Týden s tancem tentokrát zpravodajsky

  1. 1
  2. 2

V červenci se baletní soubor na scéně Otáčivého hlediště v Českém Krumlově představí s inscenací Valmont, kterou vytvořil choreograf Libor Vaculík pro pražský soubor. Pro soubor Jihočeského divadla bude velkou uměleckou výzvou vyrovnat se výkonům umělců, jimž byla inscenace vytvořena doslova „na tělo“. V jihočeském nastudování budou hlavní role Vikomta de Valmont a Markýzy de Merteuill tančit Zdeněk Mládek a Julie De Meulemeester, Paní de Tourvel ztvární Barbora Coufalová, Cecille de Volanges tanečnice Alpisti Angelatou a Rytíře Dancenyho István Varga a Sebastiano Mazzia. První představení se bude konat 26. července.

 

Dekkadancers pro Lékaře bez hranic
Členové tanečního souboru Dekkadancers, který je k radosti svých fanoušků činný v Praze i v mimo Prahu, se stali iniciátory charitativního večera, který proběhne v neděli 25. června v holešovickém prostoru Jatka78. Výtěžek z představení poputuje organizaci Lékaři bez hranic na projekty v Jižním Súdánu. Jde o akci prospěšnou bez nadsázky pro všechny zúčastněné strany, protože v programu jsou kromě tance i další lákadla a je možné, že takový typ večera k současnému tanečnímu divadlu také přivede nové diváky. Jiří Lábus bude číst jednu z povídek Jiřího Kyliána, jejichž celé pásmo uvádí Divadlo Viola, Dekkadancers zatančí své choreografie Ultimo a Kill de Bill, Laterna magika vystoupí s fragmentem choreografie Cube, diváky čeká tombola i koncert s diskotékou.

Dekkadancers Bez hranic (vizuál) (zdroj Dekkadancers)

 

Absolventská a závěrečná představení
Co by to bylo za červen v tanci, kdyby chyběly absolventské koncerty a závěrečná představení konzervatoří. Už v neděli jako první tento maraton absolvujících zahájili mladí z Tanečního centra Praha ve Stavovském divadle. Na stejném místě se 21. a 22. června koná absolventský koncert Taneční konzervatoře hl. m. Prahy. Novinkou na programu bude balet na hudbu Johanna Strausse mladšího Ples kadetů v choreografii Ivo Váni Psoty, rekonstrukce je určená absolventům v oboru klasický tanec. Pro absolventy oboru moderního tance vytvořila Alena Drapalíková Kytici na hudbu českého autora Jana Jiráska. Program doplní slavné Polovecké tance z opery Kníže Igor Alexandra Borodina v choreografii ředitele konzervatoře Jaroslava Slavického. Závěrečné galapředstavení Taneční konzervatoře Taneční mládí se pak koná 28. června v Divadle Hybernia.

Druhá z pražských soukromých konzervatoří, Pražská taneční konzervatoř a střední odborná škola, uskuteční absolventské představení 25. června ve Vinohradském divadle. Na programu budou ukázky z klasického, lidového, moderního i historického tance a jako soudržný divadelní kus je bude doplňovat balet Sylvia. Ve stejný den v Divadle ABC pořádá Taneční centrum Praha ještě závěrečné představení, které zahrnuje koncertní čísla různých žánrů a stylů v podání studentů všech ročníků, tedy i obou souborů, které Taneční centrum Praha pěstuje, Baletu Praha Junior a Baby Baletu Praha. Balet Praha Junior se ještě 3. července vydává do Polska na International Olga Sawicka Dance Festival, kde vystoupí s programem Nulová gravitace 2017. Konzervatoř Duncan Centre si absolventské představení „odbyla“ již v květnu. Absolventský koncert Taneční konzervatoře Brno se koná 25. června v Mahenově divadle. Janáčkova konzervatoř v Ostravě pak pořádá dva taneční koncerty 21. a 22. června, nejsou to absolventské koncerty, ale večery ukázek z prací tanečního oddělení.

 

Tip – na gala do Německa
V Dortmundu se již tradičně na konci sezony zpestří program velkým baletním galapředstavením. 24. a 25. června doprovodí dvacátý pátý ročník této události z velké části živě Dortmundští filharmonici. Kromě domácích vystoupí na galavečeru tanečníci Royal Ballet London, Bayerisches Stattsballet, Orlando Ballet, Ballet BC Vancouver, San Francisco Ballet a další. Program bude trvat přes tři hodiny.

V Mnichově probíhá od 24. června hudební festival Opernfestspiele, v jehož rámci bude vystupovat Bayerisches Stattsballet. Festivalovou premiérou bude taneční večer složený z choreografií členů souboru.

Blízko je také Vídeň, kde se na konci června k rozloučení se sezonou koná pro mnoho diváků tradiční Nurejew Gala, vystoupí na něm nejen členové baletního souboru Wiesner Staatsoper, ale také tanečníci z dalších německých souborů nebo Opéra National de Paris. V programu nechybí jména velikánů jako George Balanchine, Roland Petit, John Neumeier, William Forsythe a samozřejmě Rudolf Nurejev. Představení se koná 29. června.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat