Uměleckým ředitelem a šéfdirigentem Filharmonie Brno je Dennis Russell Davies. Orchestr povede od příští sezony

  1. 1
  2. 2
Je známý mimořádným rozpětím repertoáru od baroka po soudobou hudbu, odborníci z celého světa ho považují za jednoho z nejinovativnějších a nejodvážnějších dirigentů klasické hudby. Mezi jeho přátele patří mnoho světoznámých skladatelů – Luciano Berio, Heinz Winbeck, Philippe Manoury, Hans Werner nebo například Philip Glass či Michael Nyman. Řídil orchestry po celém světě. A kromě toho je uznávaným pianistou. Dennis Russell Davies. Nový umělecký šéf a šéfdirigent Filharmonie Brno.
Dennis Russell Davies (zdroj commons.wikimedia.org / foto © Benno Hunziker)

S orchestrem poprvé a zatím naposledy spolupracoval letos v květnu, kdy na Pražském jaru provedl Schnittkeho Faustovskou kantátu a Planety Gustava Holsta. Vzájemná jiskra přeskočila téměř okamžitě, následné jednání o spolupráci proběhlo poměrně rychle a Davies se netají tím, že nové angažmá představuje v jeho kariéře poněkud překvapivý vývoj. „Jsem hrdý na to, že mi Filharmonie Brno nabídla, abych se stal jejím uměleckým vedoucím a šéfdirigentem. Velmi rád jsem tuto nabídku přijal. Příležitost objevovat s výbornými muzikanty nádhernou českou hudební současnost i minulost a uvést progresivní Brno do styku s mnoha vynikajícími mezinárodními skladateli a umělci, se kterými jsem měl to privilegium pracovat přes půl století, je vzrušující. A přiznávám, že v mé kariéře je to překvapivý vývoj. Zaujal mě orchestr a také město, které chápe svoji roli v České republice i na mezinárodní scéně, nebojí se být ambiciózní a riskovat. Díky mým americkým kořenům na Středozápadě je mi Morava blízká, a zásluhou toho, že dlouho žiji v Linci, tedy v Horním Rakousku, jsem získal hluboké uznání pro naše společné středoevropské dědictví. Navíc příležitost přispět k rozvoji nového koncertního sálu je výjimečná. Těším se na skvělou hudbu s Filharmonií Brno,“ uvedl Dennis Russell Davies.

Do Brna Dennis Russel Davies přichází z Brucknerova orchestru v Linci a tamní opery, které vedl jako šéfdirigent a hudební ředitel patnáct sezon. Za sebou má přitom osmačtyřicet let v čele orchestrů, oper či festivalů po celém světě. Kromě toho je také vyhledávaným klavíristou, chtějí s ním spolupracovat významné orchestry, skladatelé i interpreti. V Brně bude působit spolu s Heribertem Schröderem, uměleckým poradcem, se kterým ho pojí letitá spolupráce. Společně s dramaturgem Filharmonie Brno Vítězslavem Mikešem a nově jmenovaným stálým hostujícím dirigentem Robertem Kružíkem tedy budou určovat hudební směřování orchestru v následujících letech.

Daviesovo angažmá v Brně velice oceňuje primátor města Petr Vokřál. „Brněnská filharmonie má ambice stát se tělesem světového formátu. Jsem proto velmi rád, že získává posilu zvučného jména, kterou Dennis Russell Davies bezpochyby je. Jeho předchozí angažmá například ve Stuttgartu, Bonnu, Vídni nebo post hlavního dirigenta American Composers Orchestra v New Yorku svědčí o tom, že naše filharmonie získává do svého čela osobnost, světovou špičku v oboru. Přeji panu Dennisi Russell Daviesovi mnoho pracovních úspěchů, inspirující kolektiv, a také aby ve městě Brně zažil a poznal jedinečnou atmosféru. A aby se Brno stalo jeho druhým domovem,“ uvedl Vokřál.

Vedení orchestru se Dennis Russell Davies ujme na čtyři roky počínaje sezonou 2018/2019. Ještě předtím se brněnskému publiku představí v dubnu 2018 na Velikonočním festivalu duchovní hudby, kdy s orchestrem provede Janáčkovu Glagolskou mši, světovou premiéru skladby britského autora Davida Matthewse a Te Deum Arvo Pärta, které ve světové premiéře dirigoval v roce 1985.

Ředitelka Filharmonie Brno označila Dennise Russella Daviese za nejvýznamnější osobnost, se kterou kdy orchestr trvale spolupracoval. „Stále to pro nás zní jako neuvěřitelná zpráva,“ podotkla. Orchestr ve své historii prošel érou klíčových zakladatelských českých osobností jako Břetislav Bakala a František Jílek, obdobím mezinárodního rozhledu s Aldem Ceccatem, Petrem Altrichtrem a Aleksandarem Markovićem a dospěl do fáze zralého tělesa vědomého si svých originálních kořenů a sebevědomě se hlásícího ke všem výzvám dnešního symfonického světa. „K zásadnímu souladu s Maestrem Daviesem došlo symbolicky na festivalu Pražské jaro při provedení dvou velkých děl dvacátého století – Schnittkeho a Holsta. Dennis Russell Davies je šíří svého záběru, uměleckých i životních zkušeností a vztahem k orchestru i každému jeho hudebníkovi ideální volbou pro umělecký rozvoj Filharmonie Brno v období přípravy a vstupu do nového koncertního sálu v roce 2020,“ konstatovala.

Nového uměleckého vedoucího a šéfdirigenta vítají i filharmonici. „Jménem orchestru bych rád vyjádřil veliké nadšení z příchodu pana Daviese. Jedná se o umělce světového formátu, navíc jsme při naší letošní spolupráci poznali jeho mimořádné lidské kvality, kterých si vážíme. Maestrovi přeji, aby se v naší společnosti cítil vždy dobře a těším se na společnou práci,“ řekl předseda Umělecké rady Filharmonie Brno Michal Hreňo.

Dennis Russell Davies (zdroj Filharmonie Brno / foto © Andreas H. Bitesnich)

VIZITKA
Aktivity Dennise Russella Daviese (1944) jako operního a koncertního dirigenta i jako klavíristy a komorního hudebníka jsou charakterizovány rozsáhlým repertoárem, sahajícím od baroka až po nejnovější hudbu naší doby. Davies si získal renomé jednoho z nejinovativnějších a nejodvážnějších dirigentů ve světě klasické hudby a publiku na obou stranách Atlantiku s úspěchem představil pořady, které mu byly výzvou i inspirací. Proslul strhujícími a dobře koncipovanými koncertními programy i svou úzkou spoluprací s mnoha skladateli, mezi něž patří Luciano Berio, William Bolcom, John Cage, Manfred Trojahn, Philip Glass, Heinz Winbeck, Laurie Anderson, Philippe Manoury, Aaron Copland, Hans Werner Henze, Michael Nyman a Kurt Schwertsik.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář