Týden s tancem: Don Quijote v Ostravě a další aktuality nejbližších dnů

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Strach:
Zima udeřila s nebývalou silou, ale jezero nezamrzlo. Jen voda byla smrtelně ledová. Jediné, co zmrzlo, byly právě ty slzy. Zásoby došly. A bylo třeba najít viníka. Bylo třeba (ne)bát se a ukázat na někoho, dříve než… by někdo ukázal na tebe! Fanatický dav, soud a trest. A pak jsme ji našli…

Vzkříšení:
Chvilku bylo ticho. A taky tma, i když možná jen ta v duších. Věděli jsme, že se můžeme vrátit na začátek. Hrát to celé znovu. Po tisící. Zkoušet to trochu jinak. Anebo… ji nechat konečně promluvit. Byla tu s námi už celkem zřetelně. Chtěla se projevit, jen čekala na naše svolení. Tiše a pokorně. Mohla to celé zrušit, anebo to udělat ještě horší – když ji nepochopíte, tak právě kvůli ní a z ní se nejhůře hněváte, radujete… Bojíte… Ale najednou jsme nějak věděli, že se nám nabízí v její nejčistší podobě.

Když ji políbil, nakazil se jako první. A každým dalším polibkem se nákaza šířila s neuvěřitelnou silou. Nakonec už nezbyl nikdo, kdo by ji v sobě neměl. Naše těla se pak začala zvláštně rozplývat, vzájemně prostupovat a rozpadat… Smysly prozřely, Duše zrcadlila nebesa. A dál se už nestalo nic, co by se dalo slovy popsat… Odnesla nás…
Láska.

Tanec spojuje, pojďme se inspirovat!
S jarem přichází energie a nové nápady. Pojďme se začít rozhlížet za hranice a podívat se na to, jak může tanec, ať už jakéhokoli žánru a stylu, být nejen uměním nebo volnočasovou aktivitou, ale přímo zasahovat – v tom nejpozitivnějším smyslu – do lidských životů. Tanec jako prostředek integrace, tanec v komunitním životě, tanec jako skvělá a účinná léčba. Zkrátka nezastupitelná součást našeho života.

Jedním z příkladů, jak může tanec spojovat, je velká britská platforma, nadace s příznačným názvem People Dancing (Tančící lidé), která je současně nadací a profesní organizací. Sdružuje mnoho tanečníků, tanečních pedagogů a choreografů, kteří v rámci své profesionální tvorby pracují s veřejností, vytvářejí projekty pro místní komunity, zapojují do nich například hendikepované. Mnoho projektů, tedy především kurzů a workshopů, pořádá organizace právě pro choreografy a pedagogy, kteří potřebují získat praxi v práci se zájemci se speciálními potřebami, ať jsou to senioři, pacienti s neurodegenerativními poruchami, kterým tanec pomáhá v terapii a představuje mnohdy jediné plnohodnotné společenské vyžití, a podobně.

Tanec je i cesta osvěty a propagace, mnohem nenásilnější než přednášky, články nebo literatura, zvláště ve světě nových médií a sociálních sítí. Svým členům organizace People Dancing zajišťuje právní poradenství a funguje de facto i jako pojišťovna. Nabízí svým členům třeba zadarmo workshopy v oblasti fundraisingu, ale není to typická profesní organizace, která by sdružovala výkonné umělce určitého oboru, hlavní kritérium pro členství je vždy práce s veřejností a pro veřejnost, čímž je míněna interakce, kurzy, fyzická spolupráce s veřejností, i když se samozřejmě nevylučuje s tvorbou choreografií a představení, spíš jde ale o to zapojit do této činnosti místní občany.

Z workshopů People Dancing jsou momentálně velmi oblíbené kurzy pro taneční pedagogy pořádající lekce pro pacienty s Parkinsonovou chorobou. Autorem systému, který je přejímán doslova celosvětově, je ovšem tanečník amerického původu David Leventhal, za svoji pedagogickou a osvětovou práci už získal několik mezinárodních ocenění. Jako průkopník práce s tímto specifickým publikem se dotkl velkého problému a také jako první evidentně narazil na velikou mezeru v nabídce tanečních kurzů a vůbec oblasti, kde byla taneční terapie přehlížena. V létě bude vyučovat v Leicesteru, kde se koná letní škola People Dancing pro nové zájemce. V nabídce jsou i další kurzy, jako je příprava taneční výuky pro seniory, taneční výuka pro základní školy, práce s mládeží, choreografický repertoár jako zdroj taneční výuky, téma tanec a demence a další. Z aktuálních projektů nabízí People Dancing třeba online výukový program o bezpečnosti taneční praxe, který má vést taneční pedagogy, šéfy i tanečníky k prevenci úrazů a zdravotních obtíží v taneční profesi i v práci s amatéry. Tento kurz vznikl ve spolupráci s další partnerskou organizací, kterou je Safe in Dance International (SiDI) specializující se výslovně na bezpečnost v taneční pedagogice a praxi, má certifikovaný program pro tanečníky a pedagogy.

People Dancing také zastřešují elektronickou verzi projektu s názvem 11 Million Reasons to Dance (11 milionů důvodů k tanci), který zapojuje a ukazuje práci tanečníků s postižením. Hlavním médiem projektu je digitální fotografie, 11 Million Reasons to Dance ukazuje nadšení a odhodlání lidí věnovat se pohybu a svému milovanému koníčku bez ohledu na jakékoli překážky, snaží se ukázat veřejnosti na obou stranách, že to jde – podpořit znevýhodněné tanečníky, aby se nevzdávali, a divákům ukázat, že tanec není jen pro dokonalé a zdravé tělo. Základem projektu byla rozsáhlá výstava, pro kterou v roce 2016 fotograf Sean Goldthorpe aranžoval záběry připomínající slavná taneční čísla napříč klasickou i populární kulturou, výjevy ze známých baletů i muzikálů, ale nastylizované s hendikepovanými tanečníky. 11 milionů v názvu odkazuje k počtu úředně uznaného počtu hendikepovaných občanů ve Velké Británii. Z některých fotografií vznikla krátká poetická zamyšlení, která mají myšlenku šířit dál, ačkoli základem stále zůstává vždy jen jedna fotografie, což je samo o sobě pro tvorbu videoobsahu velmi neobvyklé. Další filmy z této série, které už vznikly přímo v režii People Dancing, jsou koncipované jako mini dokumenty o profesionálních umělcích i o tanečnících amatérech, kteří na cestě k tanci a umění jdou přes překážky (mimochodem v našem kontextu se také můžeme pochlubit skvělými projekty bořícími hranice, třeba úspěšnou inscenací Simulante Bande od VerTeDance, která byla uváděná v letech 2012–2016).

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na