Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Kromě domácího Žongléros Ansámblu vystoupí vedle avizovaných Losers například soubor FysioART s inscenacemi pro ty nejmenší diváky. Díky spolupráci s Plzeňskými dopravními podniky zahájí 16. 5. festival atraktivní jízda cirkusovou tramvají, kterou se budou moci diváci zdarma svézt na trase U Synagogy-Slovany a ve vybraných časech zhlédnout u konečné zastávky Slovany cirkusový kabaret.

Týden nového cirkusu vyvrcholí o víkendu v Borském parku množstvím otevřených workshopů a představení pro širokou veřejnost. Důležitou součástí jsou představení a workshopy pro školy: „Edukativní rozměr nového cirkusu chceme školám přiblížit nabídkou zvýhodněných představeních pro děti v šapitó a specializovaných workshopů v našem cirkusovém centru Cirkulárium.“

Tématem letošního ročníku je No limits – bez limitů. Dramaturgie dle organizátorů „bourá mantinely jednotlivých disciplín a organicky se navzájem prolíná s dalšími způsoby uměleckého vyjádření“. Diváci se tak budou moci setkat s novým cirkusem a výtvarným uměním, hudbou, tancem a digitálními technologiemi. Záštitu nad 12.ročníkem festivalu převzal ministr kultury pan Mgr. Martin Baxa.

Podrobný program festivalu najdete zde.

John Neumeier (foto Kiran West)
John Neumeier (foto Kiran West)

Změny na šéfovských postech v Německu
Nástupcem Igora Zelenského, který nedávno odstoupil z pozice šéfa mnichovského baletu, bude Laurent Hilaire. Bavorská státní opera to oznámila ve čtvrtek 5. května 2022 na tiskové konferenci k nové sezoně. Nový šéf nastoupil do funkce okamžitě, 9. května. Laurent Hilaire má za sebou především vynikající taneční kariéru. Absolvoval v roce 1979 v baletní škole při pařížské Opeře a stal se členem souboru. V roce 1985 ho Rudolf Nurejev jmenoval Étoile a byl hvězdou souboru na dalších 22 let. Patří ke generaci tanečníků, jako je Élisabeth Platel, Sylvie Guillem, Isabelle Guérin, Élisabeth Maurin a Manuel Legris. Jeho repertoár zahrnoval díla klasických i moderních choreografů, jako jsou Pierre Lacotte, George Balanchine, Jerome Robbins, Serge Lifar, Rudolf Nureyev, Mikhail Fokine, Kenneth MacMillan, Roland Petit, Maurice Bejart, Merce Cunningham, Jiří Kylián, William Forsythe, Angelin Preljocaj ad.

Jako sólový tanečník hostoval v Královském baletu v Londýně, milánské La Scale, American Ballet Theatre, Australském baletu a Staatsballett Berlin. V roce 2011 byl Hilaire povýšen do hodnosti „Maître de ballet associé à la direction de la danse“, úzce spolupracoval s Brigitte Lefèvre, uměleckou ředitelkou Baletu pařížské Opery. Jako baletní mistr spolupracoval také s Kanadským národním baletem, Teatro dell’Opera di Roma, Švédským královským baletem, La Scalou, Šanghajským baletním souborem a dalšími soubory. Od roku 2017 byl uměleckým ředitelem Stanislavského baletu. Z této funkce odstoupil v únoru 2022. Pod jeho vedením získal Stanislavského balet v roce 2018 ocenění „Zlatá maska“ za nejlepší klasický balet a v roce 2019 za nejlepší současný balet roku v Rusku. Mezi jeho další ocenění patří Benois de la Danse (2004, 2007), Chevalier de la Légion d’honneur (2004), Commandeur des Arts et des Lettres (2007), Médaille de la Renaissance française (2019).

Velké změny se chystají také v Hamburger Ballett. V nové sezoně soubor oslaví 50 let v čele souboru, který vybudoval a vedl John Neumeier, pro něj to také bude sezona poslední. „Když jsem se před téměř 50 lety přestěhoval do Hamburku, ani ve snu by mě nenapadlo, že zde budu žít po většinu svého života. To, co mě přesvědčilo, abych zůstal, byl pocit, který jsem měl zas a znovu, že by tu mohlo něco vyrůst – a ono skutečně vyrostlo. Pomalu se rozvíjela efektivní organizace, přibývalo stále více představení, tanečníků, turné, úspěšně vznikla baletní škola a německý National Youth Ballet,“ rekapituluje slavný choreograf v editorialu k nové sezoně.

„V naší jubilejní sezóně mám v úmyslu šířit tanec po celém Hamburku a vytvářet prostor k setkávání i mimo operní dům. Před radnicí proběhne baletní gala, v našem baletním centru uspořádáme Den otevřených dveří a také představení Matoušových pašijí v kostele svatého Michala. Na konci sezony zdvojnásobíme festival Hamburger Ballettage. Mám radost, že některá z mých baletních děl uvedou tři hostující soubory ze Stuttgartu, Kodaně a Velkého baletu z Moskvy, které s námi mají přátelské vztahy,“ přibližuje koncept sezony.

Choreograf nechce vytvářet klasickou retrospektivu, ale vrátit se k mnoha svým dílům z minulosti, přepracovat je a znovu obnovit pro současnost (a možná i budoucnost). Tak aby si diváci nevzpomínali nostalgicky na staré časy, ale cítili v představeních novost. Sezonu korunuje balet Dona Nobis Pacem na partituru Mše h moll Johanna Sebastiana Bacha. Bude to prozatím poslední Neumeierova tvorba pro „jeho“ soubor. Jeho tvorba celkově čítá na 169 děl.

Marco Goecke (foto Regina Brocke, Staatsoper Hannover)

Zajímavá je rovněž zpráva o udílení cen Deutsches Tanzpreis, poprvé v historii byla totiž udělena dvěma osobnostem najednou. Michael Freundt, předseda Dachverband Tanz, a Dr. Patrizia Stöckmann, předsedkyně poroty, zdůvodnili rozhodnutí tím, že tanec vyzařuje svou společensky posilující a demokracii podporující sílu ze dvou směrů, a že je proto samozřejmé udělit taneční cenu (zahrnující též 10 000 EUR), jednomu protagonistovi z kamenného souboru a jednomu z nezávislé scény.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments