Týden s tancem

Taneční zpravodajství: Balet NdB upřesňuje zahájení sezony 2020/21, oslava falmenka Flamenco De Sofa stále pokračuje, informace o festivalu 4+4 dny v pohybu a další tipy na baletní přenosy.
Balet NdB – Dáma s kaméliemi (foto 2020 Ctibor Bachratý)

Balet NdB upřesňuje zahájení sezony 2020/21
Balet Národního divadla Brno
zahájí sezonu nezvykle již o celý měsíc dříve, přesně 8. srpna, kdy uvede českou premiéru a dvě reprízy baletu Radio and Juliet, na hudbu rockové kapely Radiohead, která se nemohla uskutečnit v květnu. V srpnu se mohou fanouškové brněnského baletu těšit také na čtyři reprízy úspěšné premiéry loňského roku Romeo a Julie, která vznikla k oslavě 80 let od brněnské světové premiéry tohoto baletu. Diváci se jen letos nedočkají již tradičního projektu Letní baLetní koktejl na Biskupském dvoře.

V nadcházející sezoně uctí Balet NdB již dříve avizovanými premiérami velikány hudebního a tanečního světa. Prostřednictvím nového díla Mária Radačovského vzdá podzimní premiérou Beethoven poctu Ludwigu van Beethovenovi, kterou současně připomene 250. výročí narození tohoto hudebního génia. Celý projekt se uskuteční ve spolupráci s Janáčkovou operou. Jarní premiéra bude věnována velikánovi české progresivní choreografie, Pavlu Šmokovi. Uvedením jeho Stabat Mater, mistrovským dílem Šmokovy rozsáhlé tvorby, chce soubor vzdát poctu tomuto významnému umělci a legendě české taneční kultury, která přesně před pěti roky odešla do tanečního nebe.

Radio and Juliet
Česká premiéra: 8. srpna 2020 v Mahenově divadle
Hudba: Radiohead
Choreografie a režie: Edward Clug

Beethoven
Původní premiéra: 13. listopadu 2020 v Janáčkově divadle
Hudba: Ludwig van Beethoven
Choreografie: Mário Radačovský
Dirigent: Jakub Klecker

Stabat Mater
Premiéra: 5. března 2021 v Janáčkově divadle
Hudba: Antonín Dvořák a další
Choreografie: Pavel Šmok

Tanečnice La Moneta (archiv festivalu Den flamenka)

Oslava falmenka Flamenco De Sofa stále pokračuje
Flamenco De Sofa
, online festival na podporu španělských flamencových legend, je v plném proudu. Každý čtvertek od začátku června se mohou diváci prostřednictvím přenosů vydat za exotikou. První červencový čtvrtek 2. července uvidí diváci představení Muy Especial jedné z nejslavnějších španělských tanečnic současné flamenkové scény La Monety, která vystoupila v roce 2017 také v Praze na Dni flamenka. Další čtvrtek 9. července je v programu festivalu Flamenko De Sofa tanečník Pol Vaquero s představením Antojo a o týden později 16. července se představí tanečník Adrián Santana v představení Simbiosis. Dva měsíce plné flamenka uzavře 23. Mónica Fernández s představením Comadre, které otevírá divákům cestu do nejhlubších koutů taneční i lidské duše.

On-line stream je vždy zveřejněn stránkách festivalu na YouTube a na facebookovém profilu vždy ve čtvrtek v 19 hodin a bude ke zhlédnutí do středy dalšího týdne. Finance vybrané za jednotlivé koncerty budou poslány do Španělska jednotlivým souborům a rozděleny mezi účinkující, kteří vystupují na nahrávkách.

Tanečnice La Moneta je řazena k nejslavnějším interpretkám současné flamenkové scény ve Španělsku. V jejích žilách prý koluje esence prapůvodní flamenkové krve, má výtečnou techniku a v jejích pohybech a výrazu se odráží hloubka a dlouhověkost flamenkového umění. V představení Muy Especial předvede to nejpůsobivější z andaluské Granady – radost, lásku, vášeň i zármutek – to vše za doprovodu kvartetu stejně nadšených hudebníků. Rodačka z Granady se flamenku věnuje od čtyř let, vzdělání a zkušeností se jí dostalo od plejády slavných tanečníků a choreografů. Je nositelkou několika prestižních ocenění za tanec i choreografii a byla vyhlášena nejlepší tanečnicí narozenou v 80. letech.

Nová strašnická škola (foto archiv festivalu 4 + 4 dny v pohybu)

Festival 4+4 dny v pohybu oslaví v říjnu 25 let, první zprávy již nyní
Jubilejní 25. ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu proběhne od 9. do 17. října 2020 v Praze. Centrem festivalového dění se letos stane secesní budova Nové strašnické školy. Festival opět oživí opuštěný objekt, kde představí jak hlavní výstavní projekt s podtitulem Všechno je jinak, tak i nové české site-specific divadelní projekty a premiéry. Po celých devět dní se budou moci návštěvníci na jednom místě setkat s divadlem, výstavou, workshopem, happeningem nebo koncertem. Kompletní program bude zveřejněn v září 2020.

Nová strašnická škola je secesní budova, postavená roku 1909 podle projektu Josefa Domka. Na konci 2. světové války sloužila jako sídlo štábu ozbrojených akcí Pražského povstání. Po válce v ní sídlila speciální škola a základní škola pro žáky s poruchami chování, spojená se střední školou. Od roku 2009 se snaží místní občanské iniciativy opuštěný objekt navrátit k jejímu původnímu vzdělávacímu účelu. Roku 2014 byla budova zařazena mezi kulturní památky.

Kurátory hlavního výstavního projektu Místa činu jsou v letošním roce Denisa Václavová, Krištof Kintera a Ondřej Horák. „Téma výstavní části Všechno je jinak je odpovědí na společenské, environmentální a ekonomické změny, které prožíváme a na které bychom měli reagovat. Rádi bychom vzali do hry i prostředí, ve kterém se bude festival odehrávat a vytvořili jakousi školu života, kde budou mít diváci možnost se vrátit do školních lavic. Celá budova bude takový velký vzdělávací trenažér,“ říká organizátorka festivalu a kurátorka Denisa Václavová. V rámci doprovodného programu budou pořádány tematické procházky, důraz bude kladen také na spolupráci s místními institucemi a strašnickými spolky. Pro školy a dětské návštěvníky připraví platforma Máš umělecké střevo? speciální program. Pro umělecké profesionály bude opět probíhat festivalová škola.

Divadelní program letos zmapuje především českou tvorbu. Výběrem Nové strašnické školy se festival navrací k původnímu konceptu oživení nedivadelních prostorů site-specific projekty. „V našem týmu jsme se jednoznačně shodli na tom, že se letos zaměříme na podporu a prezentaci domácí umělecké scény a zároveň podpoříme individuální umělce a umělecké týmy, které současná situace a to, co přijde po ní, zasáhne. Prioritou festivalové dramaturgie jsou dosud nerealizované projekty. Zahraniční soubory jsme byli nuceni přeložit na rok 2021. O to větší však máme před sebou výzvu. Cítíme obrovskou důvěru ze strany českých umělců a díky stabilnímu festivalovému týmu chceme náš jubilejní ročník náležitě oslavit a poděkovat všem, kdo s námi během čtvrtstoletí spolupracovali,“ vysvětluje dramaturg divadelního programu Pavel Štorek.

Kompletní program bude zveřejněn v září 2020. Více informací najdete na www.ctyridny.cz. Festival se koná pod záštitami primátora hl.m. Prahy Zdeňka Hřiba, radní pro kulturu hl.m. Prahy Hany Třeštíkové a radní pro kulturu Městské části Praha 10 Davida Kašpara.

 

 

Online tipy

Baletním streamům a přenosům ještě není konec. Můžete se podívat na následující záznamy nebo vysílání:

San Francisco Ballet nabízí dnes naposledy ke zhlédnutí na svém YouTube kanálu choreografii domácí provenience Soirées Musicales z dílny šéfa souboru Helgiho Tomassona a na hudbu Benjamina Brittena a barokní Concerto Grosso, a jednu ukázku od Christophera Wheeldona – pas de deux z After the Rain.

Na stránkách divadla Sadler’s Wells bude možné během července zhlédnout za poplatek pěti liber Svěcení jara německé choreografky Piny Bausch.

Miami City Ballet nabízí na svém YouTube choreografii Twyly Tharp Nine Sinatra Songs. Na tomto kanálu najdete také videa tanečníků, se kterými si můžete doma zacvičit.

Připomínáme, že do 10. července můžete na YouTube Královského baletu v Londýně sledovat balet Wayna McGregora Woolf Works na motivy díla Virginie Woolfové.

A jestli už se nechcete dívat na představení, můžete se podívat třeba – jak se malují špičky:

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat