Týden s tancem

Ohlédnutí i výhledy v taneční sféře trochu ze široka – připomeneme letošní úspěšný festival Tanec Praha, bilanci baletního souboru Moravského divadla, který v polovině sezony změnil šéfa, pozveme na domácí umělce, kteří se chystají na Letní Letnou, i do Otáčivého hlediště v Českém Krumlově.
Let Me Change Your Name, Tanec Praha 2019, foto Vojtěch Brtnický

Bilance Tance Praha 2019 je příznivá. Už 31. ročník mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla roztančil v červnu Prahu i řadu měst v regionech. Návštěvnost letošního festivalu potvrdila zájem veřejnosti o současný tanec. Celkově festivalový program přilákal přes 7 800 diváků, z toho více než 4 700 v Praze a přes 3 100 v dalších 22 městech a obcích ČR.

Letošní festival nesoucí motto Zvědavost je šance na zážitek představil publiku bohatou díla z Evropy, Asie a Afriky, kromě českého a slovenského tance kulturu dalších 12 zemí. Byly to Belgie, Francie, Ghana, Chorvatsko / Itálie, Indonésie, Izrael, Jižní Korea, Madagaskar, Polsko / Rakousko, Švýcarsko, přičemž z Indonésie a Madagaskaru přijeli umělci za celou historii festivalu poprvé. Letošní ročník nabídl více než 90 akcí v Praze a regionech.

Velký ohlas měla programová řada „Family Friendly“, kde zážitky bylo možné sdílet mezigeneračně, i akce zaměřené specificky na dětské diváky v dramaturgické linii TANEC PRAHA JUNIOR. Spolupráce s Pražským Quadriennale nabídla dramaturgickou linii Czech Dance Focus for PQ+, kde měli prostor čeští umělci.

V Praze nabídl festival celkem 37 akcí. V rámci hlavního programu v Praze měli diváci šanci zhlédnout 22 představení, v divadle Ponec, Hudebním divadle Karlín, v Malé dvoraně Veletržního paláce Národní galerie Praha a v plenéru na Výstavišti. Doprovodný program nabídl letos v Praze celkem 15 akcí zahrnujících workshopy, moderované diskuse včetně tzv. PQ Talks a také Tanec Praha v Přístavu na karlínském břehu Vltavy.

V dalších 22 městech a obcích se celkem odehrálo 56 akcí, z toho 44 představení v rámci hlavního programu, z nichž 18 oživilo venkovní prostory. Doprovodný program zahrnul 10 workshopů a 2 moderované diskuse. Festival měl letos zastávky v Brně, Broumově, Čkyni, Hradci Králové, Chocni, Jihlavě, Karlových Varech, Kladrubech, Liberci, Malovicích, Manětíně, Olomouci, Ostravě, Pardubicích, Písku, Plzni, Svatoboru u Sušice, Táboře, Ústí nad Labem, Varnsdorfu a Volyni.

Bajadéra: Michal Štípa a Nikola Márová (zdroj MDO)

Moravské divadlo Olomouc v listopadu nasadí na repertoár The Beatles Celebration

Moravské divadlo Olomouc zažilo sezonu pod novým vedením, do čela MDO nastoupil ředitel David Gerneš a novým uměleckým šéfem baletu se stal Michal Štípa. Po devíti letech ve funkci byl v listopadu loňského roku odvolán Robert Balogh, novým šéfem se stal dlouholetý první sólista baletu Národního divadla v Praze Michal Štípa. V režii a choreografii Roberta Balogha nastudoval soubor taneční poctu The Beatles Celebration, která se však kvůli komplikacím ohledně poskytnutí licence dočkala pouze premiérového uvedení. Do repertoáru divadla se vrátí v listopadu letošního roku.

S novým uměleckým šéfem nastudoval soubor výpravný balet Bajadéra. „Za největší úspěch uplynulé sezony považuji vydařenou premiéru Bajadéry, kterou tanečníci zvládli skvěle, a věřím, že je to jen začátek dalších velkých úspěchů. Velkou radost mám také z toho, že řada tanečníků na sobě velice tvrdě a pečlivě zapracovala a následně si mohla užít zasloužených ovací publika. Velice si cením každého tanečníka zvlášť, protože v uplynulé sezoně zvládli tři premiéry během jednoho měsíce – vedle Bajadéry jsme chystali projekt Balet Gala a obnovenou premiéru Spící Krasavice pro uvádění v Opavě,“ shrnuje Michal Štípa první půlrok svého působení.

Baletní soubor se v uplynulé sezoně musel obejít bez prvního sólisty Iva Jambora, který byl po operaci kolene v rekonvalescenci. „Letošní prázdniny strávím rehabilitací a vším, co je s ní spojené. Doufám, že do konce roku budu opět fit,“ říká. Po osmnácti letech v souboru se aktivní kariéru rozhodla po letošní sezoně ukončit demisólistka Svatava Pořízková, která ztvárnila výrazné role v inscenacích Marná opatrnost, Oněgin, Carmen, Královna Margot, Maškaráda, Labutí jezero či Three4Dance. S aktivní kariérou v Moravském divadle se loučí rovněž demisólistka baletu, choreografka a taneční mistryně Elena Iliina. Rodačka z Kišiněva působila v olomouckém baletním souboru patnáct let a ztvárnila hlavní ženské role v inscenacích Giselle, Oněgin, Macbeth či Labutí jezero. Po pěti letech opouští soubor Damani Williams. Rodák z britského Leicesteru, který se představil v inscenacích Rusalka, Spartakus, Othello, Louskáček či naposledy Bajadéra, nastupuje od nové sezony do angažmá baletu Slovenského národného divadla v Bratislavě. Sbor baletu pak opouští Zara Brent, Sigrid Glatz, Emanuela Giglio, Daniela Hanelová, Ema Krajčírová, Natalia Polak a Gerardo Guarracino. Nové posily oznámí vedení souboru na začátku příští sezony.

