O umění číst hudbu. S jubilantem Janem Kačerem nejen o jeho režiích oper

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Musím říct, že v tom velkým divadle brněnským tehdy ještě člověk měl celkem respekt, protože režisér bez respektu v opeře nic nezmůže. Tam je tolik nesnází, tolik přestávek, sbor má jindy pauzu než zpěváci, zpěváci jinou pauzu než orchestr, korepetitor jinou pauzu, takže vlastně pořád musíte hlídat tisíce věcí a nemůžete říct, že tamhle Franta půjde zprava, když on je bas, když vy ho chcete nalevo, že on musí být nalevo, nebo Mařenka nemá 50 kilo, ale třeba 78, a tenor nemá dva metry, ale metr padesát. Tisíc věcí, které musíte respektovat a můžete s nimi pracovat. Ale v podstatě to není na překážku, je to vlastně jedna ze zvláštních chutí téhle práce. Opera mě hrozně potěšila vždycky. Bylo to pro mě vždycky velmi těžké, ale překrásné.

Děkuji za rozhovor.

 

Jan Kačer (zdroj ndm.cz)
Jan Kačer (zdroj ndm.cz)

Vizitka:
Jan Kačer (1936) vystudoval divadelní režii na pražské DAMU (absolvoval v roce 1960). Prvním jeho působištěm bylo ostravské Divadlo Petra Bezruče (1959-1964; režie: například Jejich den, Poprask na laguně, Matka Kuráž, Milenci z kiosku, Romeo a Julie), poté následovalo jeho angažmá v pražském Činoherním klubu (1965-1974). Byl jedním z jeho zakladatelů a patřil zde k vůdčím osobnostem (režie: například Stalo se v ZOO, Spravedliví, Na koho to slovo padne, Višňový sad, Strýček Váňa, Revizor, Na dně a jiné).

Když musel v polovině sedmdesátých let odejít z Prahy, vrátil se do Ostravy – tentokrát do Státního divadla (1976-1986; režie: například Ženitba, Othello, Cyrano z Bergeracu, Lásky hra osudná a jiné). Později působil souběžně v Divadle E. F. Buriana v Praze (například Rváč, Večer tříkrálový). V letech 1986-1990 byl režisérem Divadla na Vinohradech (Krysař, Hlasy ptáků a jiné).

Pohostinsky nastudoval řadu představení v dalších divadlech u nás (včetně Národního, kde nastudoval mimo jiné Brechtovu Matku Kuráž a její děti a Gorkého Děti slunce) i v zahraničí (například v Oslu, Basileji, Záhřebu). Přesto, že jeho hlavní činností byla vždy divadelní režie, je znám i jako herec (připomeňme například jeho Raskolnikova ve Zločinu a trestu v Činoherním klubu nebo Arbenina v Maškarádě a titulního Othella v ostravském Státním divadle).

Členem Činohry Národního divadla je od roku 1990; do roku 1997 jako režisér (například vlastní dramatizace Vančurova Pekaře Jana Marhoula, Topolovy hry Sbohem Sokrate, Ionescových Židlí, dramatizace Peroutkova Oblaku a valčíku, Přidalových Sáněk se zvonci, Millerovy Smrti obchodního cestujícího, Shakespearových her Zimní pohádka a Sen noci svatojánské, Ibsenova Peer Gynta, Mášových Podivných ptáků, Sigarevova Černého mléka a dalších), nyní je tu v hereckém úvazku – z rolí, které zde hrál: například ThDr. Molvik v Ibsenově Divoké kachně, Gajev v Čechovově Višňovém sadu, James Tyrone v O’Neillově Cestě dlouhým dnem do noci, Vogler v Bergmanově hře Po zkoušce, Don Luis v Molièrově Donu Juanovi, Bever v Lettsově hře Srpen v zemi indiánů, účinkoval ve své benefici A světla nechte plát…; byl Luckym v Beckettově Čekání na Godota, Pánem v Urzidilově Kvartýru, účinkoval v inscenaci Vladimíra Morávka 1789 aneb Dokonalé štěstí; často hrál na záskok role ve svých inscenacích.

Z operních titulů na tuzemských jevištích má Jan Kačer na svém kontě Weberova Čarostřelce (1979 Ostrava), Verdiho Rigoletta (1994 a 2002 České Budějovice), Janáčkovu Káťu Kabanovou (1998 Plzeň), Mozartovu Kouzelnou flétnu (1999 Brno), Verdiho Luisu Miller (2000 České Budějovice), Offenbachovy Hoffmannovy povídky (2001 Brno) a Humperdinckovu Perníkovou chaloupku (2004 Brno).

Hrál také řadu rolí v televizi a ve filmech (patřil k protagonistům snímků takzvané české nové vlny). Pro příklad uveďme filmy Probuzení, Každý den odvahu, Hotel pro cizince, Údolí včel, Vlčí bouda, seriály Jana Eyrová nebo Krev zmizelého.

Je nositelem medaile Za zásluhy a vynikající umělecké výsledky (1998), od roku 1995 působil jako ředitel Nadace Charty 77.
(zdroj: narodni-divadlo.cz)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat