Událost v Baletu ND: Ohad Naharin vás bude magicky přitahovat

  1. 1
  2. 2

Na jevišti zůstala skupina šesti mužů. Postupují v jedné řadě směrem k divákovi, působí jednotně, silně a pevně. Opět se jedná o rešerše a opakování snadných pohybů a gest, individuálních gest rukou a paží, rozptýlení nebo rozletu myšlenek. A pak náhlá změna v sjednocení, které vypadá najednou uměle.S těmito drobnými kontrasty Naharin umí hrát velmi důkladně. V jednotě a soudržnosti je síla ale, svoboda mysli je v prostoru a v svobodném nekonečnu.

Duet na Vivaldiho
Taneční duet na hudbu Antonia Vivaldiho je jakýmsi centrálním bodem i ztišující oázou v celém večeru. Po intenzivním dynamickém a magickém rituálu je zde možnost trochu spočinout a uklidnit se. V intimním vztahu a souznění muže (Viktor Konvalinka) a ženy (Magdalena Matějková) a vzniká mezi nimi prosté a silné pouto. Bez patosu a okázalosti vypovídá o všem, co se každému v životě stává. Choreograf nepoužívá nic zvlášť objevného, v pohybovém rejstříku je střídmý, ale zároveň citlivý a hluboce lidský.

Přeházeně, kostrbatě a necelistvě se tvoří páry, fragmenty setkání a nedořečených vztahů. Nedokončené komunikace. Dva muži zůstanou déle, výborní tanečníci, provokují se, možná se zbijou a pomlátí a co bude pak?

Jeden tanečník uvádí s malou obrazovkou a „svým obličejem“ v ruce, že bude cirkus… Jde o měnící se struktury v prostoru, které se rychle a chvílemi matematicky mění. Rytmus a tempo, sršící energie jako kdyby šlo o přežití, o život sám. Neobjevuje se však žádný náznak veselí či strachu, přestože jde o velké fyzické exprese a emoce zároveň.

Před závěrečným defilé provokativně směšných a poťouchlých pózách jedinců a dekadentně bláznivých obrazů (jdoucích ze tří stran a úhlů) se rozvíjí komický  a skvěle vystavěný duet dvou mužů – gayů (Ondřej Vinklát, Jonáš Dolník).

Po směsici veškeré možné hudby, mixu zvuků a ruchů vrcholí celý taneční večer písní You’re Welcome (The Beach Boys)a rytmickým chaotickým zrychlením a rozptýlením se do tmy.

Celý soubor se divákům představil opravdu jiným neobvyklým a energetickým jazykem. Bylo patrné, že přítomnost mistrného tvůrce dodala v posledních dvou zkouškových dnech i na premiéře silné exotické koření.


Hodnocení autorky recenze: 90 %

Ohad Naharin: decadance
Choreografie a režie: Ohad Naharin
Nastudování: Erez Zohar, Gili Navot, Adi Salant
Scéna: Avi Yona Bueno (Bambi)
Světelný design: Avi Yona Bueno (Bambi)
Kostýmy: Rakefet Levy
Hudba: Perez Prado & His Orchestra, Billy May´s Rico Mambo Orchestra, The John Buzon Trio, Dick Dale, tradiční izraelská hudba, Antonio Vivaldi, Marusha, Don Swan & His Orchestra, Dean Martin, Chari Chari, Kid 606, AGF, Fennesz, Kaho Naa Pyaar Hai, Chronomad, The Beach Boys, Rayon, Seefeel, Brian Eno
Baletní mistři: Jan Kodet, Radek Vrátil
Balet Národního divadla Praha
Premiéra 4. června 2015 Nová scéna Národního divadla Praha

Tančí – Viktor Konvalinka, Magdaléna Matějková, Klára Jelínková, Ondřej Vinklát, Jonáš Dolník, Matěj Šust, Aya Watanabe

www.narodni-divadlo.cz

Foto Martin Divíšek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Ohad Naharin: decadance (ND Praha)

[yasr_visitor_votes postid="169521" size="small"]

Mohlo by vás zajímat