Týden s tancem

  1. 1
  2. 2

V hlavních rolích se po prázdninách představí Magdalena Matějková a Adam Zvonař, Alina Nanu a Patrik Holeček, Nikola Márová a Giovanni Rotolo, Olga Bogoliubskaia a Matěj Šust. Podle staré tradice je role Matky Simone komická a tančí ji muž, v sérii zářijových termínů uvidíte roli alternovat Alexandra Katsapova, Jiřího Kodyma a Giovanni Rotola.

Termíny představení – poprvé ve Státní opeře: 13., 16. a 23. září v 19 hodin, 19. a 26. září ve 14 a v 19 hodin. Na představení ve 14 hodin lze uplatnit dětskou slevu 20 %.

Věra Ondrašíková a kol. – Guide (foto Vojtěch Brtnický)

Tanec Praha 2020: GUIDEd Tour v Ponci
GUIDEd Tour
je událost, kterou vás zve Věra Ondrašíková & kol. na ochutnávku mezinárodně úspěšné inscenace GUIDE s živou hudbou Filipa Míška. Jaro Ondruš získal za svůj výkon ocenění Tanečník roku 2016, Dan Gregor a Michal Rydlo Cenu za světelný design a celá inscenace si odnesla Cenu diváků České taneční platformy téhož roku. Zavede nás do světa nejen pohybu, ale i světel, která vytvářejí překvapivé, až mystické iluze v cca 20minutové ukázce. Omezený počet diváků tak může dnes dorazit do PONCE v každou celou hodinu – 18:00 a 19:00. Registrace přes Goout je nutná, ale příspěvek je dobrovolný.

Předpremiéra tanečního projektu Loveless pod širým nebem
Další pozvánku sdílíme na tento pátek:
Plenérová předpremiéra (work in progress) sólového projektu tanečnice a choreografky Kamily Mottlové zpracovává japonský fenomén hikikomori (odtržení se). Podle japonského psychologa Tamaki Saïtóa je hikikomori člověk, který se dobrovolně rozhodne uzavřít před společností. Izoluje se doma, ve svém pokoji a odmítá jakýkoli fyzický kontakt s okolním světem, a to až po dobu několika let. V současné době se v Japonsku odhaduje minimálně milion, ale spíš mnohem více takových případů. Jak dlouho bude trvat, než se i my dostaneme do bodu, kdy bude samota jediná možnost, jak nespáchat seppuku? (*seppuku = rituální sebevražda japonských samurajů, v Evropě známá jako harakiri; harakiri = poněkud vulgární varianta slova seppuku, kterou by samuraj nikdy nepoužil).
fenoménu hikikomori se u nás věnoval také soubor Farma v jeskyni.
Předpokládaná premiéra Loveless: podzim 2020 v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích.

Balet i moderní tanec online
Ačkoli u nás se kulturní svět už vrací do normálu, ne všude je to stejné. Soubory po celém světě dál udržují přízeň svých fanoušků prostřednictvím streamů svého repertoáru a z archivů. Vybíráme z možností, co vidět v těchto dnech:

Scottish Ballet nabízí do 30. června záznam jednoaktového baletu Polibek víly Kennetha MacMillana, dílo na hudbu Igora Stravinského a na motivy jedné z méně známých povídek H. Ch. Andersena.

Pacific Northwest Ballet zveřejnil choreografii Twyly Tharp Waiting at the Station, je ale k vidění už jen v úterý.

Miami City Ballet uvedl digitální premiéru Justina Pecka Heatscape, v choreografii chce vystihnout esenci města.

Mariinské divadlo nabízí opět vysílání na svém kanálu mariinsky.tv. Od 18. června triptych Concerto DSCH od Ch. Wheeldona, In the Night od J. Robbinse a Symfonie D dur od G. Balanchina. Také je možné zhlédnout balet na motivy Vivaldiho Čtvera ročních období orchestrovaných Maxem Richterem (scéna a choreografie Ilya Zhivoi).

Bayerisches Staatsballet využívá platformy divadla k odvysílání baletního gala, které bude k dispozici do 27. června. Jde o zznam z ledna 2017, zahrnuje pas de deux z baletů Louskáček, Labutí jezero, Spartakus, Korzár, Romeo a Julie či Don Quijote.

Royal Ballet zpřístupnil až do 26. června záznam La Fille mall gardée, Fredericka Ashtona. V hlavních rolích Marianela Nuñez a Carlos Acosta.

English National Ballet zpřístupní od 17. do 19. června balet Kennetha MacMillana Song of the Earth.

San Francisco Ballet uvádí půlhodinovou choreografii Arthura Pity Björk Ballet.

Pařížská Opera nabídne do 21. června na svém webu inscenaci Play Alexandra Ekmana. Záznam inscenace i dokument o ní jsme viděli na Festivalu tanečních filmů 2019.

Sydney Opera House na svém YouTube zveřejnila do 25. června choreografii Dyad 1929 Wayna McGregora na hudbu Maxe Richtera.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat