Týden s tancem

  1. 1
  2. 2

English National Ballet připravil online program na další týden, můžete se přihlásit k čekání na premiéry. Na svém YouTube zpřístupní na dva dny od 17. června inscenaci Kennetha MacMillana Song of the Earth, choreografie na hudbu Gustava Mahlera (Píseň o zemi) pochází původně z roku 1965, novodobé uvedení v roce 2017 k výročí 25 jeho úmrtí. V choreografii tančí např. Tamara Rojo. Od 24. června bude na dva dny dostupná jeho slavná Manon s Alinou Cojocaru v titulní roli.

Bavorský státní balet v Mnichově uvede na stránkách divadla pro online přenosy komponovaný program složený z koncertních čísel orchestru, operních árií a baletních čísel. Aktuální vysílání zahrnuje z baletního repertoáru: ukázky z Grigovorovičova Spartaka, Smaragdů z Balanchinových Drahokamů, variace ze 3. aktu Spící krasavice a choreografie Borderlines Wayna McGregora, k vidění do 11. června. V dalším koncertu dostupném od 4. do 18. června bude baletní složku reprezentovat sólo z prvního a pas de deux z druhého dějství baletu Don Quijote.

Historickou podobu romantického baletu můžete obdivovat na těchto stránkách, kde je k vidění jeden z baletů Augusta Bournonvilla Et Folkesagn z roku 1854, v rekonstrukci Sorelly Englund a Nikolaje Hübbeho. Novodobá premiéra se měla konat v květnu. Záznam zpřístupnilo Královské divadlo v Kodani.

K vidění jsou klasické balety z repertoáru opery v Permu na Youtube kanálu divadla, jejich zhlédnutí zřejmě není časově omezené: balet La Sylphide Augusta Bournonvilla je dobře znám, balet Fadetta (podle románu G. Sandové Malá Fadetka vytvořil Leonid Lavrovskij na hudbu Leo Delibese, zkomponovanou ovšem původně k Sylvii), z dalších zajímavostí je to samostatné poslední jednání Labutího jezera a Marná opatrnost (na Delibesovu hudbu, v tradici Petipy a Gorského).

Americké Lincoln Center otevřelo svůj videoarchiv a uvádí v něm některé kusy ze své historie. Od 3. června do 18. července Poctu Georgi Balanchinovi, což je program, který zahrnuje Vídeňské valčíky, Mozartianu (v této choreografii účinkuje Suzanne Farrell) a Who Cares? Jedná se o záznam z roku 1983. Od 2. června do 17. července je k dispozici záznam baletu Coppélia z roku 1978. Účinkují tehdejší hvězdy Patricia McBride, Helgi Tomasson, a Shaun O’Brien. Do 14. července je k vidění záznam Snu noci svatojánské z roku 1986.

Další z amerických ikon, Alvin Ailey American Dance Theatre na svých stránkách odemkne od 4. do 11. června filmový záznam několika choreografií Lincoln Center at the Movies: Chroma Wayne McGregora, Grace Ronald K. Browna, Takademe Roberta Battla a ikonické Revelations Alvina Aileyho. Od 11. do 18. června Alvin Ailey Spirit Virtual Gala s ukázkami z repertoáru vlastního souboru, školní skupiny a dalších hostů.

Pokud byste si chtěli odpočinout od klasického baletu i současného tance u scénického folklóru, svůj vlastní YouTube kanál má i soubor Igora Mojsejeva.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat