Už po dvacáté přijeli mladí houslisté za Václavem Hudečkem do Luhačovic

Houslová Akademie Václava Hudečka dnes začala v Luhačovicích na Zlínsku. Kurzy pro nadané mladé houslisty vedené Hudečkem se letos konají již dvacátým rokem. Pracuje se především na výrazu, na hudebním procítění a celkově na vystupování, upřesnil Václav Hudeček.

Úroveň studentů je podle jeho slov každý rok zhruba podobná. „Někdy je to silnější, že máme problém, že máme málo cen, protože jsou ty děti tak vynikající, že bychom potřebovali dvě první a dvě druhé ceny. A někdy je to jen tak tak, že si říkáme, že je smůla, že ten, kdo byl loni druhý nebo třetí, že by byl letos první. Průměrně je to ale poměrně vyrovnané. Zatím ale nevidím v dohledu výrazné talenty, jako byl Honza Mráček, Pepa Špaček, Jirka Vodička nebo Petr Matěják, naši čtyři nejlepší za těch dvacet let,“ uvedl Václav Hudeček, podle kterého však nastupuje další generace.

Akademie Václava Hudečka Luhačovice (zdroj archiv AVH)
Akademie Václava Hudečka Luhačovice (zdroj archiv AVH)

„Ti účastníci jsou poměrně mladí, rok někdy hraje velkou roli. Jeden z našich studentů loni přijel po roční pauze a vyrazil nám dech, jaký udělal za ten rok, co jsme ho neslyšeli, obrovský kus práce. Jsem zvědavý, jak se bude to vyvíjet dál,“ popsal Václav Hudeček. Část kurzů zaplní studenty z minulých ročníků, část vybere na základě zaslaných nahrávek. Akademii dosud absolvovaly přes čtyři stovky studentů.

Zejména na těch studentech, kteří jezdí na kurzy opakovaně, se dvoutýdenní akademie podle Hudečka může projevit. „Honza Mráček jezdí opakovaně, už mi dělá i asistenta,“ uvedl Hudeček, který absolventy kurzů často potkává, řada z nich je koncertními mistry ve filharmoniích či hrají v komorních souborech. „Je to radost, jsou úspěšní. Všichni jsou na počátku velmi slibné kariéry,“ dodal.

Akademie Václava Hudečka Luhačovice (zdroj archiv AVH)
Akademie Václava Hudečka Luhačovice (zdroj archiv AVH)

Letošní akademie se zúčastní šestnáct mladých houslistů z Česka, Anglie i Itálie, primárně jsou však kurzy zaměřeny na hudebníky z Česka a Slovenska. Studenty čekají individuální hodiny, poté se představí veřejnosti na absolventských koncertech. „Pro vítěze je připraven mistrovský nástroj, který pro tuto příležitost postavil český mistr houslař Jaroslav Kohout a zakoupil jeden z donátorů,“ upřesnila ředitelka Spolku Václava Hudečka Miroslava Krumpolcová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat