Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Martin Talaga je tanečník, choreograf a performer v oblasti současného tance a fyzického divadla, zajímá se také o experimentální a vizuální díla a lidové tance. Během svých studií a profesionální kariéry měl možnost spolupracovat s různými choreografy, divadelními režiséry a soubory. Jako choreograf je autorem několika úspěšných inscenací. Za projekt SOMA získal ocenění Objev roku a Taneční inscenace roku na festivalu Česká taneční platforma 2018. Ocenění se stalo pro Talagu příležitostí k vytvoření nového díla.

Martin Talaga: SOMA #9 – Praha 6. dubna 2018 (zdroj Česká taneční platforma, foto Vojtěch Brtnický)

Národní divadlo Brno připravuje baletní gala ke 100. výročí baletního souboru
Na 25. ledna chystá ND Brno v Janáčkově divadle baletní galakoncert s hvězdami z Moskvy, St. Petěrburgu, Londýna, Vídně nebo Amsterodamu, vstupenky jsou k dispozici od minulého týdne. Balet Národního divadla Brno oslavil v této sezoně 100 let své existence na kulturní mapě Evropy. „Rádi bychom vzdali poctu generacím interpretů a tvůrců spojených s naším souborem, kteří vytvářeli jeho bohatou a slavnou tradici,“ uvádějí zástupci souboru. V programu by měli vystoupit hosté z Velkého divadla v Moskvě, Mariinského divadla v Sankt Petěrburgu, Vídeňského státního baletu, Královského baletu v Londýně nebo z Holandského národního baletu v Amsterdamu po boku se sólisty z národních divadel z Prahy, Bratislavy a Brna v klasických pas de deux i současných choreografiích. Podrobnosti o programu by měly být brzy zveřejněny.

Choreografický koučink v roce 2018 (zdroj Se.s.ta, foto Michal Hančovský)

Centrum choreografického rozvoje Se.s.ta nabízí další rezidence a semináře
Seminář GO TO EUROPE! 2020
se bude konat v Zámku Žďár nad Sázavou od 16. do 19. července, kdy také proběhne další ročník festivalu KoresponDance. Jedná se o teoretický i praktický seminář na téma self-promotion a networking pro všechny umělce, kteří chtějí, aby o nich bylo slyšet. Hlásit se mohou také produkční, studenti i zájemci z široké veřejnosti. Italská lektorka Mara Serina blíže seznámí účastníky s evropskou paletou tanečních festivalů a platforem, pomůže jim v dovednostech jako je příprava kvalitní prezentace představení, práce se sociálními sítěmi, prezentace práce ředitelům festivalů a institucím v různých kontextech apod. Seminář bude mít celkem 20 hodin ve čtyřech dnech je určen pouze pro předem přihlášené zájemce.
Tématické okruhy semináře: Festivaly a platformy, přehled nejvýznamnějších evropských tanečních festivalů a platforem, jejich charakteristika. Představení zajímavých míst, kde můžete jako choreograf nebo company vystoupit se svým projektem, shrnutí všech benefitů, které efektivní účast přináší a jak ji maximálně využít / Jak mohu prezentovat svou práci řediteli festivalu? / Jak se prezentovat v situaci jeden na jednoho a jak skupině? Dvě formy: Speed meeting a prezentace před skupinou na konkrétní otázku. / Jak vytvořit kvalitní prezentační materiály.

Rezidenční program 2020 poskytuje umělcům komplexní zázemí pro výzkum nebo přípravu představení. Pro české tvůrce navíc Se.s.ta otevírá možnost financování rezidence z nového Fondu KoresponDance. Pro rok 2020 tedy opět nabízí rezidenční program v areálu Zámku Žďár nad Sázavou. V rámci programu poskytuje umělcům zázemí pro přípravu představení, čas na výzkum, prostor k setkání a sdílení otázek i zkušeností. Prioritně chce Se.s.ta podporovat choreografy, ale organizátoři jsou otevřeni i tvůrčím projektům z oblasti divadla, literatury, hudby, cirkusu. Hostí též mezikulturní setkání umělců ze zahraničí s českými tvůrci.
Zájemci mohou přihlašovat své projekty a současně žádat o podporu z Fondu KoresponDance. Vybraní umělci dostanou celou rezidenci zdarma včetně cestovného a diet. Rezidenční program otevírá zájemcům prostory zámeckého areálu Žďár nad Sázavou. Jedinečný komplex bývalého kláštera s blízkým okolím představuje zcela unikátní krajinný a urbanistický barokní celek.
Komu je rezidence určena: tvůrčím projektům z oblasti současného tance, nového cirkusu, pohybového divadla, případně z oblasti autorského divadla, literatury, hudby apod. / české i mezinárodní projekty / mezioborové projekty / jak pro projekty ve fázi výzkumu, tak pro přípravu představení

Choreografický koučink v roce 2016 (zdroj Se.s.ta, foto Dragan Dragin)

FOND KoresponDance otevírá možnost financování uměleckých rezidencí ve Žďáru nad Sázavou. Jediné kritérium pro žádost o stipendium je umělecké působení v České republice, další výběr z uchazečů proběhne na základě hlasování poroty ve složení: Lucie Dercsényiová (Taneční aktuality), Lucia Kašiarová (Studio ALTA), Marie Kinsky (SE.S.TA), Martina Schutová (Muzeum nové generace, Zámek Žďár), Adriana Světlíková (Nová síť). Stipendium zahrnuje pokrytí nákladů na rezidenční pobyt, cestovné do Žďáru nad Sázavou (v rámci ČR), diety.

Rezidence pro choreografy s koučinkem 2020 s Kathy Casey (CA) a Alice Chauchat (FR/DE) proběhne od 19. do 27. srpna v Praze. Přihlášky se přijímají do 28. února. Cílem Rezidence s koučinkem je provázet a podporovat práci rozvíjejících se choreografů a poskytovat jim reflexi k jejich vznikajícímu dílu. Rezidence také funguje jako platforma spoluvytvářející diskurz v oblasti současného tance, umění a života, který odráží českou i mezinárodní taneční a uměleckou scénu. Rezidence se nezaměřuje na formování profesionálních tanečníků, ani na řízení estetiky výrazu, spíše chce podpořit výzkum nebo znovuobjevení variabilních způsobů choreografické práce a neobvyklých způsobů vyjadřování uměleckého záměru. Rezidenční pobyt má formu dialogu mezi choreografy a hostujícími kouči, kteří rezidenty vedou v jejich umělecké práci.
Rezidence trvá deset dní, a kromě intenzivní práce choreografa s koučem zahrnuje přednášky a každodenní zpětné vazby, společné diskuse a vzájemné prezentace uměleckých procesů v rámci otevřených zkoušek i veřejných prezentací. Jak veřejné prezentace, tak společné diskuse nabízejí umělcům možnost konfrontovat a sdílet svou práci s potenciálním publikem. Každý rok se rezidence účastní několik českých choreografů, kteří pak zpravidla úspěšně uvedou premiéru svého projektu a často jsou na základě spolupráce s koučem zváni do zahraničí. Umělci a projekty, na kterých na Rezidenci pro choreografy s koučinkem pracovali, se také často dostávají do výběrů v rámci prestižních událostí jako je Česká taneční platforma, Pražské Quadriennale apod.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat