Týden s tancem festivalový: 420PEOPLE a Sidi Larbi Cherkaoui

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden s tancem (23) - od 7. do 13. června 2017. V dnešním vydání najdete: 420PEOPLE a Sidi Larbi Cherkaoui. Několik otázek pro Yvonu Kreuzmannovou. Letem tanečním světem – ALTA, Alfred, PKB.
Faun – choreografie Sidi Larbi Cherkaoui – Tanec Praha 2017 (zdroj FB 420PEOPLE / foto Koen Bross)

 

Faun, Nomad a Sidi Larbi Cherkaoui
Festival Tanec Praha se rozproudil a přinesl také koprodukční premiérový počin – ze spolupráce mezi domácím souborem 420PEOPLE a choreografem Sidi Larbi Cherkaouim a jeho uskupením Eastman vzešel projekt, který je ze všeho nejvíce oslavou tance. V nové Cherkaouiho premiéře Nomad spolu tančili členové obou souborů a v jeho starší choreografii Faun z roku 2009 vystoupil Václav Kuneš.

Václav Kuneš v představení dokázal, že ani po čtyřicítce není konec skvělým interpretačním výkonům a fyzickému tanci. Cherkaouiho Faun je holdem původní Nižinského choreografii, a přitom zcela individuální interpretací námětu. Necituje originál, pokud jde o pohybový slovník, ale souzní s ním určitou atmosférou, výrazem, který dal tanečníkům. Slavnou skladbu Clauda Debussyho prokládá soudobou hudbou, jejímž autorem je indický hudebník Nitin Sawhney. Debussyho motivy patří Faunovi a současné tóny mystického nádechu patří Nymfě (Nicola Leahey), která se na scéně objevuje jako ztělesnění ženské přírody a nespoutanosti a s Faunem nakonec tančí duet.

Choreografie je ladná i živelná, je v ní mnoho práce se zemí, rychlých převalů, energie musí pulsovat a pohyb se nikde nezarazí. Je to současný tanec, jehož hudebnost a plynulost je přitom jaksi neoklasická, nezastavuje se, až na vypjaté či symbolické momenty, kdy se dotýkají ruce obou stvoření anebo jejich těla splývají v souměrné sousoší – lásku k osové souměrnosti, uměřenosti a vyváženosti Sidi Larbi Cherkaoui rozhodně nezapře, stejně jako velmi rád nechává své tanečníky propojit v jedno tělo. I zde, v duetu, který se stává velmi kontaktním, jsou záhy těla obou interpretů propletena tak, že chvílemi stěží určíme, čí končetiny jsou obtočeny kolem čího trupu…

Faun i Nymfa jsou postavy jen napůl lidské, napůl přísluší říši přírody a jejím zákonům, čisté přitažlivosti, ale nezkažené a nevyzývavé. Choreograf dávkuje živočišnost skrz dynamiku pohybu. Tanečnice udivuje gymnastickou ohebností těla, její páteř se rozpouští jako složená z hadích obratlů, ale stejně plynule se pohybuje po scéně i její partner. Faun jde k podstatě a ve své působivosti a jednoduchosti – kterou objevil a realizovat už před sto patnácti lety Nižinský – ukazuje sílu tance – v prožitku, emoci, energii, sdílení, v zatajeném dechu publika a čirém požitku z něj.

Podobným způsobem uctívá tanec a pohyb i nová choreografie Nomad. Jejími ústředními postavami je osm tanečníků, z nichž čtyři reprezentují soubor 420PEOPLE (Francesca Maria Amante, Sabine Groenendijk, Vojtěch Rak a Filip Staněk) a druhá čtveřice uskupení Eastman (Mabrouk Gouicem, Nemo Oeghoede, Antonin Rioche a Nicola Leahey). Jakékoli rozdělení je však v rámci choreografie nepodstatné, neboť tanečníci opět představují jeden společný živoucí organismus.

Jednotícím motivem je život na poušti a její tváře, vražedné horko, mrazivá noc, písečná bouře i tichý svit měsíce. Prostředí se proměňuje jen rozličnou barvou světla, které ozařuje či prozařuje zadní prospekt, na němž je pouštní krajina vyfotografována, a vše dokresluje hudba, která hladí i rytmicky burácí a mísí se v ní arabské spirituální popěvky, které někdy nabývají meditativní síly. Tanečníci zprvu stojí u horizontu, zahaleni ve volné objemné oděvy a šátky jako před skutečnou pouštní bouří. Z jejich dalšího počínání je velmi těžké vyabstrahovat jednotlivé části, protože choreografie plynule postupuje. Jsou zde náznaky duetů či trií, samostatného prostoru se dostane i dívkám, které brzy osvobodí své vlasy, a zejména dlouhovlasé blondýnky Nicola a Sabine z nich vytváří nadstavbu kostýmu či extenzi vlastního těla.

Pohyb osciluje mezi plynulostí, jako když se těla nechávají odvanout jemným větrem, k záškubům, jako by se do nich zabodávala mračna písku. Většinou ale pohybu nic nebrání, tanečníci využívají i skoky, opět rychlé převaly a práci se zemí, gesta jsou široká a energická. Postupně odhazují oděv až na tělové prádlo, aby nakonec nabrali do dlaní tekutý jíl a vytvořili ze scény jakousi šachovnici a vláhu rozprostřeli i po svých tělech. Všechno toto počínání má spíš estetickou účinnost než vysledovatelný smysl a sdělení. Jasné je spíš celkové poselství boje se živly, radosti ze života i nutné sounáležitosti. Sidi Larbi Cherkaoui nechává tanečníky splynout do jednoho tvaru, kdy stojí v zákrytu, jen jejich paže se pohybují v jediné vlně, formace se rozpojuje a zase vrací jako setrvačností zpět. Je to jeden ze základních pohybových motivů, jak naložit s tančící skupinou, který vídáme zhusta u orientálních tanců, ale nad případnou fádností vítězí Cherkaouiho schopnost rozpohybovat ruce a paže tanečníků do množství nových gest.

Jedině závěrečná tečka v podobě projekce velkého atomového hřibu je příliš přímočarým návratem do reality. Proč? Je to snad připomínka, že až lidstvo uspořádá atomovou válku, zbude na celé planetě jen takováto poušť? Aby měla inscenace kritickou účinnost nebo aby burcovala lidi z letargie, musela by se odklonit od estetiky krásy, kterou je ovšem prodchnutá. Takže diváky zanechává „jen“ zcela prostě nadšené. A v tom je její síla.
Hodnocení autorky recenze: 95 %

Tanec Praha 2017

Faun
Choreografie: Sidi Larbi Cherkaoui
Hudba: Claude Debussy – Prélude à l’après-midi d’un faune, Nitin Sawhney
Light design: Adam Carrée
Kostýmy: Hussein Chalayan
Premiéra 13. října 2009, Sadler’s Wells Londýn
(psáno z reprízy 4. 6. 2017 Jatka78 Praha)

Tančí: Václav Kuneš, Nicola Leahey
***

Nomad
Choreografie: Sidi Larbi Cherkaoui
Hudba: Yarkin featuring The Sufi Vocal Masters, Felix Buxton
Light design: Willy Cessa
Kostýmy: Jan-Jan Van Essche
(koprodukce 420PEOPLE Praha / Eastman Antverpy / Tanec Praha Praha / Jatka78 Praha)
Premiéra 4. a 5. června 2017, Jatka78 Praha
(psáno z premiéry 4. 6. 2017)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Hodnocení

Vaše hodnocení - Faun -Cherkaoui (Tanec Praha 2017)

[yasr_visitor_votes postid="257651" size="small"]

Vaše hodnocení - Nomad -Cherkaoui (Tanec Praha 2017)

[yasr_visitor_votes postid="257650" size="small"]

Mohlo by vás zajímat