V Týdnu s tancem hlavně o tom, kam v září za současným tancem nejen v Praze

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden s tancem (35) - od 28. srpna 2017 do 3. září 2017. V dnešním vydání najdete: Brno: tančící vesmír. 420PEOPLE a Orfeus. První projekty nezávislých scén: Ponec, ALTA, Archa i Jatka78.
Orbita – koncept Tereza Lepold Vejsadová a Lukáš Lepold (zdroj FB / foto Tomáš Stupka)

Brno: tančící vesmír
V neděli 3. a v pondělí 4. září má v Brně premiéru taneční projekt Orbita, který vzniká v rámci brněnské divadelní platformy Industra STAGE ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno. Autory konceptu jsou Tereza Lepold Vejsadová a Lukáš Lepold. Půjde o site specific taneční performanci, která se uskuteční právě ve hvězdárně.

„Inspirovaná vesmírným řádem, jeho souvislostmi a pohyby. Vesmír je vodítkem, jak pracovat s prostorem, tělem, lidmi, světlem. Ale naše poznání není nekonečné, má své hranice,“ je motto představení. Základním motivem a principem je oběžná dráha – orbita – neustálá a nekonečná dráha, po které se pohybuje vesmírné těleso. Dráha pohybu se svými zákonitostmi i anomáliemi. Hudbu složila Lucie Vítková, účinkovat budou jako interpreti i spolutvůrci tanečníci Emeše Kovacs, Tereza Lepold Vejsadová, Marta Sobotková, Roberta Štěpánková, Michal Nagy a Lukáš Lepold. Téma vesmíru, hvězd a nekonečných rozloh galaxií láká tvůrce z oblasti tance a pohybového divadla pravidelně. Připomeňme jen nedávný Pulsar Michala Záhory nebo Electru Jany Vrány.

Industra STAGE je brněnský industriální prostor se stálým provozem, který nabízí zázemí jako produkční jednotka pro umělce, herce i tanečníky. V prostoru vznikají nové projekty, konají se zde workshopy nebo doprovodné programy větších kulturních akcí a hostují zde mimobrněnské soubory. Sídlí v kreativním centru Industria.

Tereza a Lukáš Lepoldovi patří ke stálým rezidentům tohoto prostoru. Lukáš Lepold byl členem Národního divadla moravskoslezského a nyní je na volné noze. Spolupracuje se 420PEOPLE, ProART Company a na vlastních projektech. Už v angažmá v Ostravě spolupracoval s nezávislými umělci, například s malířem, performerem a hudebníkem D. J. Lloydem na projektech Cambodia, Játra a Detox. Před premiérou nového projektu nám telegraficky odpověděl na pár otázek – hektické období je znát, ale to už k životu tanečníků v dnešní době bohužel patří.

Lukáš Lepold (zdroj proart-festival.cz)

Na jakých projektech pracujete v současnosti?

Nejbližší akce je projekt Orbita a od 21. září máme s ProART Company sérii s představením Oneness. V září nás čeká Plzeň, Brno a Drážďany.

Co vás nejvíc bavilo a drželo v angažmá v Národním divadle moravskoslezském?

V Ostravě to byl hlavně Shakespeare, moderní a občas současný tanec. A město Ostrava a okolí. V současné situaci jsem profesně svobodnější.

Jaké zkušenosti vám dalo působení u Polskiego Teatru Tańca?

Zkušenosti se současným tancem, divadlem a cestováním.

Jste tanečníkem i pedagogem. Co musí v sobě tanečník mít, aby dokázal svoje zkušenosti opravdu předat?

Nejsem pedagog, ale myslím si, že minimálně mozek a srdce. Potkávám se s profesionály i amatéry, tanec je pro všechny.

Není život tanečníka na volné noze moc velkou nejistotou, zvlášť když máte rodinu?

Myslím, že jistota je také otázkou času.

Kam směřujete jako umělec?

Jako umělec nyní směřuji na oběžnou dráhu.

Děkuji za váš čas a přeji hodně zdaru.

 

420PEOPLE a Orfeus
Soubor 420PEOPLE se znovu spojil se světem činoherců a pracuje na projektu, který bude uveden v celé sérii od 10. do 20. září ve Vile Štvanice. Vila Štvanice a Tygr v tísni (nezávislý divadelní soubor, který vznikl na pražské Divadelní fakultě Akademie múzických umění na jaře 2010) uvádějí druhý ročník slavnosti antického divadla v přírodních kulisách ostrova Štvanice za doprovodu „tekoucí vody a tepajícího velkoměsta“. Projekt Ovidius: Orfeus si autorsky vzal na starost tvůrčí tým Nebeský – Trmíková – Prachař & 420PEOPLE, který v roce 2014 uvedl úspěšnou inscenaci Peklo – Dantovské variace, mísící činohru s tanečním divadlem. Nová inscenace inspirovaná Ovidiovými Proměnami a dalšími antickými a orfeovskými texty oživí jeden z velkých příběhů, kterými se divadlo, literatura a hudba inspiruje staletí. Antická témata a příběhy nesou punc nadčasovosti a nesmrtelnosti.

Hudbu k vystoupení složil Jan Šikl, který se také stále více pohybuje v okruhu tance a pohybového divadla, choreografii vytvořil Václav Kuneš, jenž také v představení účinkuje. Dále je to David Prachař, který spolupráci se 420PEOPLE zahájil v inscenaci Máj na Nové scéně Národního divadla (alternuje Saša Rašilov), Lucie Trmíková, Zuzana Herényiová, Alena Krivileva a Filip Staněk. Podaří-li se i sehranému tanečně-činohernímu týmu nahmatat věčně živé jádro, uvidíme již brzy. Antická Štvanice je mladý projekt, který má vrátit do většího povědomí nadčasové antické divadlo. Každý rok má být v prostředí ostrova Štvanice uvedeno v jeho rámci jedno ze stěžejních antických dramat, minulý rok to byla Aischylova Oresteia.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat