V Olomouci začal Mezinárodní varhanní festival

Na zahajovacím koncertu Mezinárodního varhanního festivalu Olomouc se včera 3. září 2020 představil olomoucký varhaník, organolog a zároveň dramaturg festivalu Karel Martínek a žesťový soubor Moravské filharmonie pod taktovkou dirigenta Petra Šumníka. Posluchači vyslechli skladby velikánů světové varhanní hudby, jako jsou Johann Sebastian Bach, Luis Vierne či Marcel Dupré, na koncertu zazněla také improvizace Karla Martínka.

Mezinárodní varhanní festival Olomouc – Karel Martínek (zdroj TZ)

Karel Martínek je vynikající interpret a improvizátor, který hrál v těch nejvýznamnějších katedrálách a kostelech po celé Evropě,“ říká Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc, a dodává, „společně s hudebníky Moravské filharmonie pod taktovkou Petra Šumníka se v inspirativním prostředí olomoucké katedrály podařilo vytvořit vynikající atmosféru.“

Posluchači se mohou těšit na další čtyři koncerty Mezinárodního varhanního festivalu v následujících týdnech, vždy v pondělí a ve čtvrtek. Z důvodu celosvětových epidemiologických opatření nemůže přicestovat Nathan J. Laube, pro následující koncert 7. září je tedy oznámena programová změna – za varhany v katedrále sv. Václava usedne vynikající český varhaník, pedagog a organolog Pavel Černý a provede koncert Bach očima romantiků.

Moravská filharmonie jako organizátor festivalu dbá na dodržování zvýšených hygienických opatření v rámci prevence šíření koronavirového onemocnění a upozorňuje všechny návštěvníky, že po celou dobu koncertu musejí mít nasazenou roušku. Jednorázové roušky bude možné zakoupit u vstupu a k dispozici budou také mobilní dezinfekční aplikátory. Všechny koncerty Mezinárodního varhanního festivalu proběhnou v souladu s případnými dalšími aktuálními hygienickými nařízeními.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments