V USA v 95 letech zemřel skladatel Karel Husa, autor Hudby pro Prahu 1968

Ve Spojených státech zemřel ve středu ve věku pětadevadesáti let hudební skladatel českého původu Karel Husa. Ve čtvrtek to oznámila s odvoláním na jeho rodinu Daniela Pokorná. Husa je v zahraničí pokládán za jednoho z nejznámějších současných českých hudebních skladatelů, v Česku je méně známý. Je držitelem prestižní Pulitzerovy ceny za hudbu z roku 1969 za Smyčcový kvartet č. 3. Na protest proti okupaci Československa v roce 1968 složil symfonii Hudba pro Prahu 1968.
Karel Husa (foto Renáta Spisarová)

Karel Husa (7. srpna 1921 – 14. prosince 2016) po studiu skladby a dirigování na pražské konzervatoři a AMU dále studoval dirigování v Paříži. “Do Paříže odešel v roce 1946 a poté do USA, do Severní Karolíny. Ve Spojených státech byl velice váženým skladatelem a dirigentem, dirigování vyučoval také na univerzitě,” uvedla Pokorná.

Po únoru 1948 se Karel Husa nevrátil do Československa a byl zbaven občanství. V roce 1954 přesídlil jako hudebník do USA, o čtyři roky později získal občanství americké.

V roce 1968 na protest proti okupaci Československa armádami Varšavské smlouvy složil Hudbu pro Prahu 1968.  V Praze byl Karel Husa znovu až v roce 1970, kdy s pražskými symfoniky tuto skladbu nahrál. Ve vlasti a rodném městě ji ale mohl veřejně uvést až o dvacet let později, 13. února 1990, ve Smetanově síni Obecního domu. Dočkala se světového úspěchu a zaznamenala osm tisíc uvedení. I řada jeho dalších skladeb byla dedikována Praze nebo Čechám.

Skladatelsky Karel Husa vycházel z romantismu, který obohatil o nové moderní kompoziční postupy. Dirigoval řadu studentských orchestrů, ale i amerických a evropských profesionálních těles, s nimiž procestoval celý svět.

Karel Husa je nositelem řady ocenění a čestných doktorátů. V roce 1995 mu jako prvnímu českému skladateli udělil prezident Václav Havel Medaili Za zásluhy 1. stupně.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na