Učitel tělocviku, který to dotáhl až na Krále vysokého cé. Před 80 lety se narodil Luciano Pavarotti

Zítra to bude přesně osmdesát let, co přišel na svět jeden z nejuznávanějších a nejobdivovanějších tenorů novodobé operní historie.

malý Luciano
malý Luciano

Italský operní pěvec Luciano Pavarotti, který se narodil 12. října 1935, se výrazně zasloužil o popularizaci klasické hudby mezi širší veřejností. Hvězdný tenor s výjimečným hlasem a přízviskem Král vysokého cé to dokázal nejen svými vystoupeními ve sportovních halách, ale také účinkováním s celebritami z řad populární a rockové hudby. Za to si ale zároveň vysloužil kritiku konzervativních posluchačů vážné hudby.

Rodák z Modeny působil po studiích pedagogiky dva roky jako učitel náboženství a tělocviku na základní škole a krátce též jako pojišťovací agent.

Luciano Pavarotti
Luciano Pavarotti

Od roku 1956 chodil na soukromé hodiny zpěvu, v opeře debutoval o pět let později v roli Rudolfa v Pucciniho Bohémě. Od konce šedesátých let již byl srovnáván se slavnými tenory minulosti; stejně jako jeho pěvečtí idolové se i Pavarotti téměř výhradně zaměřoval na italský repertoár.

Luciano Pavarotti
Luciano Pavarotti

Mezi jeho nejznámější role patřili mimo jiné Cavaradossi v Pucciniho Tosce, Radames ve Verdiho Aidě nebo Nemorino v Donizettiho Nápoji lásky.

Luciano Pavarotti
Luciano Pavarotti

Pavarottiho „výstavním kouskem“ byla árie prince Kalafa Nessun dorma z třetího dějství Pucciniho opery Turandot.

Milovník jídla, koní, fotbalu a pěkného oblečení zemřel 6. září 2007, měsíc před svými dvaasedmdesátými narozeninami.

Luciano Pavarotti
Luciano Pavarotti
Pavarottiho pohřeb ‒ Modena 8. září 2007
Pavarottiho pohřeb ‒ Modena 8. září 2007

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat