Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Ve Stavovském divadle se bude konat také premiéra baletu Leonce & Lena. Uskuteční se 30. listopadu, jedná se o inscenaci německého choreografa Christiana Spucka na hudbu Johanna Strausse, Bernda Aloise Zimmermanna, Martina Donnera a Alfreda Schnittkeho. Scéna a kostýmy Emma Ryott. Christian Spuck vytvořil balet Leonce a Lena v roce 2008 pro Aalto Theater v Essenu podle literární předlohy německého spisovatele Georga Büchnera z roku 1836. Pohádka založená na satirické komedii vypráví příběh melancholického, stále zasněného Leonce, prince z království Poppo a krásné Leny, princezny z Pipi, kteří byli svými rodiči od narození zaslíbeni v manželství. Oba dva se proti rozhodnutí královských otců vzbouří. V předvečer svatby nezávisle na sobě uprchnou do Itálie, kde se nepoznáni v opuštěném hostinci do sebe zamilují. Po návratu do království Poppo je sice odhalena jejich identita, ale Leonce a Lena již neberou svůj sňatek jako zvůli rodičů, ale jako zásah vyšší prozřetelnosti a přijímají své předurčené místo jako král a královna.

John Cranko: Oněgin – Zuzana Susová (Taťána), Alexandre Katsapov (Oněgin) – ND Praha 2005 (zdroj ND Praha / foto Hana Smejkalová)

Na scéně Státní opery se 21. května představí divákům unikátní verze baletu P. I. Čajkovského Spící krasavice. Balet na motivy známé pohádky Charlese Perraulta patří k základním kamenům světového baletního repertoáru a je považována za nejdokonalejší ze všech baletních opusů P. I. Čajkovského. Balet Národního divadla uvede poprvé ve svém repertoáru půvabnou verzi slavné brazilské primabaleríny a choreografky Marcii Haydée, kterou vytvořila v roce 1987 pro Stuttgartský balet. Proslulá inscenace slibuje vše, co lze očekávat od velkého klasického titulu: dramatický příběh se šťastným koncem, velkolepé taneční party, bravurní výkony sólistů, výpravnou scénu a kostýmy.

Nezapomeneme ani na obnovené premiéry. Dne 20. února se v historické budově bude konat obnovená premiéra proslulého baletu Johna Cranka Oněgin. Balet Národního divadla jej uváděl v letech 2005–2012, v hlavních rolích se vystřídala plejáda vynikajících sólistů. Hudba P. I. Čajkovského v úpravě Kurt-Heinz Stolze a dramatický děj vystavěný kolem několika ústředních duetů okouzlují už od roku 1965, kdy mělo toto dílo premiéru ve Stuttgartu. A 6. června se na scénu vrátí také velmi oblíbený Čarodějův učen skladatele Zbyňka Matějů, choreografa Jana Kodeta a režisérského dua SKUTR.

Balet ND on Tour: Hned na konci srpna (29. srpna – 1. září) odjíždí tanečníci na turné do dvou finských měst Lappenranta a Tampere na baletní Gala, které organizuje známý finský tanečník, baletní mistr, pedagog a umělecký ředitel Juhani Teräsvuori, kde představí choreografie Aspect Katarzyny Kozielské a Vertigo Maura Bigonzettiho. V dnech 23. – 30. září reprezentují Národní divadlo v korejském Soulu, kde vystoupí společně s Korejským národním baletem v komponovaném večeru věnovanému choreografiím Jiřího Kyliána. Gods & Dogs bude tak první premiérou tohoto avantgardního díla v českém podání v Koreji. Do třetice vyjíždí soubor Baletu ND na velké turné po Číně v době od 7. října do 3. listopadu. Romantický balet La Bayadere choreografa Javiera Torrese uvidí diváci v pěti čínských městech Nanjingu, Zhuhai, Shenzenu, Shanghai a Beijingu. Kromě tohoto velkobaletu vystoupí tanečníci ve speciálně komponovaném Baletu Gala z klasických i moderních choreografií.

Laterna magika: Zahrada (foto: Serghei Gherciu)

Laterna magika ve spolupráci s Baletem ND

Na Nové scéně Národního divadla bude mít 2. dubna premiéru taneční inscenace pod hlavičkou Laterny magiky. V choreografii Jana Kodeta a v režii dua SKUTR vzniká nová inscenace s názvem Bon Appétit, která bude společným projektem Laterny magiky a Baletu ND. Hudbu složil Ivan Acher, scéna je díle výtvarníka Jakuba Kopeckého, kostýmy Simony Rybákové. „Život je jako stůl, na kterém leží tisíce mističek. V každé je něco jiného: láska, barva, chuť, vůně. Koho? Partnera? Místa? Města? Cesty? Život je vášeň. Vášeň po tom stole, po těch miskách. A je jen na vás, po čem sáhnete. Restaurace Svět se pro vás právě otevírá!

 

Národní divadlo Brno

Sezona 2019/20 bude jubilejní 100. sezonou souboru Baletu NdB. Sto let, která obsahují slavné periody souboru i výkony a tvorbu mimořádných uměleckých osobností. Bude se vzpomínat na všechny, kteří budovali a vytvářeli tradici a dobré jméno Baletu NdB. Zároveň s sezona odstartuje už druhé pětileté funkční období uměleckého šéfa Mária Radačovského, za jehož působení byl obohacen repertoár o jména světových choreografů, jako jsou Jiří Kylián, Nacho Duato nebo George Balanchine. V nadcházející sezoně bude dovršena obnova klasického repertoáru, vzniknou kusy vytvořené přímo pro soubor a rozšíří se nabídku baletů v Mahenově divadle. Pokračovat budou projekty Balet Gala, Charity Awards Gala, Choreografický ateliér, oslavy Mezinárodního dne tance nebo Open Air představení na Biskupském dvoře.

Mário Radačovský, umělecký šéf souboru Baletu NdB, přibližuje premiéry: „Mou druhou pětiletku začneme opět velkou produkcí, obnovenou premiérou Minkusova baletu Bajadéra. Ukončíme tak výtvarnou obnovu našeho klasického repertoáru, který se znovu bude pyšnit krásnými inscenacemi. Další premiérou bude originální kreace talentované a evropsky uznávané choreografky Valentiny Turcu z Chorvatska. Její Dáma s kaméliemi v Janáčkově divadle odstartuje období, ve kterém se budeme v Baletu NdB více soustředit na původní tvorbu. Poslední premiérou sezony pokročíme ve spolupráci s mariborským baletem, respektive s jeho uměleckým šéfem Edwardem Clugem. Uvedeme jeho nejslavnější choreografii Radio and Juliet na shakespearovské téma s hudbou rockové kapely Radiohead. Osobně doufám, že od uznávaného choreografa budeme mít v blízké budoucnosti i původní choreografii vytvořenou přímo pro náš soubor.

P. I. Čajkovskij: Louskáček, Balet Národního divadla Brno (foto Ctibor Bachratý)

Minkusova Bajadéra v choreografii Jaroslava Slavického podle Maria Petipy bude mít obnovenou premiéru 18. října v Janáčkově divadle. Novou scénu vytvořil Marek Hollý, kostýmy jsou stále dílem našeho předního baletního výtvarníka Josefa Jelínka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Mohlo by vás zajímat