V Týdnu s tancem ještě jednou na Letní Letnou a za DekkaDancers

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden s tancem (36) – od 4. do 10. září 2017. V dnešním vydání najdete: Recenze na premiéru souboru Losers Cirque Company na Letní Letné. Blížící se premiéru souboru DekkaDancers spojíme s rozhovorem s tanečníkem a choreografem Markem Svobodníkem.
Petr Horníček, Tomsa Ligierski, Matyáš Ramba: Kolaps – Losers Cirque Company – Letní Letná 2017 (zdroj Letní Letná / foto František Ortmann)

Kolaps – premiéra Losers Cirque Company
Loňská premiéra novocirkusového uskupení Losers Cirque Company Beach Boy(s) (naši recenzi najdete zde) byla frivolní hrou s tématem, jež bylo možné vytěžit v rámci grotesky a pohybových vtípků. Letos se zaměřili na zkoumání fenoménu trochu složitějšího a také výsledek je komplexnější – Kolaps jako dočasná překážka i hnací motor, součást koloběhu života člověka i společnosti a zároveň lákavý pohybový princip.

Kolaps charakterizuje vizuální čistota – prázdnou scénu doplňuje jen semitransparentní projekční plátno, skrývající za sebou kytaristu se zvukovým pultem a zpěvačku, a série elektronicky ovládaných bodových světel, která vedou divákův pohled k jednotlivým interpretům a jejich skupinám nebo jen dotvářejí vizuální řešení prostoru. Silné světlo působí až hmatatelným dojmem, světelné sloupy člení prostor, jindy pomáhá světelná změna v rychlém přesunu performerů. V té bílé záplavě pak účinkující vystupují též oblečeni v bílých kostýmech, zřejmě vše proto, aby nic nerušilo pozornost a dojem abstrakce, protože vztahy mezi nimi jsou skutečně vyabstrahované z reálných životů, ale nepropůjčují jim charaktery divadelních postav, které by procházely konkrétním vývojem či příběhem.

Inscenace pracuje s tématem lidského života od dětství a jeho her přes budování přátelských pout, partnerských vztahů, chůzi po ramenou velikánů, kteří jsou našimi předky, až k tomu poslednímu nevyhnutelnému kolapsu. Jednotlivé scény si však může divák interpretovat rozličně anebo celé představení naopak pojmout jako jednu velkou hru s fyzickými možnostmi lidského těla. Kolaps jako zhroucení hmoty znamená vzdání se vlády nad tělem, absolutní uvolnění, volný pád, vyslyšení volání gravitace. Ve společenském kontextu je však prohrou a známkou slabosti. Pro pohybovou inscenaci ideální téma, protože kontrast mezi kontrakcí a uvolněním a pád jsou doménou současného tance a i tanec se letos do představení Loserům dostal trochu více než loni.

Mnoho čísel, která zakomponovali do svého vystoupení, je nejen artisticky vytříbených, ale i esteticky čistých, víc se myslelo na divákovo potěšení v pohledu na souměrnost, čistý tvar, oblost i linii spojených těl, zkrátka čisté vizuální potěšení. Z hlediska obsahu pak dávají větší šanci k přemýšlení, k prohlédnutí podstaty výjevu. Protože jde především o párovou nebo skupinovou akrobacii, ať už se staví lidská pyramida nebo se poletuje ve vzdušné artistice, vkrádá se jako jeden z hlavních motivů téma opory – bez té nelze v akrobacii ani v tanci mnoho dokázat, ať už je člověku oporou země nebo partner. Samotná umělecká forma je symbolická.

Některé scény jsou jasně čitelné – manipulace nemohoucími, kteří padli, vyloučení neúspěšného jedince z kolektivu, snaha jedince ovládnout nebo naopak provokace a touha dokázat svou vlastní nadřazenost. Tanečníci si chodí po tělech a po ramenou, muži pohazují dívkami jako panenkami a dívky předvádějí přízemní akrobacii jako jedno tělo. Diváky přivede do varu soutěž o největší výdrž v prováděném cviku, která možná dopadne na každé repríze jinak – vydrží déle akrobatka stát svému silákovi na hlavě, anebo zvládne mladík donekonečna vyhazovat svou partnerku z náručí do stoje na svých ramenou? Opěr důkaz, jak je snadné nechat se strhnout a hraný motiv (soupeření) přijmout za realitu.

Některé scény jsou provázány sekvencemi až tanečními, ačkoli žádná komplikovaná choreografie takto nevzniká. Víc prostoru pro sebe v tom směru získává jen tanečník Ondřej Sochůrek, který se ve svých sólech pohybuje v linii horizontální, s gesty směřujícími do prostoru, je však jasné, že se nemůže pustit do složité variace, protože to by bylo ve vztahu k ostatním performerům příliš nápadné. Současný tanec ale novocirkusové představení oživí. Nutno ocenit, že si performeři skutečně vystačí zcela bez pomůcek, jen s vlastními těly a křídou či pudrem na rukou. Na plátně za nimi projekce kreslí obrazce, které názorněji i volněji souvisí se skupinovými formacemi nebo tvarem pohybů, jež v jednotlivých scénách převládají, není však nijak vtíravá nebo rušivá. Na druhou stranu by se bez ní vystoupení i zcela obešlo, umělci nepotřebují doplňovat dojem z vlastního výkonu další vizualizací. Kytarista za plentou spolu se sólovou zpěvačkou dotvářejí kulisu buď rytmickými linkami elektronicky modifikovaných tónů, které někdy ani neznějí jako živá hudba, nebo melodickými motivy, dojde i na píseň zpívanou přímo publiku.

Losers Cirque Company se letos propracovala ke komplexnímu tvaru, který není pouze artistickou exhibicí, ačkoli předvedení výkonů je stále největší motivací. Estetická čistota je velkým kladem. Sice se u této inscenace tolik nenasmějeme, ale zato dává prostor myšlence, což je hodno ocenění a podpory. A to, že si i Losers udělali před publikem reklamu a poslední večer se s ním vyfotografovali, je v tomto případě oprávněné – jsou rok od roku lepší.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Hodnocení

Vaše hodnocení - Horníček/Ligierski/Ramba: Kolaps (Losers Cirque Company 2017)

[yasr_visitor_votes postid="268174" size="small"]

Mohlo by vás zajímat