V České filharmonii 5x na rodinnou notu. Zastavení první: Špačkovi

Josef Špaček st., Josef Špaček ml. a Petr Špaček (otec a synové, bratři) 

Říká se, že Česká filharmonie je jedna velká rodina, kupodivu to neplatí jen jako rčení, ale také z valné části skutečně. V orchestru v současné době působí manželské páry (3), sourozenecké skupiny včetně jedněch dvojčat (6), rodiče a děti (3). A pokud budeme počítat i Orchestrální akademii České filharmonie, máme o další dvě dvojice otec-syn navíc. V následujícím pětidílném seriálku vám představíme filharmoniky, které spojuje nejen láska k hudbě.Rodina Špačkova má v České filharmonii hned tři zástupce. Tatínek Josef pochází z rodiny, kde se hojně muzicírovalo, ale tradici profesionální dráhy zahájil až on. V orchestru působí již dvacet čtyři roky. Hraje na violoncello a zastává pozici 1. zástupce koncertního mistra. Jeho dva synové ho do filharmonie následovali. Nejstarší z jeho pěti dětí Josef, kterému nikdo neřekne jinak než Pepa, to dotáhl na koncertního mistra. Tím se stal hned po absolvování studií na prestižních amerických školách (The Curtis Institute a Juiliard, kde studoval u jednoho z nejlepších světových houslistů – Itzhaka Perlmana). Pepa patří mezi naše současné nejlepší houslisty a kombinuje kariéru sólového hráče s hraním v orchestru. Je držitelem mnoha mezinárodních cen. K jeho největším úspěchům patří finále ve snad nejobtížnější houslové soutěži vůbec – soutěži královny Alžběty v Bruselu v roce 2012. S recitály cestuje po celém světě, vydal tři sólová CD. S českými filharmoniky zahájí letos svou třetí sezonu. Umění Josefa Špačka můžete ocenit například v jeho sólech během novoročního koncertu České filharmonie.

O dva roky mladší bratr Petr neskrývá, že Pepovy úspěchy jsou mu vzorem a hnacím motorem. Hraje na violoncello stejně jako tatínek. Také Petr studoval ve Spojených státech na prestižní New England Conservatory v Bostonu. Vyhrál mezinárodní soutěž Concertino Praga. Ve filharmonii začíná svoji druhou sezonu v Orchestrální akademii (přípravce pro budoucí filharmoniky). V současné době se připravuje na říjnový konkurz na koncertního mistra. S nadsázkou lze říct, že by tatínkovi Josefovi st. nakonec mohli „šéfovat“ oba jeho synové. Petr ve skupině a Pepa v orchestru.

Oba Josefové se společně potkávají v Kvartetu českých filharmoniků. Věnují se studentům v Orchestrální akademii i dětem, pro které pořádají edukativní pořady. Ve volném čase tatínek rád zahrádkaří a houbaří nebo se rozhlíží po horách. Pepa cestuje a sportuje. Sbírá letecké míle, občas ho můžete vidět hrát ping-pong nebo florbal s ostatními filharmoniky, zejména cellisty, kteří tomuto sportu pravidelně holdují. Nejmladší Petr i volný čas tráví s hudbou. Před sedmi lety založil soubor Praque Cello Quartet, jediný profesionální soubor tohoto složení u nás. Hrají klasiku, jazz, filmové hity i rock. Jednoduše chtějí ukázat, že klasická hudba je přístupná skutečně všem.

Foto Petra Hajská

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat