Týden s tancem

  1. 1
  2. 2

V průběhu festivalu se v Cirqueonu – centru pro nový cirkus uskuteční tři workshopy vedené umělci, kteří se představí v hlavním programu. Mikrobatika – pozemní akrobacie (11.–12. 2. | 10:00–14:00) je akrobatický workshop s Winstonem Reynoldsem, který se 10 let věnuje akrobatickému tréninku a podělí se o své současné názory a možnosti, jak přistupovat ke způsobu pohybu. Jeho pohybová praxe vychází z akrobacie, pracovat ale bude i s dalšími tématy. Čínská tyč s Benjaminem „Monkim“ Kuitenbrouwerem (13.–14. 2. | 10:00–14:00) je workshop pro mírně pokročilé a pokročilé na čínské tyči, k vyzkoušení bude i technika dvojité čínské tyče. Žonglování s Jayem Gilliganem (15.–16. 2. | 10:00–14:00) je dvoudenní masterclass hvězdy světového žonglování, ve které představí současné, špičkové, moderní i experimentální žonglérské techniky z celého světa se zaměřením na skandinávské trendy. Ve workshopu se zaměří na koncepty a nápady prostřednictvím jednoduchých triků, které se zvládne naučit každý. Masteclass je určena pro všechny úrovně.

Balet ND Brno – zkoušky k baletu Dáma s kaméliemi (foto Kuba Jíra)

Balet Národního divadla Brno zkouší Dámu s kaméliemi
Nejbližší premiéra brněnského baletního souboru, Dáma s kaméliemi, se bude konat za necelý měsíc, jde o inscenaci, která vzniká tanečníkům přímo na tělo. Chystá ji choreografka Valentina Turcu, rodačka ze Záhřebu, která byla členkou slavného souboru Béjar Ballet Lausanne. Vynikala nejen jako tanečnice, v oblasti svého regionu je uznávaná jako choreografka, vytvořila již přes 40 choreografií a inscenací.

Balet NdB jsem měla možnost poprvé vidět v Chorvatském národním divadle v roce 2018 a když mě umělecký šéf Mário Radačovský oslovil, jestli bych pro tyto tanečníky vytvořila balet, hned jsem věděla! DÁMA S KAMÉLIEMI! Cítila jsem okamžitou inspiraci, chtěla jsem začít tvořit právě teď a tady… Tanečníci Baletu NdB jsou silní jako soubor, jako tým, ale každý z nich má svůj vlastní podpis. To nadmíru respektuji… Naše představení je dynamické, má filmové tempo… Zapojujeme diváky do děje pomocí pocitů jako je velká ztráta, láska, vášeň a bolest. A děláme to upřímně. Bez blafování,“ slibuje. Foto ze zkoušek: Kuba Jíra

Dominik Vodička v české edici časopisu Forbes – 30 pod 30
Třicet talentovaných Čechů pod 30 let, kteří již významným způsobem vynikli ve svém oboru, je žebříček, který vytváří i v Čechách redakce časopisu Forbes. Jejich úspěch má být motivací a inspirací ostatním (bez rozdílu věku). V této třicítce úspěšných mladých nyní figuruje i sólista Pražského komorního baletu Dominik Vodička, který se v teprve 23 letech stal držitelem ceny Thálie. Je pravděpodobné, že média si jej všimla především jako vítěze populární soutěže StarDance, v níž ho sledovali diváci České televize po řadu měsíců a kde zvítězil jako tanečník ve dvojici s herečkou Veronikou Khek Kubařovou. V každém případě jde ale o úspěch a vítězství i tanečního divadelního umění, protože skutečně nebývá zvykem, že by tanečník byl středem pozornosti, popularita každého jednotlivého interpreta v tanečním světě posiluje a pomáhá oboru jako celku.

Pražský komorní balet – Carmina Vetera – Růže (Dominik Vodička, foto Serghei Gherciu)

Prix de Lausanne už po 48.
Patrně nejslavnější soutěž pro mladé tanečníky Prix de Lausanne se letos na počátku února konala už po 48., tentokrát ale kvůli rekonstrukci domovského divadla v lázeňském městě Montreux. Finále se konalo v sobotu 8. února. Z původně 84 vybraných talentů se soutěže zúčastnilo 77 a finálového večera 21. Porota byla devítičlenná a zasedli v ní Frédéric Olivieri (President), Yorgos Loukos (Vice-President), Philippe Cohen, Bernice Coppieters, Nadia Deferm, Zhongjing Fang, Jaimie Persson, Sebastián Vinet a Zenaida Yanowsky.
Vybráno bylo 8 vítězů, kteří tvoří i pestrou geografickou směs, v níž tentokrát ani tolik nedominují asijští tanečníci: 1. Marco Masciari (Itálie), 2. Ava Arbuckle (USA), 3. João Vitor Santana (Brazílie), 4. Lin Zhang (Čína), 5. Chaeyon Kang (Jižní Korea), 6. Matei Holeleu (Rumunsko), 7. Vitor Augusto Vaz (Brazílie), 8. Yuyan Wang (Čína)

Prix de Lausanne má bohatý Youtube kanál, kde se můžete podívat na soutěžní variace i celá vystoupení z minulého týdne:

 

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat