Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Na šest metrů vysoké instalaci pracuje sám autor, katalánský tanečník a choreograf Jordi Galí (pravidelný spolupracovník SE.S.TY, několikrát vystupoval na festivalu KoresponDance), společně s dvanácti dobrovolníky z řad umělců i široké veřejnosti několik dní. Vyvrcholení celého projektu se stane součástí komponovaného programu Pavillon Fuller, který zahrnuje kurátorský úvod do principů Pavillonu, finální část jeho stavby jako performance a na závěr i možnost si pod vedením samotného Jordiho Galí některé jeho přístupy vyzkoušet, to vše v zahradách Trojského zámku, kde instalace také na nějakou dobu zůstane. V úterý začíná program v 19 hodin, v neděli v 15 hodin a vstup bude zdarma.

Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA jako organizace působící v oblasti jevištního umění samozřejmě realizuje i aktivity určené pro diváckou veřejnost. Jejich zvláštním mezioborovým projektem je soubor aktivit zahrnutý pod název Tanec v galerii. Kromě například tvůrčího atelieru pro děti zahrnuje pohybové instalace navázané vždy na některou aktuální významnou výstavu či expozici. Projekt je realizován ve spolupráci s Národní galerií v Praze a Galerií hlavního města Prahy. Cyklus sleduje mimo jiné přesvědčení, že tanec je umění přístupné každému, ať už se s ním setká v divadle nebo v nečekaných souvislostech ve veřejném prostoru. Na druhou stranu se tanec v tomto pojetí stává nástrojem nového způsobu vnímání expozic.

Zlatý den Zlaté Prahy (foto archiv festivalu)

Co nabízí Zlatá Praha z oblasti tance

Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha vstoupí letos už do 55. ročníku. Většina programu se odehraje jako v minulých letech na Nové scéně Národního divadla. Filmy, dokumenty, záznamy inscenací, to vše z oblasti hudebně dramatických pořadů od 19. do 22. září nejen ve filmotéce, v níž se promění divadelní foyer. Jde o přehlídku soutěžní, do které se letos přihlásilo 84 snímků (soutěží o tituly Grand Prix Gulden Prague, Český křišťál, Cenu České televize nebo Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin).

Z tanečních je mezi top 20: Akram Khan’s Giselle, záznam neobvyklého zinscenování baletu Giselle ve verzi britského choreografa s indickými kořeny, která vznikla pro English National Ballet; Nijinsky – A Ballet by John Neumeier, tj. inscenace Nižinskij choreografa Johna Neumeiera a jeho hamburské company o životě legendárního tanečníka Václava Nižinského; konečně také záznam legendárního baletu Oněgin Johna Cranka ze Stuttgartu (hlavní role tančí Friedemann Vogel a Alicia Amatriain), inscenace Play/Hra švédského choreografa Alexandra Ekmana, který poprvé spolupracoval s Baletem Pařížské opery a večer současných choreografií z děl Jamese Thierrée; Hofeshe Shechtera, Ivána Péreze a Crystal Piteové. Všechny filmy jsou v kategorii Performing Arts a jde o jevištní díla. Ve finále není žádný dokument ani dílo z žánru dance for camera. Soutěžních snímků je celkem 23 a vyhlášení vítězů proběhne 22. září v rámci večera, který bude jako živý přenos od 20:20 vysílat také ČT art.

Zlatá Praha 2017, finálový večer (foto archiv festivalu)

Tanec zasáhne do programu Zlaté Prahy ještě několikrát. Ve čtvrtek mohou diváci navštívit v historické budově Národního divadla reprízu baletu Chvění v choreografii Petra Zusky (momentálně jsou vypsány pouze dva termíny – 18. a 20. 9.) Ve čtvrtek se ve Studiu Ypsilon koná partnerské představení, které je součástí doprovodného programu – repríza inscenace Varieté Freda A. aneb Chytání větru. Příběh fenomenálního tanečního páru Freda Astaira a Ginger Rogers měl v režii zakladatele a ředitele Ypsilonky Jana Schmida premiéru v lednu 2017. Důležitou roli v inscenaci hraje tanec, aby bylo jeviště rozhýbané a v něčem podobné tehdejšímu zábavnému americkému divadlu, žánrově na pomezí vaudevillu, revue a varieté. Pod choreografií je podepsaný tanečník a pedagog Jan Onder. V pátek se na náměstí Václava Havla (Piazzeta ND) koná Den se Star Dance, a v Klubu Lávka od 19 hodin Tančírna, kde svou současnou tvář představí populární společenské taneční styly: argentinské tango, standardní tance, latinsko-americké tance, salsa a bachata. V sobotu bude tanci a baletu patřit Zlatý den Zlaté Prahy, kterého se na náměstí Václava Havla zúčastní s krátkým vystoupením několik tanečních souborů, taneční konzervatoře i umělci z oblasti pantomimy a nového cirkusu, balet ND chystá dopoledne baletní dílnu, uskuteční se workshop s tanečním souborem 420PEOPLE a další akce. Program trvá od deseti dopoledne do šesti hodin večer. Taneční čísla nebudou chybět ani na programu slavnostního večera přenášeného ČT.

O festivalu Zlatá Praha najdete speciální sekce na webu České televize, kde si můžete prohlédnout katalog videotéky s dalšími snímky věnovanými tanci a baletu včetně nesoutěžních.

Markéta Stránská (foto Vojta Brtnický)

Premiéra ve Studiu ALTA: LeŤ

V úterý 25. září uvede pražské Studio ALTA sólový taneční debut choreografky, performerky a fyzioterapeutky Markéty Stránské s názvem LeŤ, který je inspirován její osobní pohybovou zkušeností – cestou uměleckého ztvárnění poukazuje Markéta Stránská na fakt, že handicap neznamená omezení, nýbrž v sobě nese nové, obohacující možnosti a jedinečné příležitosti, a to jak tělesné, tak i duševní.

Už několik let mě zajímalo, jak nejlépe a co nejtrefněji sdělit a sdílet svou jedinečnou pohybovou zkušenost s každodenním fungováním s jednou nohou, nebo protézou a francouzskými holemi. Od doby, kdy žiju ´pouze´ s jednou nohou se dostávám do různých komunikačních situací na toto téma, a postupně jsem dospěla k závěru, že kde slova nestačí, tam přichází tanec. Profesí jsem fyzioterapeutka a aktivně tančím odmalička. Tanec a pohyb jsou mojí absolutní přirozeností a nejvěrnějším způsobem vyjádření. V rozhodování, zda vytvořit sólový projekt, hrálo důležitou roli zjištění, že má osobní zkušenost je slovy tak nesdělitelná a nepředatelná, že mi nezbývá než ji uchopit jako samostatný tvůrce,“ vysvětluje performerka své inspirace.

  1. 1
  2. 2
  3. 3