Týden s tancem

Kam za tancem v srpnu? Ačkoli jsou divadelní prázdniny, i na srpen pro vás máme pozvánky na některá taneční a baletní vystoupení: Tanec na Prague Pride, festival Siraex, baletní gala na zámku Plumlov nebo brněnský Letní baletní koktejl

Tanec na Prague Pride

Již tradičně se v rámci festivalu Prague Pride objeví i taneční performance. V pátek 9. srpna od 21 hodin na Střeleckém ostrově proběhne repríza choreografie Karen Voss Man Shape. Původní sólová choreografie pro tanečníka Daniela Račka se transformovala v choreografii pro muže a ženu, v níž každý z performerů tančí stejné pohybové sekvence, ale diváci mohou obdivovat odlišnou energii, kterou do své interpretace vkládají. Choreografka se zabývá otázkou mužství a toho, co je či není maskulinní. Vedle Daniela Račka vystupuje v performanci Martina Hajdyla Lacová. Premiéra této podoby choreografie ve formě dvojitého sóla se uskutečnila letos 17. května ve Studiu ALTA, je uváděna pod hlavičkou souboru Me-Sa.

 

Taneční festival Siraex

Taneční festival Siraex je dlouholetou letní akcí, která probíhá v Klášterci nad Ohří, letos od 14. do 17. srpna. Organizace vychází z oblasti scénického tance, ale festival přesahuje formát přehlídky zájmového tanečního umění. Zahrnuje workshopy, představení neprofesionálních souborů, ale také slavnostní gala za účasti profesionálních tanečníků. Zahajovací představení první večer představí mladé tvůrce nejen z Česka, ale také ze zahraničí. Divákům by neměl ujít galavečer 16. srpna, na kterém vystoupí členové baletu Národního divadla Brno, Pražského komorního baletu a 420PEOPLE a Petra Hájková uvede choreografii 1000 jeřábů. Ve večeru 17. srpna se dostane ke slovu i nový cirkus. Program se koná v areálu zámku Klášterec nad Ohří.

Martin Talaga: SOMA #8 – Praha 6. dubna 2018 (zdroj Česká taneční platforma, foto Vojtěch Brtnický)

Martin Talaga uvádí další ze série performancí SOMA

Už s číslem 35 a opět v netradičním prostoru – 14. srpna od 19 hodin v pražské Invalidovně. Fundamentálním prvkem každého představení ze série SOMA je samotné lidské tělo, ve vší své kráse a ošklivosti. Pohybový slovník představení je postaven na fyzických možnostech a hranicích. Co všechno je tělo schopné vyjádřit, kde jsou jeho limity? Často v kontrastu s prostředím, které obvykle nepředstavuje divadelní prostor určený k tanci (nezřídka jde o galerie, výstavní prostory), vždy vzniká nová výpověď o křehkosti lidského těla a našem vztahu k němu.


Zahájení festivalu Věčná naděje

V neděli 18. srpna se od 17 hodin v Praze v prostorách HAMU (Sál Martinů) koná slavnostní zahájení druhého ročníku festivalu Věčná naděje. Na prvním festivalovém koncertu zazní v podání Virtuosi Brunenses Smyčcové trio pro housle, violu a violoncello od Gideona Kleina a dále Passacaglia a Fuga pro smyčcové trio od Hanse Krásy. Prvně jmenovaná poslouží jako hudební předloha baletního představení. Obsazení je následující: Smyčcové trio Virtuosi Brunenses – Lukáš Mik (housle), Stanislav Vacek (viola), Katarína Madariová (violoncello), zatančí sólisté Baletu Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni. Mezinárodní hudební festival se koná do 25. srpna, více na www.vecnanadeje.org. Soustředí se na hudbu Gustava Mahlera a terezínských skladatelů.

Festival věnovaný Gustavu Mahlerovi v Evropě chyběl a tvorba autorů Viktora Ullmanna, Gideona Kleina, Hanse Krásy, Pavla Haase zůstává stále nedoceněna. Program je doplňován o díla dalších českých a světových hudebních velikánů a reaguje na aktuální výročí a události. Nedílnou součástí festivalu je aktivní spolupráce s Institutem terezínských autorů; postupné vydávání jejich redigovaného díla spojené s živou interpretací je dalším cílem festivalu. Genius loci Prahy a Terezína – a jejich propojení – umocňuje emotivní rozměr německé, židovské a české kulturní tradice. Poselstvím festivalu je mimořádná lidskost a naděje vyvěrající ze středoevropské kulturní historie. Mapuje český, židovský a německý fenomén dvou minulých století.

 

Bajadéra: Michal Štípa a Nikola Márová (zdroj MDO)

Baletní gala na zámku Plumlov

Plumlovský zámek připravuje na poslední srpnový víkend netradiční program. I letos zde proběhne unikátní charitativní projekt Baletní Galavečer pod širým nebem s výběrem oblíbených čísel ze světových baletů na podporu revitalizace této kulturní památky. Program proběhne v režii a choreografii šéfa olomouckého baletního souboru Michala Štípy a v podání baletního souboru Moravského divadla Olomouc. Uskuteční se v sobotu 31. srpna ve 20 hodin přímo na zámku Plumlov. Tento unikátní projekt spojující krásu plumlovského zámku s krásou tanečního umění byl vytvořen ve spolupráci s baletním souborem Moravského divadla Olomouc za finančního přispění Olomouckého kraje.

Publikum uvidí výběr z nejznámějších scén z klasických, neoklasických i moderních baletů, mimo jiné ukázku z Bajadéry a z komponovaného projektu Baletu Gala, jehož uvedení proběhlo také tuto sezonu na půdě Moravského divadla pod vedením Michala Štípy, který v inscenaci osobně účinkuje se svou dlouholetou partnerkou z pražského Národního divadla Nikolou Márovou. Galavečer bude doplněn také o variace moderní i klasické nových členů baletního souboru Moravského divadla Olomouc.

Výjimečnost tohoto projektu tkví také v tom, že pro tento účel bude na nádvoří zámku postaveno speciální jeviště a hlediště, využívající dominantu nasvíceného zámku jako kulisu celého představení. V případě nepříznivého počasí budou k dispozici pláštěnky. Pro diváky bude zajištěno i malé pohoštění na nádvoří zámku. Zámek se nachází ve městě Plumlově, které leží 8 km od Prostějova na úpatí Drahanské vrchoviny.

 

Walking Mad (zdroj Balet NdB, foto Ctibor Bachratý 2019)

Letní baletní koktejl 2019

Na přelomu srpna a září uvítá diváky Balet NdB se svým letním programem. Minulý rok vystupoval na historickém nádvoří hradu Špilberk, ale letos opět vrací do unikátního prostoru Biskupského dvora. Biskupský dvůr patří k nejkouzelnějším místům historické části města Brna a genius loci tohoto nádvoří s úžasným výhledem na katedrálu Petrov je sám o sobě nádhernou kulisou i bez představení.

Balet NdB zde ale představení nabídne: program složený z fragmentů klasického i současného repertoáru, např. pas de deux z baletů Labutí jezero a Spící krasavice P. I. Čajkovského, Giselle A. Ch. Adama, či Bajadéra L. Minkuse, stejně jako na choreografické miniatury Barbory Bielkové s názvem Duality nebo Irreconcilable Uladzimira Ivanoua, které vznikly pro letošní Choreografický ateliér Baletu NdB. Vrcholem večera bude skvělá choreografie Johana Ingera, dnes již světově uznávaného tvůrce, kterou soubor uvedl na jaře v české premiéře – Walking Mad na hudbu slavného Bolera Maurice Ravela. Toto letní gala se uskuteční 30. a 31. srpna od 20 hodin, v neděli 1. září od 17 hodin (rodinné představení se zvýhodněným vstupným) a ještě v pondělí 2. září od 20 hodin.

 

Kouzelný cirkus (zdroj archiv Laterny magiky, foto Petr Našic)

Laterna magika v srpnu

V srpnu začíná hrát také jeden ze souborů Národního divadla Laterna magika, svou sezonu jako obvykle zahajuje brzy. Nejprve uvede 23. a 24. srpna svou repertoárovou stálici Kouzelný cirkus, který je uváděn 42 let přes přestávky a stále se zájmem domácího i zahraničního publika. Od 29. do 31. srpna je pak na repertoáru letošní novinka Zahrada, která je určena pro rodinné publikum a na konci léta slibuje navodit vzpomínky na právě uplynulá letní dobrodružství.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat