Týden s tancem

  1. 1
  2. 2

Umělecké uskupení Tantehorse se představuje v roli kurátora, iniciujícího kritický dialog mezi tvůrci tanečního divadla a veřejností, v sérii projektů zastřešených pod názvem Emergency Dances. Jedná se o sérii originálních tanečních děl pohybujících se na hranici tance a aktivismu, performance a experimentu, komunikující palčivá témata současnosti. První z večerů se nese v duchu tématu Patologie médií a uskuteční se v premiéře 25. září od 20 hodin v Paláci Akropolis.

Johana Pocková se Sabinou Bočkovou uvedou choreografii Jáma Lvová, která se zabývá mediální manipulací z pozice média samotného. Dvě performerky se stanou ztělesněním fyzických a vizuálních obrazů mediálního prostoru a budou zkoumat jeho emocionální tlak na pozorovatele.

Denisa Musilová představí performance s názvem ENTENTIKY, popisovanou jako „reality show a experiment vytrvalosti v jednom“. V něm se zaměřuje na důsledky psychické a fyzické zátěže způsobené extrémní záplavou a sledováním zpráv – nemocí zvanou Headline Stress Disorder. Choreografka pro své performerky Annu Benhákovou a Ivetu Krmelovou připravila simulaci stresové aktivity, která se bude odehrávat v přímém přenosu, částečně online a částečně přímo před zraky diváků. Obě díla proběhnou v premiéře a po jejich skončení se bude konat diskuze na téma „Jak číst tanec“, moderovaná filosofkou a teoretičkou performance Alicí Koubovou.

Jsou to urgentní choreografie, vycházející z určitého hraničního stavu jedince, z okamžiku emergency. Svým zpracováním a intenzitou sdělení nenechávají diváka chladným, nutí ho k osobní angažovanosti. Tanečnice jsou ve stavu ’pohotovosti’,“ říká o prvním díle série Emergency Dances I. Miřenka Čechová, tentokrát v roli taneční kurátorky. Ta si ke spolupráci přizvala právě filosofku Alici Koubovou, která je odbornicí na filosofii performance, jež povede s umělkyněmi a diváky následnou diskusi. Jejím cílem je povzbudit diváky k vlastnímu uvažování a rozšířit jejich horizont chápání tanečního divadla.

V posledních třech letech se soubor Tantehorse zaměřuje na projekty propojující angažovaná společenská témata se současným tancem a divadlem, a to jak v divadelních, tak i nedivadelních prostorech, které tím zviditelňuje. Stěžejním pro Tantehorse je vedení kritického dialogu mezi umělci a veřejností a umělecký rozvoj mladých tvůrců, zabývajících se kritickou reflexí umění ve společnosti. Tantehorse nadále vytváří projekty v netradičních divadelních formátech (jako např. Osudety, !O! – Family Therapy, Momentum…), iniciuje dialog mezi tanečníky a výtvarníky konceptuálního a angažovaného umění a pokračuje v laboratorní  lince zkoumající hranice fyzického, tanečního a experimentálního  divadla.

Ostravský balet zve na neobvyklou tančírnu

Na neobvyklé místo zve své příznivce baletní soubor NDM v Ostravě – zatančit si 20. září ve 20 hodin do baru Ve Dvanáctce. Tančírna v rytmu argentinského tanga: „Přijďte se naučit základy tohoto vášnivého tance a možná i kousek choreografie přímo z inscenace All That Jazz, Rock, Blues, kterou můžete vidět na prknech NDM. Tango nás zavede do různých dob a míst, mnohdy exotických, a nebude chybět ani dráždivost mimořádného smyslového zážitku příznačná pro živý moderní tanec. A pokud počasí a okolnosti dovolí, roztančíme možná celou divadelní ulici!“ Inscenace All That Jazz, Rock, Blues se ostatně loučí, poslední dvě reprízy se uskuteční 8. října a 30. listopadu tohoto roku v Divadle Jiřího Myrona.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat