Týden s tancem

  1. 1
  2. 2

Centrum choreografického rozvoje Se.s.ta se zatím chystá za svými podporovateli online alespoň částečně. „Chystáme se na síť!“ hlásí na svém facebookovém profilu: „Intenzivně pracujeme na tom, abychom vám naše projekty přinesli, i když je kultura v karanténě. Postupně budeme informovat, na co se můžete těšit. A zatím si pusťte naše SE.S.TA TALKS, online už dva díly a chystáme další.“ Pozvánka se týká rozhovorů s vybranými umělci, s nimiž Se.s.ta spolupracuje, a které vede Marie Kinsky, ředitelka Centra.

 

Jatka78 hlásí změnu programu: Amerikánka nemůže hrát, protože pomáhá
Tahle inscenace se proměňuje tak, jak život vyžaduje,“ řekl před rokem režisér Viktor Tauš o Amerikánce. Vloni ji přizpůsoboval těhotenství Terezy Ramba, pro letošní únorová představení jí předělal znovu a na duben se chystal návrat do Jatek78 v původní podobě. Nadcházející reprízy se s ohledem na stávající situaci musí zrušit, peníze ze vstupného však mohou pomáhat.

Divadelní představení Amerikánka se zrodilo z vyprávění mezi dvěma bezdomovci. S cynismem jsme se v tom čase smáli představě, že žádné dno neexistuje, protože člověk si umí ublížit vždycky ještě víc. Když se oprostím od tehdejšího cynismu, tak bych tyto slova parafrázoval pro dnešní dobu takto: Člověk na tom nikdy není tak zle, aby neměl vidět, že někteří jsou na tom hůř. Vzdor zrušeným reprízám, vzdor tomu, že na hraní jsou existenčně závislí někteří z naší company, ale i pro udržitelnost hraní Amerikánky do budoucna, jsme se rozhodli darovat 20.000,- Kč spolku Medici na ulici. Tvoří ho studenti lékařských fakult, kteří se nejen v těchto dnech starají o bezdomovce – komunitu, která je v podstatně větším ohrožení než my všichni ostatní. Pro příští dny a měsíce připravujeme s Amerikánkou několik akcí, při kterých můžeme aktivitám Medikům pomoci společně,” říká Viktor Tauš.

Lidé, kteří mají kde bydlet, si prostě nasadí roušku a zavřou se do izolace. Ti, co žijí na ulici, ale nemají kam jít. Díky Amerikánce a vaší pomoci nakoupíme potřebný materiál a ochranné pomůcky, abychom i v době krizových opatření dál mohli pomáhat lidem bez domova. Pro tuto zranitelnou populaci by totiž šíření nákazy, ale i nedostatek zdravotní péče mohl mít devastující následky. Děkujeme, že pomáháte s námi,“ doplňuje Anna Ouřadová ze spolku Medici na ulici.

Jak na to:
Divákům vlastnícím vstupenky na zrušená dubnová představení, kteří se rozhodnou, že si nechtějí nechat vrátit vstupné ale darovat ho, nabízí Amerikánka možnost sdílené pomoci souběžně třem projektům.
Kam půjdou vaše peníze ze vstupného: třetina půjde na účet spolku Medici na ulici, třetina pomůže domovské scéně Amerikánky Jatkám78, třetina zajistí režijní náklady zrušených repríz a umožní hrát Amerikánku i nadále.

Kromě pomoci druhým a dobrého pocitu, bude každému dárci jmenovitě poděkováno v závěrečných titulcích filmového záznamu divadelního představení Amerikánka. Tereza Ramba bude streamovat čtení z Amerikánky na svém instagramovém účtu www.instagram.com/tereza.voriskova, ke kterému se postupně připojí Eliška Křenková, hudebník Petr Ostrouchov a režisér Viktor Tauš. Přesné datum bude oznámeno prostřednictvím sociálních kanálů Amerikánky a Terezy Ramba, předpoklad je jeden den v termínu 2. – 4. dubna.

Jak postupovat u vstupenek na zrušená dubnová představení se diváci dozvědí z informačního mailu, který jim zašle předprodejní síť GoOut, kde vstupenky zakoupili.

Jatka 78 – Amerikánka (zdroj Jatka 78, copyright HEAVEN’S GATE, foto Bet Orten WIP)

Nová síť upozorňuje: Otevřená výzva pro účastníky delegace na berlínský Performing Arts Festival je odložena na neurčito
Již tradiční open call pro profesionály, umělce, kritiky pracující v oboru nezávislého performativního umění na 5. ročník Performing Arts Festivalu v Berlíně se z důvodu šířící se pandemie onemocnění COVID-19 odkládá na neurčito. O otevřené výzvě, v rámci projektu meziměstské výměny mezi Prahou a Berlínem PRALIN, bude informovat právě network Nová síť.

Performing Arts Festival oslavuje diverzitu berlínské nezávislé umělecké komunity v řadě divadel a prostorů po celém městě. Od roku 2016 tento týdenní festival prezentoval jednotlivé berlínské umělce i skupiny napříč žánry. Festival není kurátorovaný, ale jeho program je vytvářen samotnou nezávislou uměleckou komunitou. Profesionální umělci, skupiny a prostory mohou nabídnout svůj příspěvek v reakci na řadu open callů iniciovaných festivalem. Stejná otevřenost je dána nováčkům na scéně, kteří mají šanci se prezentovat lokálními i mezinárodnímu publiku v rámci Newcomer’s Platform. Cílem Performing Arts Festivalu je prezentovat diverzitu nezávislé performativní scény v Berlíně a učinit ji viditelnou v širším měřítku. Více o festivalu: www.performingarts-festival.de/en/

PRALIN je meziměstský projekt a komunikační platforma, která otevírá spolupráci mezi pražskou a berlínskou nezávislou scénou. Hlavním cílem je rozvíjet komunikaci mezi příbuznými uměleckými prostředími, iniciovat uměleckou výměnu a podporovat vzájemnou informovanost a propagaci.
Praha i Berlín jsou dvě velká, evropská města s progresivní divadelní scénou, která se nacházejí v těsné blízkosti. V současné chvíli fungují pouze občasné, dílčí spolupráce mezi oběma městy založené na dílčích projektech nebo jednorázových hostování, avšak chybí iniciativa, která by motivovala k dlouhodobému a komplexnímu propojení. Z tohoto důvodu začal na podzim roku 2017 vznikat ve spolupráci hlavních organizačních partnerů, jimiž jsou Nová síť a berlínský Performing Arts Programm, projekt PRALIN. Více o projektu: www.pralin.org

Organizátoři projektu: Nová síť (Praha), Performing Arts Programm (Berlín)
Hlavní partner: Česko-německý fond budoucnosti
Projektový partneři: Cross Attic – Cross Club, Institut umění – Divadelní ústav, Goethe Institut Prag, České centrum Berlín, PerformCZech

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat