidlo cantervillské (foto Pavel Hejný)

DEKKADANCERS připravují novou premiéru – hororovou taneční grotesku Strašidlo cantervillské
Po zpracování Kafkovy Proměny sahají DEKKADANCERS k dalšímu knižnímu tématu. Na motivy povídky Oscara Wilda chystají moderní přetančení Strašidla cantervillského. Jde o první rodinnou inscenaci, kterou bude mít taneční soubor na stálém repertoáru. Tvůrčí duo Marek Svobodník a Štěpán Benyovszký oživí více než 130 let starý příběh formou taneční hororové grotesky. Oproti původnímu námětu nebude starobylé sídlo obývat rodina amerického velvyslance, ale rodinný klan globální metalové hvězdy, jejímž předobrazem je americký hudebník Ozzy Osbourne. Pro inscenaci vzniká rovněž autorská hudba Alexe Sadirova a Ondřeje Vinkláta, hudba i zpěv zazní navíc živě. Premiéra se uskuteční 28. dubna na Jatkách78, na programu jsou i dvě následné reprízy.

Choreografii Strašidla cantervillského připravil Marek Svobodník, člen uměleckého vedení DEKKADANCERS a demisólista Baletu Národního divadla. Dříve se jako choreograf podílel na inscenacích Poslední večeře, HornyBach 18+ či spolupracích DEKKADANCERS s Tata Bojs. Známé jsou i Svobodníkovy choreografie pro Pražský komorní balet (Chvilka POEzie; Když nevíte coby, kupte si dva hroby), Balet Jihočeského divadla (Faunovo odpoledne), nebo pro Divadlo F. X. Šaldy v Liberci (MašínGun Brothers, společně s Viktorem Konvalinkou). V obsazení Strašidla cantervillského se budou mísit jak tanečníci z Baletu ND známí z inscenace Poslední večeře, tak mezinárodní cast vzešlý z loňského konkurzu, který soubor uspořádal.

Transpozice Cantervillského strašidla do nonverbální podoby je jako dvojsečná zbraň. Na jedné straně má předloha z tanečního či pohybového hlediska nespočet skvěle uchopitelných situací, na straně druhé obsahuje momenty, kterým by se inscenátor raději vyhnul. Proto jsme neváhali složit pár vtipných písní, jež interpreti budou zpívat živě, a pojmout tak tyto scény více muzikálově či jako hudební videoklip,“ vysvětluje Marek Svobodník.

Režisérem a dramaturgem inscenace je Štěpán Benyovszký, který s DEKKADANCERS již dříve připravil Poslední večeři, HornyBach 18+, Proměnu či A.I. Tvorbu DEKKADANCERS charakterizuje snaha posouvat nejen hranice tance a jeho výrazových prostředků, ale rovněž rozpracování známých předloh do netušených rovin. To je také příklad Strašidla cantervillského. Autorský tým dávný příběh přenáší do dnešní doby. Místo velvyslance se tak na sídle Cantervillů zabydlí protřelá metalová star. Jejím předobrazem je americký hudebník Ozzy Osbourne a Osbournovo album Bark at the Moon také inspirovalo vizuál inscenace, který nafotil spoluzakladatel souboru DEKKADANCERS Pavel Hejný. Útržky z rodinného života hudební hvězdy pak tvůrci čerpali např. z reality show The Osbournes:

Dysfunkční rodina globálních superhvězd nám připadala jako ideální pro aktualizaci Wildovy kapitalistické americké rodinky. Navíc podtrhuje původní motiv, kdy jsou Američané strašidelnější než samo strašidlo. Původní postavy jsme lehce upravili, například pro ženskou hrdinku jsme v duchu reality shows rozvinuli nevyhnutelnou milostnou zápletku s anglickým aristokratem,“ odkrývá část scénáře jeho autor, Štěpán Benyovszký.

Pro inscenaci současně vzniká hudba šitá přímo na míru. Stojí za ní další kmenoví spolupracovníci DEKKADANCERS – Alex Sadirov (DJ Alegs) a Ondřej Vinklát. Supervizi hudební složky má na starosti Martin Horčic, bubeník z kapely Trahir. „Osbournova hudební dráha, ať už z období Black Sabbath nebo pozdější, je inspirací i pro hudbu, kde se ozývá v temných metalových náladách, humorně nadsazeném ‘rokecu’ i ve vytí vlků a zlověstných ozvěnách ztracených zvonů. Ale samozřejmě jde o inspiraci, představení nemá čistě metalový soundtrack,“ dodávají autoři inscenace.

Novinka je určena rodinnému publiku se zaměřením na děti ve věku od 10 let a jejich rodiče. Děti se budou příjemně bát, rodiče pak zavzpomínají na vlastní metalové, rockové či jiné hudební období, a hlavně si odpočinou: „Naše hororová groteska nabídne moderní, žánrově stylizovanou choreografii, zábavný děj, aktuální postavy i potřebnou dávku (někdy černého) humoru. Představte si, jak by tančili Oscar Wilde a svůdná Salome o čarodějné noci, na rozpadlé hradební zdi, odění do Ozzyho černočerných hábitů, za zpěvu vlčí smečky… tak nějak bychom to mohli sehrát,“ slibují Štěpán Benyovszký a Marek Svobodník.

Premiéra v Olomouci – Obraz Doriana Graye

Tento pátek bude mít v Moravském divadle premiéru baletní inscenace Obraz Doriana Graye. V průběhu staletí mnoho umělců, nejen literátů a divadelníků, prozkoumávalo faustovské téma směňování nesmrtelné duše za světskou moc nebo potěšení. Dorian Gray Oscara Wildea bojuje se svými vlastními démony na neuvěřitelné cestě za poznáním, a nakonec objevením toho, co má pro něj v životě skutečnou hodnotu. Téměř obsedantní posedlost naší současné společnosti být mladý a krásný za zdánlivě jakoukoli cenu činí dnes Dorianův boj o to důležitější jako téma tohoto nového baletu. Inscenaci připraví kanadský choreograf a režisér Paul Chalmer. Hudbu složil Aniello Mallardo, výprava je v rukou Aleše Valáška.

Na duben Moravské divadlo Olomouc přichystalo stylovou výstavu Špičkové setkání. Své fotografie představí světoznámá primabalerína Daria Klimentová, kresby, grafiky a malby inspirované tanečním uměním vystaví akademický malíř Jan Kunovský. Expozice v kavárně Divadelní klub je přístupná do 30 dubna, a to vždy hodinu před začátkem divadelních představení.

Boris Hybner (foto archiv rodiny Hybnerů)

Páteční program divadla BRAVO! – Mim Session k poctě Borise Hybnera
Do Braníku patří pantomima, a proto Divadlo BRAVO! uvádí Mim Session: poctu Borisi Hybnerovi k jeho nedožitým 80. narozeninám. Boris pravidelně hostoval od roku 1982 v Branickém divadle, kde také založil pořad Mim Session – komponovaný večer, kde na zadané téma různí umělci vytvořili vlastní tvorbu formou krátkých výstupů – bez ohledu na styl. Boris tyto večery uváděl a komentoval pel-mel jejich výstupů. „My si tyto večery tak trochu připomeneme, a budeme vzpomínat na Borise. Připomeneme si jeho tvorbu, jeho etudy, šlágry a témata, které zahrají nebo na scéně Branického divadla vystoupí jeho přátelé, kamarádi, kolegové, studenti, žáci,“ lákají organizátoři. Večerem bude provázet jeho dcera Vanda Hybnerová, která společně s Radimem Vizvárym připravuje dramaturgii večera.

Na jevišti Divadla BRAVO! vystoupí tři generace umělců: mimové, klauni, herci a performeři, kteří byli jeho žáci a kolegové, anebo ti, kteří s ním úzce spolupracovali. Na konci večera proběhne krátká projekce s vybranými ukázkami z Hybnerovy tvorby.

Český národní den na EXPO 2020 (foto Jan Hromádko)

Ohlédnutí za Českým národním dnem na EXPO 2020 v Dubaji
Jaro se pro deseti tisíce návštěvníků největší světové výstavy EXPO stalo synonymem chytré zábavy, kterou ve svých uměleckých vystoupení všech žánrů bravurně předvedlo na 120 umělců: 21. březen byl v rámci programu Českým národním dnem. „Bylo mi ctí řídit tak fantastický tým, který i přes osobní nepohodlí odevzdal na místě fantastickou práci. Během dne jsme probudili a odvyprávěli stovky příběhů tisícům diváků na několika scénách, v průvodech i v českém pavilonu.“ říká režisér Jakub Vedral z agentury Art Prom, která celou akci 3 roky připravovala.

Naprosté zbourání hranice mezi umělcem a publikem, která se na EXPO úpěnlivě dodržuje, vyvrcholilo při večerním programu. Diváci přímo před pódii a v pavilonu, spolu s produkčními a umělci oslavili závěr náročného dne. Snad i proto jsou prý Češi rebelové EXPA. K tomuto, v dobrém vyřčenému, označení přispěl i způsob, jakým se Český pavilon postavil k vyjádření solidarity s Ukrajinou. Češi jako první vyvěsili vedle té své i Ukrajinskou vlajku, v rámci Českého národního dne zazněla z pódia u pavilonu ukrajinská hymna, vznikla i improvizovaná instalace, připomínající, že Češi v těchto dnech přijali na deseti tisíce ukrajinských válečných uprchlíků.

Nebyl to největší ani nejpompéznější národní den na letošním EXPU, byl ale určitě nejotevřenější, lidský a plný silných momentů a chytrého humoru. Účinkovali: Filharmonie Bohuslava Martinů, Josefína Bakošová & Anna-Marie Zwyrtek, Emma Smetana & Jordan Haj, Jiří Vidasov, Justin Svoboda, Bratři v tricku, V.O.S.A. Theatre, Long Vehicle Circus, LightLab.cz, Blackout Paradox, Floex, Thom Artway & Brian Lean, Studio Amanita Design, Jonáš Vedral, Arab fest & České Literární centrum, ARTShifters a Tým iMucha.

Mezinárodní den tance 2022 se blíží
Mezinárodní den tance, který se koná tradičně 29. dubna, se letos po dvou covidových letech konečně vrací zpět na Střelecký ostrov. Vstup na akci je pro všechny opět zdarma, tým Art 4 People pro návštěvníky připravil program, který nabídne taneční show, workshopy různých žánrů (standardní a latinskoamerické tance, swing, bachata, salsa aj.), tančírny, společný baletní trénink, přehlídku tanečních konzervatoří, GALA profesionálních tanečních souborů a samozřejmě také taneční flashmob, který si mohou společně zatančit všichni.

Choreografii flashmobu letos vytvořila Lenka Nora Návorková, tanečnice, choreografka a vítězka StarDance, na hudbu Miraie Navrátila, který letos během oslav zahraje naživo. Natáčení propagačního spotu se opět zúčastnila Taťána Kuchařová za Nadaci Krása pomoci, a další osobnosti české taneční scény. Zapojit se do flashmobu může úplně každý.

Mezinárodní den tance jsme v uplynulých dvou letech slavili kvůli covidovým omezením online, proto jsme strašně rádi, že se konečně můžeme vrátit na Střelecký ostrov a užít si tento den všichni pohromadě, jak to má být. Do tanečního flashmobu, který každoročně oznamuje přibližující se termín oslav tance a zároveň usiluje o zapojení co nejširší veřejnosti do programu, se pak může zapojit úplně kdokoliv,“ uvedl Martin Kolda, ředitel Art 4 People.

Mezinárodní den tance na Střeleckém ostrově (promo foto Art 4 People)

Choreografii vytvořila Lenka Nora Návorková na píseň Chci tančit od Miraie Navrátila – na vzniku videoklipu, který nabádá diváky k zapojení se do flashmobu, se podíleli Taťána Kuchařová, Lenka Nora Návorková, Tereza Bufková (Prusková) a další. Fanoušci oslav tance se mohou choreografii naučit podle ilustračního videa ZDE už teď a přijít si ji se všemi účinkujícími zatančit 29. dubna na Střelecký ostrov, kde jim k tomu Mirai zahraje naživo!

Účast na Mezinárodním dni tance 2022 přislíbila většina každoročních partnerů akce, mezi nimi např. baletní soubor Národního divadla v Praze, Národní divadlo Brno, Národní divadlo moravskoslezské, Moravské divadlo Olomouc, Jihočeské divadlo, Divadlo F. X. Šaldy Liberec, Divadlo J.K. Tyla, Slezské divadlo Opava, Pražská taneční konzervatoř, Konzervatoř hl. m. Prahy, Bohemia balet, Taneční centrum Praha a další. V programu vedle GALA profesionálních tanečních souborů nejen výše uvedených tanečních subjektů nebude chybět ani trénink u baletní tyče pod taktovkou jejich uměleckých vedoucích a baletních mistrů. Po slavnostním zakončení programu bude následovat afterparty/tančírna s hudebním doprovodem DJ.

Více o programu a přípravách Mezinárodního dne tance na webu a ve Facebookové události Mezinárodní den tance 2022. Partnery akce jsou Ministerstvo kultury, Státní fond kultury, MČ Praha 1, Nadace Život umělce, Art 4 People, Česká komora tanečních oborů, Place 4 People, Nadace Krása pomoci, Česká komora tanečních oborů, Asociace tanečních umělců, Taneční aktuality, Databáze tance, ČR, Kletch CZ s.r.o., Tüchler, Unicredit Bank a další. Projekt je realizován s finanční podporou hl. města Praha.

Igor Zelensky (foto © Wilfried Hösl)

Igor Zelenskij odchází z postu šéfa mnichovského baletu
Igor Zelenskij
, umělecký šéf bavorského státního baletu Mnichov, ohlásil rezignaci. Ve funkci byl od srpna 2016, kdy jeho nástup a personální změny v souboru pod dlouholetém působení Ivana Lišky vyvolaly v divadle značný odpor a diskusi. Nyní odstupuje, dle oficiálního vyjádření z rodinných důvodů. O politickém pozadí tohoto rozhodnutí je možné pouze spekulovat. Choreograf spolupracuje aktivně s moskevskou organizací National Cultural Heritage foundation, která má za cíl budovat centra ruské kultury, jedno mělo vzniknout mimo jiné na Krymu. Zelenskij se prý v soukromí vyjadřoval proti válce, ale nevydal žádné veřejné prohlášení, kterým by se od ní oficiálně distancoval. Ve funkci nezůstane ani do konce sezony, jeho práci převezmou baletní mistři Judith Turos a Thomas Mayr. Nástupce by měl být vybrán během několika nejbližších týdnů.

Igor Zelenskij vystudoval baletní institut v Tbilisi (mj. byl žákem Vachtanga Čabukianiho), Baletní akademii Vaganové v St. Petěrburgu a od roku 1988 se stal členem Mariinského divadla (tehdy ještě Kirovova), v devadesátých letech dvacátého století vystupoval jako excelentní tanečník hlavně v New York City Ballet a Royal Ballet London, ale i v dalších dvanácti velkých divadlech světa. Ještě jako první sólista Mariinského baletu převzal roku 2006 vedení baletu v Novosibirsku, od roku 2011 pak vedl balet Stanislavského divadla v Moskvě.

(Zdroj podrobností: Tagesspiegel.de)

Divadlo Ponec (zdroj wikipedia.org, autor VitVit)

Kultura pro Ukrajinu – nabídky divadla Ponec

Čas se zastavil a i my v divadle bojujeme s bezmocí a hledáme cesty, jak přispět k řešení současné situace. Věříme v ozdravnou sílu umění a doufáme, že můžeme alespoň malým dílem pomoci lidem na útěku před válkou, i kdyby to bylo jen prostřednictvím společně stráveného volného času.

Divákům z Ukrajiny nabízíme vstupenky na představení a středeční lekce Contemporary dance pro veřejnost zdarma:

 – Pro vstup stačí předložit platný cestovní pas nebo občanský průkaz Ukrajiny. 
 – Vstupenky si můžete rezervovat předem na Goout.cz nebo v pokladně divadla PONEC. Pokladna je otevřena hodinu před začátkem představení.
 – Při rezervaci využijte kategorii s názvem Культура для України – безкоштовний вхід для громадян України

Vstup zdarma na lekce v rámci otevřených střed pro veřejnost:

 – Dětské studio
 – Pohybově hlasové dílny pro starší a seniory
 – místa si prosím rezervujte na: [email protected]

Divadlo a tanec do ubytoven:

 – Ve spolupráci s dalšími divadly a profesionálními umělci nabízíme zdarma volnočasový program do ubytovacích zařízení, která poskytují zázemí válečným uprchlíkům z Ukrajiny.
 – Více informací o projektu včetně překladu do UA naleznete zde.

Zapojte se do týmu uvaděčů divadla PONEC:

 – nabízíme pracovní vztah na základě DPP
 – uchazeč musí být starší 15 let, se základní znalostí angličtiny
 – uchazeč musí být držitelem víza strpění
 – více informací a kontakt: [email protected] 

Час зупинився, і ми в театрі боремося з безпорадністю і шукаємо шляхи вирішення ситуації, що склалася на данний момент. Ми віримо в силу мистецтва і сподіваємося, що зможемо допомогти людям уникнути війни хоча б невеликою кількістю пiдтримки, навіть якщо це відбувається лише через вільний час, проведений разом. 

Пропонуємо глядачам з України безкоштовні квитки на вистави в театрі PONEC та на уроки Contemporary dance для громадськості:

– Для входу достатньо пред’явити дійсний паспорт або посвідчення громадяна України.
– Ви можете забронювати квитки заздалегідь на Goout.cz або в касі театру PONEC. Каса працює за годину до сеансу.
– При бронюванні використовуйте категорію Культура для України – безкоштовний вхід для громадян України

Безкоштовний вхід на уроки в рамках відкритого центру для громадськості:

– Дитяча студія (рекомендований вік 4-12 років) 
– Голосові майстер-класи для людей похилого віку 
– Зарезервуйте місця за адресою: [email protected]

Театр і танець до гуртожитку:

– У співпраці з іншими театрами та професійними артистами ми пропонуємо безкоштовну програму дозвілля в мicцях, які забезпечують умови для біженців війни з України.
– Більше інформації про проект, включно з перекладом на , можна знайти тут.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments