V České filharmonii 5x na rodinnou notu. Zastavení první: Špačkovi

Josef Špaček st., Josef Špaček ml. a Petr Špaček (otec a synové, bratři) 

Říká se, že Česká filharmonie je jedna velká rodina, kupodivu to neplatí jen jako rčení, ale také z valné části skutečně. V orchestru v současné době působí manželské páry (3), sourozenecké skupiny včetně jedněch dvojčat (6), rodiče a děti (3). A pokud budeme počítat i Orchestrální akademii České filharmonie, máme o další dvě dvojice otec-syn navíc. V následujícím pětidílném seriálku vám představíme filharmoniky, které spojuje nejen láska k hudbě.Rodina Špačkova má v České filharmonii hned tři zástupce. Tatínek Josef pochází z rodiny, kde se hojně muzicírovalo, ale tradici profesionální dráhy zahájil až on. V orchestru působí již dvacet čtyři roky. Hraje na violoncello a zastává pozici 1. zástupce koncertního mistra. Jeho dva synové ho do filharmonie následovali. Nejstarší z jeho pěti dětí Josef, kterému nikdo neřekne jinak než Pepa, to dotáhl na koncertního mistra. Tím se stal hned po absolvování studií na prestižních amerických školách (The Curtis Institute a Juiliard, kde studoval u jednoho z nejlepších světových houslistů – Itzhaka Perlmana). Pepa patří mezi naše současné nejlepší houslisty a kombinuje kariéru sólového hráče s hraním v orchestru. Je držitelem mnoha mezinárodních cen. K jeho největším úspěchům patří finále ve snad nejobtížnější houslové soutěži vůbec – soutěži královny Alžběty v Bruselu v roce 2012. S recitály cestuje po celém světě, vydal tři sólová CD. S českými filharmoniky zahájí letos svou třetí sezonu. Umění Josefa Špačka můžete ocenit například v jeho sólech během novoročního koncertu České filharmonie.

O dva roky mladší bratr Petr neskrývá, že Pepovy úspěchy jsou mu vzorem a hnacím motorem. Hraje na violoncello stejně jako tatínek. Také Petr studoval ve Spojených státech na prestižní New England Conservatory v Bostonu. Vyhrál mezinárodní soutěž Concertino Praga. Ve filharmonii začíná svoji druhou sezonu v Orchestrální akademii (přípravce pro budoucí filharmoniky). V současné době se připravuje na říjnový konkurz na koncertního mistra. S nadsázkou lze říct, že by tatínkovi Josefovi st. nakonec mohli „šéfovat“ oba jeho synové. Petr ve skupině a Pepa v orchestru.

Oba Josefové se společně potkávají v Kvartetu českých filharmoniků. Věnují se studentům v Orchestrální akademii i dětem, pro které pořádají edukativní pořady. Ve volném čase tatínek rád zahrádkaří a houbaří nebo se rozhlíží po horách. Pepa cestuje a sportuje. Sbírá letecké míle, občas ho můžete vidět hrát ping-pong nebo florbal s ostatními filharmoniky, zejména cellisty, kteří tomuto sportu pravidelně holdují. Nejmladší Petr i volný čas tráví s hudbou. Před sedmi lety založil soubor Praque Cello Quartet, jediný profesionální soubor tohoto složení u nás. Hrají klasiku, jazz, filmové hity i rock. Jednoduše chtějí ukázat, že klasická hudba je přístupná skutečně všem.

Foto Petra Hajská

Reklama

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na