Novou divadelní sezonu v Moravském divadle Olomouc zahájí v neděli 1. září slavnostní galavečer spojený s předáním cen za nejlepší umělecké výkony sezony předchozí. Večerem budou provázet činoherci Jana Posníková a Roman Vencl. Ještě předtím se umělci Moravského divadla Olomouc představí na festivalu Moravské divadelní léto, jehož třetí ročník se uskuteční od 22. do 27. srpna v Olomouci, Křelově a Velké Bystřici.

 

Šípková Růženka v Českém Krumlově

Jihočeské divadlo zve jako každý rok na letní scénu Otáčivého hlediště Český Krumlov. Na programu po dobu prázdnin budou inscenace všech žánrů, baletu bude patřit konec července. V sérii od 24. do 28. července budou večery od půl desáté patřit Šípkové Růžence, baletu P. I Čajkovského v nastudování Jaroslava Slavického. V klasické baletní inscenaci účinkují sólisté Jihočeského divadla, členové Bohemia Baletu i studenti Taneční konzervatoře hl. m. Prahy.

 

Cirk La Putyka, Isole (foto Miroslav Šálek)

La Putyka, Losers, Holektiv a mnoho dalších – Letní Letná uvádí festival české novocirkusové scény

Mezinárodní festival Letní Letná od 14. srpna do 1. září již po šestnácté představí bohatý svět nového cirkusu v jeho nejrůznějších podobách. Vedle zahraničních hvězd se návštěvníkům nabídne i jedinečný pohled do podhoubí české novocirkusové scény. V Letenských sadech se představí čeští umělci několik generací.

I letos se mohou diváci těšit na premiérové představení oblíbených Losers Cirque Company, buodu to Hrdinové. „Téma Hrdinů nás provází již od začátku skupiny Losers Cirque Company. Toto téma jsme dlouho chtěli nějak zpracovat, ale zároveň jsme ho odkládali. Po loňské spolupráci s Danem Špinarem a Radimem Vizvárym na inscenaci Ego jsme se domluvili na větším projektu a téma hrdinství nás všechny oslovilo,“ popisuje principál Losers Cirque Company Petr Horníček. „Projekt se dá popsat jednou větou: Boj o přežití!“ O light design se postará spoluzakladatel Signal festivalu Amar Mulabegovič s Michaelem Bláhou. Diváci kromě novinky uvidí i zmiňované představení Ego anebo jejich starší úspěšné představení Kolaps.

Cirk La Putyka dorazí na Letnou se svou letošní novinkou Isole, která návštěvníky pozve na místo plné radosti a hravosti, překypující rozmanitou hudbou v nejrůznějších podobách. Představení překračující hranice mezi koncertem, divadlem a novým cirkusem bude na Letné k vidění pouze dvakrát. Režie inscenace se ujal Maksim Komaro, umělecký šéf finského souboru Circo Aereo, který s Cirkem La Putyka v minulosti vytvořil již tři úspěšná představení – Slapstick Sonata, Play a Batacchio.

Lukas Blaha a Eva Stará (foto Petr Kiška)

Holektiv představí dobové zpracování příběhu první české pilotky s názvem Božena a VOSTO5 pro změnu vzdá hold Hančovi a Vrbatovi v loutkohereckém představení Slzy ošlehaných mužů. Collective Momentum připravuje nové představení Boreal Normosis, jež je moderním sociálním příběhem, kde se jeviště mění v les, mytologický a pohádkový prostor plný fantazie. Představení kombinuje novocirkusové umění, fyzické divadlo a tanec s dalšími uměleckými žánry. Squadra Sua chystá hned dvě rozverná představení – pojednání O Humoru s praktickými ukázkami a klaunskou pohybovou komedii Absolutely. Feel The Universe Circus Company chystá kousek s názvem Vlez v les, inspirovaný poetikou bajky, okořeněný řemeslností cirkusových technik, výtvarného umění a živé hudby. Brněnská líheň alias Michal Nagy s Irinou Andreevou a Daniel Kvašňovský předvedou svá představení Sutura a Nivó.

Lukas Blaha a Eva Stará rozehrají pohybovou poezii s názvem – tanec a cirkus spojené v jednoduchosti haiku. Autorské představení Goršek vyprávějící legendu o dvou bratrech z mytické Goršecké náhorní plošiny uvede G.N.A.T. Hra pro dva herce a dvě masky rozehrávající na prostoru jedné místnosti tragikomedii plnou lásky a nenávisti, krutosti a přátelství a ponorkové nemoci. Divadlo Víti Marčíka pak přijede s oblíbeným Robinsonem Crusoe. Na program patří také Žonglérská galashow v dramaturgii Bratrů v tricku. I v letošním roce chystají organizátoři několik „pouličních“ představení, které stojí za to vidět. Chybět nebude oblíbená VOSTO5 a jejich Stand’artní kabaret a Bratři v tricku uvedou své populární představení Běžkařská odysea.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat