Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Bezprostředně po první, páteční, show Maročanů, které vypukne v 19 hodin v Uffu, proběhne před Uffem premiéra filmu Zrození hvězdy. „Film vznikl jako ohlédnutí za deseti lety, které 24. září uplynou od slavnostního otevření tohoto polyfunkčního prostoru, který je zasvěcen primárně umění, ale umožňuje i společenské události, jako jsou plesy či sportovní klání, mezi nimiž dominuje box a MMA,“ nastiňuje Libor Kasík s doplněním, že hned po premiéře filmu převezme festivalové otěže Rosťa Novák, který se svým Cirkem La Putyka a duem Bratři v tricku připravuje unikátní show Uffo tribute. Ta bude rovněž oslavou deseti let Uffa a desátého výročí Cirk-UFFu, s nímž je soubor Cirk La Putyka spojen „pupeční šňůrou“ od začátku. „Premiérové promítání filmu začne v pátek v půl deváté večer a už v devět vypukne show putykářů a bratrů. Obojí před Uffem a zdarma,“ doplňuje Libor Kasík.

Z dílny Cirku La Putyka se mohou diváci těšit i na novinku Kaleidoscope, vzdušnou akrobacii na šálách předvede Ivana Kolcunová se svým týmem. České performerky ze souboru Holektiv přijedou na festival s něžným dobovým zpracováním příběhu první české pilotky pod názvem Božena. Oblíbená dvojice Bratři v tricku, která se trutnovského festivalu účastní každý rok, přiveze rovněž vtipné představení Hra o trůn. Humorem nešetří ani v Bratřím speciálu, neopakovatelném představení, o jehož průběhu rozhodnou diváci. Festivalovou atmosféru doplní pouliční pantomima, žonglérství, cirkusové dílny nebo klaunské vystoupení.

V sobotu 26. září od 16 hodin oživí město tradiční pruhovaná výzva. Pořadatelé zvou všechny, kteří chtějí přispět k cirkusácké atmosféře, aby přišli na společné fotografování k centru UFFO oblečeni v pruzích. Každý pruhovaně oděný obdrží na památku festivalovou placku. Poté následuje představení Koťátko zkázy v podání Heleny a Jakuba Urban. Kompletní program festivalu najdou diváci na http://www.cirkuff.cz/program/.

 

Mimjové v pátek v Divadle Bravo
Připomínáme, že na 25. září připravuje soubor Losers Cirque Company první premiéru v nových prostorách Divadla Bravo v Braníku. Jde o rodinnou inscenaci MiMjové, kde se v hlavní roli vystřídají v alternaci Vanda Hybnerová, Anna Polívková a Irena Kristeková. Představení plné akrobatických výstupů, pantomimy a humoru vzniklo pod taktovkou režiséra a představitele mistra MiMJů Radima Vizváryho.

V dobrodružném příběhu MiMJů budou diváci přihlížet boji dobra a zla: vládkyně temnoty si svými nadpřirozenými schopnostmi podmanila skoro celou Zemi a zastavit ji může pouze zkušený znalec bojových umění v doprovodu svých učňů v podání Jindřicha Panského, Matyáše Ramby a Matese Petráka. Bohaté a nápadité kostýmy, hudba a světelný design netradiční pohádku promění na zábavnou pantomimicko-akrobatickou podívanou. Soubor na ní pracoval přes rok i s ohledem na odloženou březnovou premiéru.

Divadlo Bravo bylo slavnostně otevřeno 13. září. Losers Cirque Company představili se svými hosty současnou podobu divadla, které se jim podařilo uvést do provozu doslova vlastníma rukama. V plánu je však větší přestavba hlediště, které by mělo získat v budoucnu tak velkou elevaci, aby vyhovovalo potřebám novocirkusových inscenací vytvořilo i prostor pro nový bar. Plány posunula letošní koronavirová krize, ale v divadle už se hraje. Na slavnostním otevření nechyběly ukázky z repertoáru Loserů a moderování celé události se ujal všestranný beatboxer Endru. Nechyběla pohádka pro děti ani koncert pro dospělé v závěrečné části programu.

Tanec Praha 2020 (foto Vojtěch Brtnický)

Plíce Žižkova – Druhý dech
Jistě si mnoho návštěvníků i bezděčných diváků vzpomene na outdoorové vyvrcholení letošního Tance Praha v okolí divadla Ponec a Vítkova. Na neděli 27. a v pondělí 28. září se chystá další akce, vždy od 16 do 19 hodin. Jde o druhou etapu projektu Plíce Žižkova.

Umění – krajina – veřejný prostor. Každý, i nehostinný kout, má svou identitu. Žižkov není považován za atraktivní čtvrť, přesto má neopakovatelný genius loci a potenciál stát se kreativním prostředím. A právě na této myšlence stojí spolupráce Landscape festivalu a Tance Praha. Plíce Žižkova – Druhý dech navazuje na umělecký experiment, který se uskutečnil v červnu, a poslední prodloužený zářijový víkend uvede bohatý program umělců různých žánrů od tance přes nový cirkus, pohybové divadlo až po živou hudbu.

Site-specific performance proběhnou mezi nápaditými instalacemi na cca tříkilometrové trase vedoucí po stopách Landscape festivalu od divadla Ponec až na Kostnické náměstí. Přesnou trasu Tanec Praha ještě zveřejní.

ProART Company (promo foto Mila Vašíčková)

ProART Company uvádí: Ludwig B, současné taneční obrazy Ludwiga van Beethovena
Česko-německý projekt ProART Company (CZ) a Phase-Zero Production (DE) přichází za necelý týden ke své premiéře v Brně. Uskuteční se 28. záříMístodržitelském paláci. Jak název napovídá, vznikla u příležitosti 250. výročí narození skladatele Ludwiga van Beethovena, který letos inspiruje mnoho umělců. Snahou bylo vytvořit projekt s odkazem na osobnost a dílo Ludwiga van Beethovena, který abstraktní formou přiblíží tvůrčí motivy a pozadí jeho emocionálního života: Beethovenův pohnutý příběh naplněný bolestí a strachem o vlastní zdraví, trvalou ztrátou sluchu, a přesto silou a touhou tvořit jsou předmětem uměleckého zkoumání.

S těmito aspekty jeho života pokládáme sobě i divákům tyto otázky: Jak naložit se strachem ze ztráty či pomíjivosti v rovině tělesné i sociální? Jaký dopad má na naši psychiku fakt, že přijdeme o “to nejdůležitější”? A jakou sílu to v nás vyprovokuje ve snaze přežít a nepoddat se? Pracujeme v rovině taneční, choreografické, slovní, hudební a necháme publikum pocítit Beethovenova tvůrčího ducha skrz těla a myšlenky současných umělců,“ uvádějí tvůrci. Pod choreografií jsou podepsáni budou v ní tančit Martin Dvořák, Tine a Morgan Reid a Kristýna Křemenáková.

Stejně jako tvorba Beethovenova přesahuje hranice národů, vstoupili tvůrci do dialogu formou oddělených rezidencí, kdy tvořili samostatně a posléze již s připraveným materiálem na společném dokončení. Originální Beethovenova hudba byla rozpracována a nově vytvořena skladateli Morganem Reidem (DE) a Janem Hanákem – Sonority (CZ). Smyslem bylo použít elektrotechnické skladatelské principy, které v Beethovenově době ještě neexistovaly. Melodie a motivy originální tvorby jsou tedy doplněný současnými kompozicemi mladých autorů. Tento způsob tvorby dal i choreografické práci větší svobodu a flexibilitu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments