V Rudolfinu vystoupí violoncellista Zlatomir Fung s Boston Philharmonic Youth Orchestra

Nejmladší vítěz prestižní Mezinárodní Čajkovského soutěže, Zlatomir Fung, a legendární dirigent, Benjamin Zander, představí náročný program Roberta Schumanna a Gustava Mahlera. Boston Philharmonic Youth Orchestra pod taktovkou svého zakladatele pořádá evropské turné a vystoupí v nejvýznamnějších sálech.
Zlatomir Fung (zdroj Verbier Festival)
Zlatomir Fung (zdroj Verbier Festival)

Nejmladší violoncellista, který kdy získal první cenu na Mezinárodní Čajkovského soutěži, Zlatomir Fung, se rychle stává nejvýznamnějším violoncellistou současnosti. Pětadvacetiletý mladík, který ohromuje publikum svou bezmeznou virtuozitou a vytříbenou citlivostí, již dokázal, že patří mezi hvězdy nové generace hudebníků světové úrovně.

Mezi jeho nedávné koncertní úspěchy patří debut s New York Philharmonic, Cleveland Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Orchestre National de Lille a BBC Philharmonic. V sezóně 2023/24, jako rezidenční umělec Royal Philharmonic Orchestra, Fung absolvuje turné po Velké Británii a vystoupí v londýnské Cadogan Hall.

Zlatomir Fung je vítězem mnoha mezinárodních soutěží a držitelem významných ocenění a grantů jako jsou například Young Concert Artists International Auditions, Alice & Eleonore Schoenfeld International String Competition, George Enescu International Cello Competition, Borletti-Buitoni Trust a Avery Fisher Career Grant. V roce 2016 byl vybrán jako USA Presidential Scholar for the Arts

Zlatomir Fung se narodil v rodině bulharských a čínských matematiků a na violoncello začal hrát ve třech letech. Studoval na Juilliard School pod vedením Richarda Aarona a Timothy Eddy, kde se stal držitelem Kovnerova stipendia. Mimo hudbu patří mezi jeho zájmy šachy, film a tvůrčí psaní.

V roce 2024 byl jmenován členem pedagogického sboru na Juilliard School. Hraje na violoncello Davida Tecchlera z Říma z roku 1717.

Benjamin Zander má již téměř šedesát let jedinečnou pozici mistrovského pedagoga, hluboce zasvěceného a vnímavého interpreta a bezedného zdroje inspirace, přičemž se hluboce zasazuje o zpřístupnění klasické hudby a její poutavost pro všechny posluchače. 

V Londýně studoval skladbu u Benjamina Brittena a Imogen Holst a ve Florencii a v Kolíně nad Rýnem hru na violoncello u Gaspara Cassadó. Následně obdržel prestižní Harkness Fellowship a začal působit ve Spojených Státech. Od roku 1965 působí jako dirigent a spolupracuje s orchestry po celém světě. V letech 1965–2012 působil na fakultě New England Conservatory of Music a v roce 1979 založil Boston Philharmonic Orchestra (BPO). 

Zanderovy nahrávky Mahlerových, Brucknerových a Beethovenových symfonií s Londýnskou Philharmonia Orchestra získaly cenu Critic’s Choice od German Record Critics’ Award Association a byly nominovány na cenu Grammy. V roce 2012 založil Boston Philharmonic Youth Orchestra (BPYO). Benjamin Zander obdržel nespočet ocenění, proslavil se jako mezinárodní řečník, lektor a spisovatel.

Zlatomir Fung (foto Ronald Ji)
Zlatomir Fung (foto Ronald Ji)

Boston Philharmonic Youth Orchestra vznikl v roce 2012 pod záštitou Boston Philharmonic. Od založení je dirigentem Benjamin Zander, který orchestr vede s mottem “Formování budoucích lídrů prostřednictvím hudby”. Filharmonický orchestr se 120 členy nabízí jedinečnou příležitost mladším studentům najít inspiraci v práci se staršími členy orchestru, kteří začínají svou profesionální kariéru. BPYO vydalo tři vysoce ceněné komerční nahrávky: Šostakovičovu Symfonii č. 5, nahranou živě v Carnegie Hall v roce 2013, a Mahlerovu Symfonii č. 6. a č. 9, nahrané živě v Boston Symphony Hall v roce 2017 a 2018. The Chicago Tribune označil inaugurační nahrávku Mahlerovy Symfonie č. 6 za jednu z deseti nejlepších nahrávek klasické hudby roku 2017.

Orchestr nabízí mnoho příležitostí k hudebnímu a osobnímu růstu a vychovává výjimečně schopné hudebníky. Kritik Lloyd Schwartz z WBUR-FM a dřívější redaktor deníku Boston Phoenix napsal: “Kéž by více profesionálních orchestrů hrálo tak strhujícím způsobem jako tento.”

Termín a konání koncertu
17. června 2024, 19:30 hodin
Rudolfinum

Program
Robert Schumann: Koncert pro violoncello a orchestr a-moll, op. 129
Gustav Mahler: Symfonie č. 5 cis-moll

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments