Ústecké divadlo by letos mělo dostat 20 milionů na opravy

Severočeské divadlo opery a baletu dostane dvacet milionů korun na opravy budov, technologických zařízení a realizaci premiér. Peníze mají vylepšit havarijní stav některých částí historického objektu a zvýšit uměleckou úroveň nových inscenací. Rovným dílem se na dotaci složí oba zřizovatelé divadla: Ústecký kraj a město Ústí nad Labem, pokud to schválí obě zastupitelstva.

Severočeské divadlo Ústí nad Labem (foto archiv)
Severočeské divadlo Ústí nad Labem (foto archiv)

Rada Ústeckého kraje už doporučila schválit změnu ve společenské smlouvě mezi krajskou a městskou samosprávou. „Návrh hovoří o navýšení příplatku do stabilizačního fondu divadla o 10,3 milionu korun oproti minulým rokům,“ uvedl náměstek hejtmana Stanislav Rybák (KSČM).

Důvodem zvýšení příplatku je podle Rybáka situace v historické budově divadla, která vyžaduje okamžitý zásah stavařů. „Jde i o rekonstrukce technologie a další úpravy,“ dodal.

Příplatek města Ústí podle nově navržené smlouvy má být stejný jako krajský. „Finanční prostředky nejsou určeny jen na opravy,“ uvedla mluvčí magistrátu Romana Macová. Peníze poslouží i na úhradu nákladů na premiéry, honoráře či poplatky z licenčních smluv.

„Dle staré společenské smlouvy má v letošním roce statutární město uhradit 20 milionů korun do 30. dubna a dle návrhu nové společenské smlouvy by mělo dále v tomto roce uhradit 10,3 milionu korun,“ doplnila mluvčí. Návrh smlouvy musí schválit zastupitelstvo města a krajští zastupitelé.

Související články


Napsat komentář