Týden s tancem

  1. 1
  2. 2

Nová inscenace bude vznikat v několika fázích na ose Brno – Chemnitz – Praha od konce března do září 2020. Tvůrčí práce bude zahrnovat uvedení outdoorové performance 29. 5. v programu Meeting Brno Festivalu a bude ukončena premiérami v září v divadle Ponec v Praze, v Buran Teatr v Brně (obě v rámci Next Wave Festivalu) a v divadle Komplex v německém Chemnitz.

Jiří Kylián (zdroj Balet ND / Česká televize)

Na ČT art premiéra dokumentu Jeden rok v životě Jiřího Kyliána
Česká televize ve spolupráci s režisérem Martinem Kubalou vytvořila časosběrný dokument s názvem Jeden rok v životě choreografa Jiřího Kyliána, který bude mít svou premiéru 11. 12. 2019 ve 20.20 na ČT art. Zajímavý vhled do života Jiřího Kyliána na pozadí dvou velkých událostí: udělení rytířského řádu francouzské Akademie krásných umění a slavnostní premiéry KYLIÁN: Mosty času v Národním divadle, je velmi inspirativní výpovědí tohoto tvůrce, umělce a člověka – filozofa.

Pojďme na tanec! – choreografie VerTeDance – fotografie ze zkoušky (zdroj archiv autorky / foto Vojtěch Brtnický)

Dvě derniéry tvůrčího dua Tejnorová – Ondrová, 11. a 12. 12.: Studio ALTA a divadlo PONEC
Na podzim se na našich nezávislých scénách objevila řada premiérových projektů, proto také některé zase ustupují. Ve Studiu ALTA se zítra bude naposledy tančit choreografie Nothing Sad v režii Petry Tejnorové, velmi volně inspirovaná esejí Johannese Keplera O šestiúhelné sněhové vločce. Zároveň v divadle Ponec bude druhý den už naposledy k vidění inscenace Pojďme na tanec!, která vznikla také pod vedením Petry Tejnorové. Obě choreografie měly premiéru ještě pod hlavičkou souboru VerTeDance. Pojďme na tanec! byl skutečně manuálem pro diváka, který není obeznámený se současným tancem a kvality této inscenace byly nesporné. Skrze osobní historii každého z alternujících performerů (Tereza Ondrová, Helena Arenbergerová, Martin Talaga, Helena Araújo, Halka Třešnáková) se publikum skutečně mohlo nenásilnou formou seznámit se současným tancem a některými jeho podobami a myšlenkami, aniž by bylo představení podbízivé nebo okatě naučné. Této inscenace opravdu škoda bude.

Cooltour Ostrava (foto archiv 2014)

Rezidenční program MOVE Ostrava Residency Programme
MOVE Ostrava, který je součástí Kulturního centra Cooltour Ostrava z.ú., vyhlašuje výzvu k předkládání žádostí o poskytnutí rezidenčních pobytů na rok 2020. Od roku 2014, kdy MOVE Ostrava vznikl, poskytl již desítky rezidenčních pobytů umělcům, kteří prostory využívali v různých fázích přípravného procesu od prvních hledání pohybového materiálu až po dokončování světelných a technických detailů. Po dobu rezidence také mohou navštěvovat kulturní akce MOVE Ostrava zdarma a pořádané workshopy s výraznou slevou. Někteří performeři si pak prostory oblíbili natolik, že se vrací pravidelně, někdy i vícekrát do roka. Svým rezidentům se MOVE Ostrava snaží poskytnout mediální prostor a zprostředkovat kontakty pro usnadnění další komunikace a nabízení repríz představení.

Deadline: 15. 12. 2019, zaslané žádosti budou posouzeny a výsledky budou vyhlášeny do 19. 12. 2019.

Podmínkou je v průběhu rezidence uspořádat ukázku Work in Progress nebo workshop pro veřejnost nebo místní taneční scénu dle dohody, samozřejmě uvádět informace o podpoře ze strany Kulturního centra Cooltour a MOVE Ostrava na materiálech k představení, a také nabídnout představení po jeho dokončení k zařazení do dramaturgie Kulturního centra Cooltour, pokud představení vznikne (není myšleno zdarma)

MOVE Ostrava nabízí dva rezidenční programy: Velký rezidenční program představuje v dohodnutém termínu k dispozici prostory „Nové scény“ kulturního centra Cooltour. Dle dohody mu bude poskytnuta osvětlovací a ozvučovací technika, baletizol (dancefloor) a další vybavení dle potřeby. V prostoru jsou vazníky, na kterých se běžně vyučuje závěsná akrobacie. Termín rezidence je červenec až září 2020. Malý rezidenční program poskytuje taneční sál se zrcadly, baletními tyčemi a ozvučovací technikou, podlaha sálu je pokryta dřevěnými deskami a baletizolem. Sál je možno využívat mimo časy pravidelných lekcí a víkendových seminářů. Termín rezidence je leden až prosinec 2020. veškeré informace jsou dostupné na webových stránkách centra Cooltour.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat