V Týdnu s tancem ještě jednou na Letní Letnou a za DekkaDancers

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Jinak literatura je obecně dobrý podklad k adaptaci do jakéhokoliv žánru. Točí se podle ní filmy, dělají činohry, v minulosti i opery. Balet a pohybové divadlo nezaostávají. Co se DekkaDancers týče, máme to velmi individuální. Ondřej je velmi sečtělý, já třeba nikoliv. Čtu pouze, když musím. Normálně u toho totiž dost usínám. No a u Štěpána Pechara nevím, jak to má s láskou k literatuře, nikdy jsme se o tom nebavili. Odhaduju ale, že u toho přinejmenším neusíná. (úsměv)

Jak řešíte otázku nastudování choreografie s jiným souborem, když jste na plný úvazek tanečníky v Národním divadle? Máte nějaké asistenty nebo se snažíte dojíždět?

Poslední zkušenost z Budějovic byla taková, že jsme museli poslat asistenty. Čas nebyl vůbec. Sotva jsme se minulou sezonu na jaře v Národním divadle „dochvěli“, začali jsme stavět novou premiéru Petra Zusky a k tomu repertoár běžel zase na plné obrátky. Pár povolenek bylo, ale například z generálkového týdne jsme mohli být pouze na pondělní zkoušce. Nezapomenu pak na ten den, kdy jsme jeli na premiéru. Bylo to, jako když jedete koupit Kinder vajíčko. Nikdy nevíte, co na vás uvnitř čeká. (úsměv) Zpětně jsem pak zhodnotil, že jsme měli štěstí na naše asistenty, jmenovitě to byli Linda Svidró Schneiderová, Jarka Janečková a Šimon Kubáň.

Sleduje vás „první generace“ DekkaDancers? Co říkají na vaše počiny?

S Viktorem Konvalinkou i Tomem Rychetským jsme v kontaktu. Třeba Tom docela pravidelně jezdí na naše show na Jatka78. Je to příjemné, když člověk cítí z jejich strany podporu. Pořád to také děláme na koleni jako kdysi oni, byť spousta věcí už funguje sama anebo snáze. Držíme jejich choreografie stále na repertoáru. Zatím to jsou pořád stavební kameny DekkaDancers, na kterých je třeba stavět, a ne je bořit. A tohle je cesta.

Tak zlomte vaz!


VIZITKA
Marek Svobodník (1984) – umělecký šéf DekkaDancers druhé generace, choreograf, tanečník. Po studiu na brněnské Taneční konzervatoři získal v roce 2003 angažmá v baletním souboru Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. V roce 2006 se stal členem souboru pražské Laterny magiky, kde působil dvě sezony. V roce 2008 přijal nabídku do angažmá Baletu Národního divadla v Brně, kde se o rok později stal sólistou. Na podzim roku 2012 nastoupil do angažmá do českého národního baletu, kde působí dodnes jako demi-sólista. Jeho zjev a interpretační schopnosti mu zajistily pestrou škálu rolí jak z klasického, tak i moderního repertoáru se zaměřením na obor charakterních postav, například: titulní role v baletech Spartakus nebo Othello (Národní divadlo moravskoslezské); Svůdce v Kouzelném cirkuse (Laterna magika); Vypravěč v Carmen (choreografie Cayetano Soto), Valmont v Nebezpečných známostech (choreografie Krzysztof Pastor) a další. Na scéně Národního divadla v Praze vystoupil například jako Hilarion v Giselle (po boku Svetlany Zacharové) a v řadě dalších choreografií od tvůrců jako jsou Jean-Christoph Maillot, Uwe Scholz, Youri Vàmos, Jiří Kylián, Libor Vaculík, Petr Zuska, Jan Kodet a Viktor Konvalinka. Pravidelně také vystupuje jako host v představeních Laterny magiky.

Jako choreograf se podílel na představeních a projektech pro Národní divadlo v Brně nebo festival Tanec Valmez. Spolupracoval se skupinou ProART nebo Katedrou alternativního divadla na DAMU. Společně s Ondřejem Vinklátem a Štěpánem Pecharem vytvořil choreografii 131ND 56LM 31NS k zahájení sezony Národního divadla 2013/2014. V roce 2014 také ve spolupráci se Štěpánem Pecharem a Ondřejem Vinklátem vytvořil celovečerní představení s názvem Obrazy pro komorní scénu Národního divadla Kolowrat. Jeho zatím poslední choreografií je Catch 27, jež je součástí složeného baletního večera s názvem Game Over, který uvedlo jako premiéru na jaře 2014 Národní divadlo v Brně. Od roku 2015 vede spolu se Štěpánem Pecharem a Ondřejem Vinklátem a dále ve spolupráci s Viktorem Konvalinkou a Pavlem Hejným taneční soubor DekkaDancers.
(Zdroj: dekkadancers.net)

www.dekkadancers.net

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Hodnocení

Vaše hodnocení - Horníček/Ligierski/Ramba: Kolaps (Losers Cirque Company 2017)

[yasr_visitor_votes postid="268174" size="small"]

Mohlo by vás zajímat