V USA v 95 letech zemřel skladatel Karel Husa, autor Hudby pro Prahu 1968

Ve Spojených státech zemřel ve středu ve věku pětadevadesáti let hudební skladatel českého původu Karel Husa. Ve čtvrtek to oznámila s odvoláním na jeho rodinu Daniela Pokorná. Husa je v zahraničí pokládán za jednoho z nejznámějších současných českých hudebních skladatelů, v Česku je méně známý. Je držitelem prestižní Pulitzerovy ceny za hudbu z roku 1969 za Smyčcový kvartet č. 3. Na protest proti okupaci Československa v roce 1968 složil symfonii Hudba pro Prahu 1968.
Karel Husa (foto Renáta Spisarová)

Karel Husa (7. srpna 1921 – 14. prosince 2016) po studiu skladby a dirigování na pražské konzervatoři a AMU dále studoval dirigování v Paříži. “Do Paříže odešel v roce 1946 a poté do USA, do Severní Karolíny. Ve Spojených státech byl velice váženým skladatelem a dirigentem, dirigování vyučoval také na univerzitě,” uvedla Pokorná.

Po únoru 1948 se Karel Husa nevrátil do Československa a byl zbaven občanství. V roce 1954 přesídlil jako hudebník do USA, o čtyři roky později získal občanství americké.

V roce 1968 na protest proti okupaci Československa armádami Varšavské smlouvy složil Hudbu pro Prahu 1968.  V Praze byl Karel Husa znovu až v roce 1970, kdy s pražskými symfoniky tuto skladbu nahrál. Ve vlasti a rodném městě ji ale mohl veřejně uvést až o dvacet let později, 13. února 1990, ve Smetanově síni Obecního domu. Dočkala se světového úspěchu a zaznamenala osm tisíc uvedení. I řada jeho dalších skladeb byla dedikována Praze nebo Čechám.

Skladatelsky Karel Husa vycházel z romantismu, který obohatil o nové moderní kompoziční postupy. Dirigoval řadu studentských orchestrů, ale i amerických a evropských profesionálních těles, s nimiž procestoval celý svět.

Karel Husa je nositelem řady ocenění a čestných doktorátů. V roce 1995 mu jako prvnímu českému skladateli udělil prezident Václav Havel Medaili Za zásluhy 1. stupně.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat