Týden s tancem

  1. 1
  2. 2

Jsme velmi rádi, že v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Praha, klasika vystupujeme už čtvrtým rokem – poprvé jsme pod jeho hlavičkou tančili v roce 2016 v Martinickém paláci. Pokračující spolupráce si vážíme a na další společná představení se moc těšíme,“ říká Ladislava Jandová, ředitelka Pražského komorního baletu. „S ohledem na velice zdařilé hudební a taneční nastudování první části cyklu Janáčkova díla ‚Po zarostlém chodníčku‘ v roce 2018 jsme se s vedením festivalu rozhodli toto dílo zařadit do programu i letos. Janáčkova hudební předloha byla častou inspirací Pavla Šmoka – autora stejnojmenné choreografie, kterou společně s Kateřinou Dedkovou vytvořil v roce 1998. Druhým prezentovaným dílem bude Dvořákův ‚Slovanský kvartet‘ v choreografii Mária Radačovského a hudebním nastudování sólistů komorní hudby festivalu Ameropa. Spolupráce Pražského komorního baletu a festivalu Praha, Klasika propojuje českou hudbu a taneční umění, medializuje významné české autory a tvůrce a propojuje umění s historickými kulturními památkami.

Mezinárodní umělecký maraton
Sobota 27. července 2019 v 19:00 hodin, kostel sv. Františka, Anežský klášter v Praze

Program:

Benjamin Britten: Simple symphony
Komorní orchestr Ameropa
dirigent Vadim Mazo (USA)

Leoš Janáček: Po zarostlém chodníčku
Úprava pro smyčcový kvartet: Jarmil Burghauser
Hrají: Ada Slivanská a Tomáš Tuláček – housle, Věra Binarová – viola, Peter Mišejka – violoncello
Tančí: sólisté Pražského komorního baletu: Eliška Nováková – Jenůfa, Linda Svidró – Kostelnička, Dominik Vodička – Števo
Choreografie: Pavel Šmok, Kateřina Dedková-Franková

Antonio Vivaldi: Gloria D dur, RV 589
Lucie Silkenová – soprán, Šárka Mistrová – alt
Komorní orchestr Ameropa, smíšený sbor
Dirigent: Tsutomu Masuko (Japonsko)

Vstupné: 300 / 100 Kč (studenti, senioři), předpordej přes goout nebo ViaMusica

Thomas Monckton – The Artist (foto Antti Saukko, zdroj Jatka78)

Jatka78 se stávají producentem: v příštím roce uvedou novou show v režii Thomase Moncktona, je vyhlášen konkurz

Jatka78 vkročí do nové sezóny rázným krokem. Mezinárodní divadelní scéna, která v listopadu 2019 oslaví 5 let existence, si ke svému výročí nadělí vlastní divadelní produkci. Divadlo, které je domácí scénou souborů, jako jsou Cirk La Putyka nebo DEKKADANCERS, se bude v souladu se svojí dramaturgií věnovat žánru nonverbálního a pohybového divadla. V červenci proto Jatka78 vyhlásila konkurz na obsazení do nového představení s pracovním názvem Others. Pro nový projekt režírovaný Thomasem Moncktonem hledají umělce s pohybovými či komediálními schopnostmi.

Navzdory své relativně krátké historii už Jatka78 patří mezi etablovanou mezinárodní scénu, která si získala respekt na domácím i zahraničním poli. Od počátku svého působení do Prahy zvou řadu světových umělců a divadelních souborů, které se do pražských Holešovic pravidelně vracejí. To je případ také Thomase Moncktona, světově uznávaného performera a režiséra, který vyniká v žánru nonverbální komedie. Tento cenami ověnčený novozélandský mim vystoupil na Jatkách78 již 4x (např. The Artist a The Pianist). Nyní se do Prahy vrací v roli režiséra nově připravovaného projektu: „Hledám podivnost, humor a fyzicky zdatné umělce, kteří umí na scéně efektivně fungovat jako součást skupiny i sami o sobě,“ říká.

Konkurz do nové show se na Jatkách78 uskuteční 12. a 13. října 2019. Tvorba představení proběhne ve dvou fázích. První proběhne v Praze 18.–31. května 2020, druhá bude začínat koncem srpna 2020, a bude pokračovat až do premiéry plánované na podzim 2020. Následně je v plánu show v delších blocích reprízovat, jak na Jatkách78, tak i v zahraničí. Uzávěrka přihlášek do konkurzu je 15. září 2019.

„Na svém začátku Jatka78 hostila hotová divadelní představení. Postupně ale začala vystupovat i jako koproducent nových inscenací. Posledním takovým počinem byla jarní premiéra kanadského souboru Barcode Circus Company, který v Praze ve světové premiéře představil inscenaci Sweat & Ink, kde naše divadlo vystupovalo právě jako jeden z koproducentů. K pěti letům našeho fungování chceme udělat i ten další krok a stát se samostatným producentem divadelních inscenací. Ta myšlenka v nás zrála dlouho a v poslední době už jen čekala na to pravé jméno hlavního tvůrce. Thom Monckton byla jasná volba a jsem rádi, že naši nabídku na spolupráci radostně přijal,” doplňuje ředitel Jatek78 Štěpán Kubišta.

Thomas Monckton, oceňovaný umělec a režisér řady komediálních vystoupení z žánru fyzického divadla, pochází z malého městečka na Novém Zélandu, ale svůj domov našel ve Finsku. Již jako malý chlapec si osvojil několik cirkusových disciplín. V 17 letech nastoupil na cirkusovou školu v Christchurch na Novém Zélandu. Později studoval na prestižní škole pohybových umění Ecole Jacques Lecoq v Paříži. Nyní žije v Helsinkách, kde je uměleckým ředitelem Kallo Collective, souboru věnujícímu se fyzickému divadlu a novému cirkusu. Pravidelně také spolupracuje s Circo Aereo, s nímž produkoval představení The Pianist a The Artist. Vystupoval ve více než 20 zemích po celém světě. Jatka78 navštěvuje pravidelně a během svého působení v Praze navázal s touto divadelní scénou velmi úzký kontakt.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat