Fotoreportáž: Nový klavír v Rudolfinu, poslední přípravy před koncertem

Česká filharmonie na dnešek ohlásila koncert u příležitosti znovuotevření Sukovy síně Rudolfina, jež v uplynulých měsících prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Večera se zúčastní čeští klavíristé Igor Ardašev, Ivo Kahánek, Martin Kasík a Ivan Klánský, kteří zahrají na nově zakoupeném klavíru za bezmála tři miliony korun.

Italská značka Fazioli existuje od roku 1981. Firma ročně vyrábí 110 až 120 nástrojů. Podle některých odborníků se svou kvalitou plně vyrovná známé firmě Steinway, která ročně vyprodukuje přibližně tři tisíce klavírů. Česká filharmonie zakoupila pro Sukovu síň koncertní křídlo F278, které vyšlo na 2,8 milionu korun. Jen několik hodin před koncertem, v průběhu pátečního dopoledne, dorazil na místo i Paolo Fazioli, tedy zástupce dodavatele, aby osobně dohlédl na závěrečné přípravy. Ladění nástroje se ujal Michael Schimpelsberger z Rakouska, jako první si pak nový klavír v průběhu jeho instalace vyzkoušel jeden ze sólistů večerního koncertu, spojeného se křtem nástroje, Ivo Kahánek.

Na večerním prvním koncertu ve znovuotevřené Sukově síni s novým nástrojem zazní díla Josefa Suka, Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka, Klementa Slavického, Fryderyka Chopina, Petra Iljiče Čajkovského a Sergeje Prokofjeva. Hned během zítřka přineseme recenzi.

Hlavním důvodem rekonstrukce Sukovy síně, která se uskutečnila v rámci projektu Otevřené Rudolfinum, byla špatná akustika. Kvůli příliš dlouhému dozvuku a nedostatečnému odhlučnění bylo nutné pořídit novou podlahu a dveře, které zároveň umožňují propojit Sukovu síň s Dvoranou v jeden velký prostor pro konání společenských akcí s kapacitou až tisíc osob. Současně byla vyměněna zastaralá vzduchotechnika.

Sukova síň Rudolfina (foto Petra Hajská)
Sukova síň Rudolfina (foto Petra Hajská)

Otevřené Rudolfinum je projekt, jehož cílem je zpřístupnění a zatraktivnění budovy Rudolfina pro širokou veřejnost. V rámci projektu, který odstartoval v roce 2013, již byla akusticky opravena Dvorana a vyměněna podlaha v Dvořákově síni. Po Sukově síni bude do konce letošního roku ještě vybudován nový edukační prostor v místě současných pokladen a kanceláří pod hlavním vstupním schodištěm do Rudolfina.

Rudolfinum (foto archiv)
Rudolfinum (foto archiv)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat