Týden s tancem

Novinky ze současného tance i baletu (od 9. dubna 2019) jsou tu – z Ústí, Opavy i z Bratislavy a nechybí pozvánka na blížící se výjezd s Divadlem Archa do Hellerau.
Spící krasavice (zdroj Moravské divadlo Olomouc)

Balet v Opavě – premiéra proběhla ve spolupráci s Moravským divadlem Olomouc
V sobotu 6. dubna 2019 uvedl Balet Slezského divadla Opava Spící krasavici, klasický romantický balet z trojlístků nejuváděnějších baletů Petra Iljiče Čajkovského. Na inscenaci se podílí baletní soubor Moravského divadla Olomouc, ve spolupráci obou souborů se do konce sezony bude inscenace hrát ještě osmkrát. Inscenaci nastudovala Hana Vláčilová, režii spolu s ní má Robert Balogh, scénografie se ujal Eduard Přikryl a kostýmy pocházejí z dílny Josefa Jelínka, dirigentem orchestru je Marek Šedivý. Nejbližší uvedení jsou tento týden 9. a 11. dubna 2019.

Na Slovensku se uskuteční festival Nu Dance Fest

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla Nu Dance Fest se uskuteční od 10. do 15. dubna v Bratislavě. Představí se na něm soubory ze Slovenska, Česka a mezinárodní koprodukce, v nichž ostatně často figurují slovenští umělci. Program našel zázemí především v A4 – priestoru súčasnej kultury, ve Štúdiu 12 a komorním kulturním centru Ticho a spol.

To nejhorší, co můžeme umění udělat, je zaškatulkovat ho. Nu Dance Fest 2019 proto představuje široké spektrum současného tance, jaké si je jen možné přát – od angažovaného pohybového divadla, přes konceptuální projekty, performanci, až po abstraktní tanec,“ vysvětluje ředitelka a dramaturgyně festivaluPetra Fornayová. „Současný tanec je kategorie, jejíž definice mnohým není jasná. Je to svět, který se své nejvnitřnější podstaty stírá hranice – pro mnoho z nás zbytečné.“

Program Nu Dance Festu přináší dvě premiéry, první z nich bude nový projekt slovenského tanečníka a choreografa Tomáše Danielise 21 & counting (13. dubna v Štúdiu 12). Danielis v novém představení, které vzniklo jako belgicko-slovensko-rakouská koprodukce, zkoumá téma politické korektnosti na ploše časoprostoru vlastní taneční kariéry. Druhou premiérou bude česko-norsky projekt kfQW / ME-SA: man shaped revised 2019. Ten navazuje na koncept staršího představení norské choreografky Karen Foss, který se v obnovené a doplněné verzi představí na festivalu poprvé.

Čtrnáctý ročník Nu Dance Festu přivítá izraelskou umělkyni Renanu Raz s jejím angažovaným představením Wart a německou skupinu Cocoon Dance s projektem Momentum. Z českých a slovenských tvůrců se představí Yuri Korec, skupiny mimoOs anebo naše Handa Gote. Protor mají dostat i mladé talenty současného tance, kterým je vyhrazena sekce Nu Face 2019, v níž se představí šest nejzajímavějších začínajících tanečníků a choreografů ze Slovenska a Česka. V sekci Nu Dance Junior+ pro mladé publikum se představí slovenské Odivo s inscenací pro děti Aero, Michal Záhora s Výročím a Katarína Brestovanská s temnou pohádkou inspirovanou texty Pavla Dobšinského Indigo. Doprovodný program nabídne workshopy nebo kulatý stůl na téma současné slovenské taneční tvorby a její prezentace.

Balet v Ústí nad Labem uvede Romea a Julii
Severočeské divadlo v Ústí nad Labem uvede v premiéře 12. dubna balet Romeo a Julie na nesmrtelnou hudbu Sergeje Prokofjeva, podle klasické literární předlohy Williama Shakespeara. „Jsem velmi ráda, že jsem byla oslovena Margaritou Pleškovou, uměleckým šéfem ústeckého baletního souboru, ke ztvárnění režie a choreografie tohoto světoznámého titulu. Velice se těším na spolupráci s tanečníky, se kterými jsem měla tu možnost vytvořit loňskou premiéru baletu Peer Gynt & Carmen,“ říká k chystané premiéře choreografka Marika Hanušová. Balet Romeo a Julie tradičně přináší divákům příběh lásky dvou mladých lidí, které okolnosti svárů jejich rodin doženou až k tragickému konci. Výtvarníkem scény a kostýmů je neúnavný výtvarník Josef Jelínek. Příběh lásky bez hranic bude uváděn s nahrávkou.

Rosas danst Rosas (zdroj Divadlo Archa)

S Divadlem Archa do Hellerau
V rámci projektu Moving Audience se návštěvníci Divadla Archa, kterým není cizí cestování na krátkou vzdálenost, mohou vydat ve čtvrtek 18. dubna do drážďanského uměleckého centra Hellerau, jehož je Archa partnerem. Výjezdy, v nichž Archa zajišťuje divákům dopravu na představení, jsou oblíbené. Tentokrát zve na zhlédnutí choreografie Rosas danst Rosas Belgičanky Anny Teresy De Keersmaeker, které vzniklo v roce 1983 a přispělo k její mezinárodní proslulosti, dnes se řadí k přelomům v dějinách postmoderního tance. Rosas danst Rosas rozvíjí minimalismus, na němž stálo už představení Fase (1982). Abstraktní pohyby zde slouží jako základ vrstvené choreografie, která pracuje především s opakováním. Intenzitu tanečních pohybů vyvažují drobná, obyčejná gesta. Rosas danst Rosas je jasně ženské dílo: čtyři tanečnice tančí samy za sebe, stále dokola. S tím spojené vyčerpání a zároveň vytrvalost vytvářejí silné emoční napětí, které z precizní struktury choreografie výrazně vystupuje. Repetitivní, „maximalistická“ hudba Thierryho De Meye a Petera Vermeersche vznikla zároveň s choreografií. Nová produkce představení Rosas danst Rosas bude uvedena ve zcela novém obsazení. Anne Teresa De Keersmaeker vytvořila také doprovodný online projekt Re:Rosas, do kterého se mohli zapojit tancechtiví experimentátoři z celého světa, naučit se fragment choreografie a zveřejnit svou vlastní verzi. Sešlo se přes 400 videí, která budou od 18. dubna k vidění v prostorách divadla v Hellerau. Výlet s Archou stojí 650 korun a startuje o půl páté z nádraží na Florenci.

tYhle, Výš (foto Michal Ureš)

České pohybové divadlo v Německu
Před několika dny v německém Lepzig v Lofft Theater (to podobně jako mnoho dalších současných divadel vzniklo v prostorách industriální haly) představili hned tři tuzemští hosté z oblasti pohybového divadla a nového cirkusu. Ve dnech 4. a 5. dubna to byl soubor Losers Cirque Company s inscenací Walls and Handbags, 6. a 7. dubna se představil se sólovým projektem Pitch Jan Bárta a soubor tYhle s inscenací Výš.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat