Týden s tancem

  1. 1
  2. 2

Z oblasti tanečního a pohybového divadla se mohou návštěvníci těšit na tyto hosty: v sobotu 27. června vystoupí dvakrát, v půl jedenácté dopoledne a ve čtyři hodiny odpoledne, Cirk La Putyka se svou nejnovější inscenací Kaleidoscope. Vystupují v letním kině Širák. Ve stejný den o šesti hodin večer se představí dívčí akrobatická skupina Holektiv s performance Letkyně a po nich soubor Squadra Sua s představením Happy Hour: „Host přijde do restaurace, usedne k prostřenému stolu, objedná si jídlo, které mu kuchaři připraví a číšníci donesou. Co by se mohlo pokazit na tak jednoduchém receptu? … COKOLI! Tři klauni, kteří se pouhým mávnutím lítaček vedoucích do kuchyně proměňují z číšníků na kuchaře a zpátky ve víru nehod, přešlapů a zakopnutí.“ Tento program proběhne na parkovišti Flošna. Festival proběhne za každého počasí. V případě nepříznivého počasí bude program přesunut na scény Divadla Drak, do Studia Beseda Klicperova divadla a Sportovní haly Třebeš. Podrobnosti o festivalu najdete na webu Klicperova divadla.

Losers Cirque Company – Cizinec (promo foto archiv souboru)

Soubor Losers Cirque Company v září otevře v Braníku vlastní scénu Divadlo BRAVO! a chystá dvě premiéry
Novým domovem pro soubor Losers Cirque Company bude, jak již bylo avizováno, branické Divadlo BRAVO!, se kterým má velké plány. Pod taktovkou renomovaného architektonického ateliéru A69 vracejí bývalému Branickému divadlu jeho někdejší lesk a slávu. V současné situaci, kdy Losers nemohli vystupovat před veřejností, doslova oblékli montérky a přiložili ruku k dílu. Za podpory fanoušků na rekonstrukci divadla zároveň vybrali v crowdfundingové kampani přes 1 mil. korun. „Všem našim fanouškům a donátorům, kteří nám v kampani na rekonstrukci divadla přispěli, moc děkujeme,“ říká principál Losers Cirque Company Petr Horníček a dodává: „Věřím, že se nám povede vdechnout divadlu nový život a díky tomu se naše divadlo stane novou kulturní základnou pro široké okolí.“ Slavnostní otevření divadla se uskuteční 13. září a součástí bude pestrý hudebně-divadelní zdarma přístupný program.

Losers vstup na vlastní scénu oslaví následně na konci září premiérou. Ke spolupráci přizvali přední osobnost současné české pantomimy Radima Vizváryho, držitele Ceny Thálie, a poprvé ve své historii uvedou představení pro rodinné publikum, s názvem MiMJOVÉ. V hlavní roli se v alternaci představí Vanda Hybnerová či Anna Polívková. Začátek listopadu bude ve znamení premiéry novocirkusového kabaretu Cizinec opět v režii Radima Vizváryho s Janem Cinou a Erikou Stárkovou v hlavní roli.

ficiální předání Divadla BRAVO! proběhne 13. září a v bohatém zdarma přístupném programu přivítají Losers Cirque Company první návštěvníky i vzácné hosty. Program začíná ve 14:00 hodin a součástí bude několik ukázek z vlastní tvorby souboru i práce spřátelených umělců, mimo jiné beatboxera Endrua nebo souboru Toy Machine. Slavnostní program vyvrcholí koncertem Josephine And The Band.

V nové inscenaci MiMJOVÉ Losers Cirque Company poprvé v historii oslovují rodinné publikum. V dobrodružném příběhu mistra Toriho a jeho tří parťáků v boji proti vládkyni temnoty Hidoře nechybí akrobacie, pantomima a humor. V hlavních rolích napínavého vyprávění o dobru a zlu se vystřídají v alternaci Vanda Hybnerová, Anna Polívková nebo Irena Kristeková a režisér a spoluautor představení Radim Vizváry. Jedinečný vizuální zážitek podtrhnou výpravné kostýmy od Marka Cpina. Premiéra je plánována na 25. září.

Již nyní Losers intenzivně pracují na své druhé premiéře s názvem Cizinec: novocirkusový kabaret, kterou soubor chystá na 3. a 4. listopadu. V hlavní roli se představí v alternaci v mužské verzi kabaretu Jan Cina a v ženské verzi kabaretu Erika Stárková. Originální představení v režii Radima Vizváryho, s hudbou čerstvého držitele Českého lva Ivana Achera a choreografií Miřenky Čechové nabídne akrobatická čísla, která umocní jedinečná práce se světlem pod taktovkou Michaela Bláhy. Společně vytvoří svět, ve kterém se emoce mění jako jarní počasí a vypráví příběh hlavní postavy, která putuje napříč různými kulturami a hledá sama sebe.

Do Divadla Bravo! Losers stěhují i všechna svá další představení. Od nové sezony tak kromě Mimjů a Cizince, zde mohou diváci navštívit představení The Loser(s), Kolaps, Vzduchem a Heroes nebo se zúčastnit Site specific prohlídky nového Divadla Bravo!.

Losers Cirque Company – Kolaps (Letní Letná 2017, foto František Ortmann)

Online tipy ze světových scén
Na závěr pravidelný výběr z online streamů, které stále vládnou části tanečního světa.

Ve středu 24. června zprostředkuje English National Ballet na svém YouTube kanále balet Manon Kennetha MacMillana, záznam bude k dispozici dva dny. Vysílat se bude představení z prosince 2018, v titulní roli s Alinou Cojoracu.

Ve čtvrtek 25. června uvede na svém YouTube Pacific Northwest Ballet Sen noci svatojánské od George Balanchina, k dispozici bude do 29. června.

V pátek 26. června Royal Ballet představí na svém YouTube triptych Wayna McGregora Woolf Works, inspirovaný dílem Virginie Woolfové (Paní Dallowayová, Orlando, Vlny) a hudbou Maxe Richtera. Inscenace získala v roce 2015 Cenu kritiků a Olivier Award. Účinkují Alessandra Ferri, Federico Bonelli, Edward Watson, Francesca Hayward, Sarah Lamb a další. 27. června bude z Covent Garden přenášen koncert opery a baletu za poplatek 4,99 liber, součástí bude Concerto W. McGregora a Within the Golden Hours pas de deux Christophera Wheeldona.

V pátek 26. června bude Mariinské divadlo na své mariinsky.tv uvádět balet Měděný jezdec, který na motivy Alexandra Sergejeviče Puškina vytvořili Rostislav Zacharov a Julija Smekalova. A na YouTube Mariinky je v současnosti ke zhlédnutí záznam baletní inscenace Romeo a Julie v klasické choreografii Leonida Lavrovského, s Dianou Višněvou v titulní roli Julie, partnerem je jí Vladimir Škljarov.

Připomínáme, že až do 27. června je k dispozici baletní gala z Bayerisches Staatsballet s ukázkami z baletů Louskáček, Labutí jezero, Spartakus, Korzár, Romeo a Julie nebo Don Quijote.

Dánský královský balet na svých stránkách vysílá záznam Balanchinových Rubínů a balet Giselle (choreografie Silja Schandorff a Nikolaj Hübbe).

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat